• Adopcja serca

     • ​​Uczniowie  i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr2 w Kolbuszowej

                  Z  prawdziwą  przyjemnością informujemy, że od stycznia 2024 pod naszą opiekę trafiło dwóch uczniów z Ugandy. W sumie mamy zatem czworo dzieci objętych programem Adopcji serca. Są to:

       Kaloki Antinette, 13-letnia  dziewczynka, która pochodzi z Rwandyi jest pod opieką Sióstr Katarzynek. Antoinette jest żywą , inteligentną dziewczynką. Mieszka z mamą i bratem w jednym wynajętym pokoju bez kuchni i łazienki. Śpią na podłodze. Po wodę chodzą do studni znajdującej się 400metrów od domu. Antoinette pomaga w domu : zamiata podwórko, nosi wodę, zmywa naczynia.

      Maxim Hazo 14-letni chłopiec pochodzący z Togo. Mieszka w miejscowości Pagouda.

      Maxime uczęszcza do szkoły podstawowej publicznej, która znajduje się 500m od miejsca zamieszkania chłopca. Maxime ma 3 rodzeństwa. Jego mama po urodzeniu 4 dziecka nie odzyskała w pełni sił i nie może dużo pracować. Szyje, ale nie ma wielu klientów. Potrzebują pomocy na edukację dzieci, opiekę zdrowotną i częściowo na dożywianie.

      Maxime uczy się dość dobrze. Jest nieśmiały, ale ciekawy świata. Uczęszcza na scholę parafialną i pomaga w domu: zamiata podwórko, zmywa naczynia, nosi wodę ze studni i pomaga w pracach polowych. Uczy się w języku francuskim.

      Rok szkolny zaczyna się zazwyczaj pod koniec września lub początkiem października, natomiast kończy się w lipcu.

      Maxime uczęszcza do placówki Misyjnej Sióstr Katarzynek.

      Okwi Gilbert pochodzi z Ugandy z parafii Katakwi. Jest 15-letnim chłopcem. Ma 2 braci i 3 siostry. Posiada dwoje rodziców. Mieszkają w prostym domu, krytym strzechą z trawy. Używają prostego sprzętu do gotowania na drewnie opałowym, prostych garnków i talerzy wykonanych z lokalnych materiałów. Jego rodzice utrzymują się z rolnictwa na własne potrzeby, w większości przypadków brak wystarczającej ilości opadów, co powoduje brak plonów. To powoduje niedobory żywności. Nie zarabiają i ciężko im opłacić szkołę dla Gilberta , jak i dla pozostałych dzieci.

      Chłopiec jest pokorny i spokojny, jest sympatyczny. Ciężko pracuje, pomaga rodzicom w gospodarstwie.

      Omudu Geofrey pochodzi z Ugandy z parafii Katakwi. Jest 20-letnim chłopcem. Ma 6 braci, wychowuje się tylko z tatą. Mieszkają w prostym domu krytym strzechą z trawy w jednym pokoju. Używają prostych przyborów kuchennych, garnków, talerzy, niektóre są wykonane z lokalnych materiałów. Codzienne jedzą atapę , lokalny posiłek z prosa. Ojciec nie ma stałej pracy, rodzina jest słabo wyżywiona, w domu nie ma prądu. Geofrey w szkole jest poważny, lubi się uczyć. Gra w piłkę nożną i i nne lokalne gry. Pomaga w zdobywaniu wody i potrafi gotować proste lokalne potrawy.

      Pieniądze zebrane przez uczniów naszej szkoły w czasie kiermaszu Pierniki dla Afryki i podczas kwesty zostały przekazane katolickim placówkom misyjnym. Dzieci otrzymują pomoc w postaci żywności, przyborów szkolnych, opłacenia nauki i leczenia. Obecnie opłata za 1 miesiąc nauki wynosi 15 euro. Wysłane pieniądze wystarczą na rok nauki dla tej czwórki dzieci. Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję Adopcja Serca.

     • Walentynki

     • W dniu dzisiejszym w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii i przyjaźni. Jak co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy.

      Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Następnie – Walentynkowy Listonosz „Amorek” – rozdawał pocztę w czasie zajęć lekcyjnych. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni.

      Podczas Walentynek obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze i drzwi klasowe udekorowano różnymi, czerwonymi serduszkami. Tego dnia mieliśmy również przyjemność wykonać pamiątkowe zdjęcia w szkolnej fotobudce.

      Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.

     • Wnuczęta z 1a - dla swoich Babć ❤️i Dziadziusiów❤️

     • Wśród dźwięków kolęd i pastorałek przebiegało nasze rodzinne spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadzia. 

