• Apel szkolny

          • 25 marca zebraliśmy się na apelu szkolnym, aby rozdać dyplomy📜i nagrody🎁za konkursy zorganizowane przez Samorząd Uczniowski oraz wychowawców klas 2. 

            Dziękujemy💚Radzie Rodziców która, jak zawsze, wspiera działania szkoły oraz samorządu uczniowskiego przyczyniając się do tego, iż sprawiamy naszym młodszym i starszym pociechom wielką radość.

          • Wyniki konkursu Wielkanocnego

          • Dnia 2️⃣2️⃣ marca nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na " Najpiękniejszą kartkę Wielkanocną". Coraz rzadziej wysyłamy tradycyjnie ręcznie robione kartki świąteczne. Szkoła Podstawowa nr 2 od lat kultywuje tradycję wykonywania i wysyłania kartek. Po ogłoszeniu wyników przekazujemy je emerytowanym pracownikom naszej placówki oraz lokalnym instytucjom. W tym roku Jury potwierdziło, że wybór w konkursie był niełatwy. Pomysłowość i barwność kartek najlepiej ukażą zdjęcia.

            Po obradach postanowiono wyróżnić prace:

            🐥Kategoria 1-3

            I miejsce: Filip Rebisz 1b

                               Filip Durok 1c

            II miejsce : Nina Drożdż 3b

                                Liliana Drożdż 3b

            III miejsce: Gniewek Zawiślak 1c

                                Szymon Gawroński 2c

            🐣Kategoria 4-8

            I miejsce: Julia Wołoszyn 4c

                                Julia Baran 5b

                                Wiktor Wroński 4c

            II miejsce: Lena Jemioło 4a

                                Kacper Zawiślak 5b

                                Antonina Machowska 4c

            III miejsce: Liliana Brandys 4a

                                 Sebastian Jemioło 5b

                                 Wiktoria Koszyk 5c

            Serdecznie dziękujemy🌼🌻 i gratulujemy👏!!!

          • Występ klas II

          • 25 marca odbyło się w naszej szkole przedstawienie  przybliżające tradycje wielkanocne. Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klas II pod kierunkiem pani J. Jagodzińskiej, pani M. Tomaszewskiej oraz pani M.Haracz. Przedstawienie obejrzeli zaproszeni goście, między innymi pan Dyrektor J.Sitko. Pierwsza część przedstawienia ukazywała sceny związane z Wielkim Tygodniem. W drugiej części mali artyści przedstawili symbole i tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Spektakl  był wzbogacony odpowiednimi piosenkami wielkanocnymi. Wszystkich widzów i małych i dużych zachwyciła świetna gra aktorów.

          • Finał akcji Mukojajo

          • 24 marca odbył się finał akcji Mukojajo zorganizowany przez Fundację Pomocy Chorym na Mukowiscydozę MUKOHELP. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, aktywnie wzięli w niej udział przygotowując ozdoby wielkanocne.

            Palmy, pisanki, wianuszki...wszystko co przygotowaliście zostało sprzedane na kiermaszu, którego dochód pomoże osobom chorym na mukowiscydozę.

            Dziękujemy bardzo za piękny odzew na naszą prośbę...

            Dziękujemy rodzicom, bez których wiele ozdób z pewnością by nie powstało...

          • Dziewiętnasta wymiana polsko-niemiecka

          • W dniach 26.05. - 01.06.2024 roku w naszej szkole przebywać będzie grupa uczniów wraz z panią dyrektor i nauczycielami ze szkoły Oberschule Apensen z Niemiec. W wymianie z naszej szkoły uczestniczyć będą uczniowie klas piątych, szóstych oraz siódmych i ósmych, którzy uczą się języka niemieckiego.

            Obecnie trwają przygotowania do spotkania.

            Beata Mierzwa -nauczyciel języka niemieckiego, organizator wymiany.

          • Dzień kolorowej skarpetki

          • 22 marca w naszej szkole odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Jak co roku, na znak integracji i solidarności z osobami z Zespołem Downa założyliśmy dwie kolorowe skarpetki. Dzięki temu daliśmy osobom i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty.

            Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