      W radosnej atmosferze, przy herbatce i słodkim ciasteczku, wyraziliśmy naszą wdzięczność kochanym Babciom i najdroższym Dziadkom. Jeszcze raz dziękujemy, że byliście z nami ❤️ Bardzo Was kochamy ❤️

     • Maska karnawałowa

     • Styczeń i luty to miesiące karnawału i dobrej zabawy. Z tej okazji Samorząd Uczniowski w ostatnim dniu szkolnym przed wyczekiwanymi feriami zaprosił wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. W tym dniu zagościły na twarzach naszych uczniów wykonane samodzielnie maski. Karnawałowe, teatralne, te może przypominające słynne maski weneckie i te związane z obrzędami...Były też oczywiście zwierzaczki i stwory. Bawiliśmy się świetnie widząc na korytarzach szkolnych szalone i kolorowe maski karnawałowe, stworzone dzięki waszej pomysłowości i kreatywności. Zobaczcie sami:)

     •  Radości nie było końca ….

     • Uczniowie kl. IV c , w ramach prezentu od św. Mikołaja, odwiedzili JUMP PLANET w Mielcu - miejsce relaksu, zabawi i ćwiczenia sprawności fizycznej. Wraz z instruktorem mieli rozgrzewkę, uczyli się wykonywać salto oraz inne karkołomne wygibasy. Po dwóch godzinach zabawy na trampolinami, zjeżdżalniach, w suchych basenach wrócili do szkoły zmęczeni, ale pełni pozytywnych emocji, twierdząc, że to był najlepszy dzień w ciągu mijającego półrocza.

     • Spotkanie historyczne dla uczniów w dawnej synagodze.

     • 22 stycznia 2024 roku, uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej uczestniczyli w prelekcji poświęconej zniszczeniom wojennym miejscowości Jasło w 1944 r. Spotkanie odbyło się w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej.

      Tematykę zniszczeń wojennych miasta Jasła przybliżył Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. Uczniowie obejrzeli film dotyczący okupacji oraz jak doszło do całkowitego zniszczenia miasta, sięgającego 98 procent. Wypowiadali się w nim świadkowie tamtych wydarzeń, co podniosło jego wartość edukacyjną.

      Na zakończenie uczniowie zwiedzili sprowadzoną specjalnie na potrzeby spotkania wystawę zatytułowaną „Wysiedlenie i zburzenie miasta Jasła 1944”, która była wystawiana także w Parlamencie Europejskim.

    • W służbie prawu - relacja
     • W służbie prawu - relacja

     • 17 stycznia 2024 roku naszą szkołę odwiedzili trzej funkcjonariusze Służby Więziennej aby zrealizować Ogólnopolski program edukacyjny Służby Więziennej związany z prewencją przestępstw wśród młodzieży "W SŁUŻBIE PRAWU" .
    • Pies w szkole to niezwykłe zjawisko
     • Pies w szkole to niezwykłe zjawisko

     • Pies w szkole to niezwykłe zjawisko, a tym bardziej, jeśli przyprowadzili go funkcjonariusze Służby Więziennej z Dębicy. W środę uczniowie klas VI-VIII poznali Natana, owczarka belgijskiego, który został wyszkolony do wykrywania substancji odurzających i narkotyków.
    • W SŁUŻBIE PRAWU - lekcja inna niż wszystkie
     • W SŁUŻBIE PRAWU - lekcja inna niż wszystkie

     •     W dniu dzisiejszym (17 stycznia 2024 roku) odbyło się niecodzienne spotkanie. Przez dwie godziny zegarowe w naszych murach gościliśmy funkcjonariuszy Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Dębicy. Spotkanie zorganizowano w ramach Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”.
     • "Babciu babciu cóż Ci dam tylko jedno serce mam...."

     •           W dniu 11 stycznia 2014 roku klasy 2 wystawiły Jasełka oraz koncert życzeń dla wszystkich babć i dziadków. Na co dzień dziadkowie obdarzają ich ogromną miłością czułością, wiec dzieciaczki dedykowały swój występ babciom i dziadkom. Sala wypełniona po brzegi gromkimi oklaskami dziękowała za piękny występ. Następnie zaproszeni goście udali się do klas swoich wnuków, gdzie wręczono im laurki i kalendarze z portretem wnuka. Przy rozmowach i śpiewie kolęd częstowano się pysznym poczęstunkiem.

     • Jasełka klas 2

     • Właśnie minęły Święta Bożego Narodzenia... By przybliżyć społeczności szkolnej historię tych magicznych chwil klasy 2 A, B i C wraz z wychowawczyniami przygotowały "Jasełka'', które z zaciekawieniem obejrzeli uczniowie "zerówki" oraz klas 1 i 3.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej
   • g2kolbuszowa@poczta.onet.pl, rekrutacja@sp2.kolbuszowa.pl
   • (17) 2270290,
   • ul. Obrońców Pokoju 46 36-100 Kolbuszowa Poland
   • Sylwia Blat tel.:(17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
  • Logowanie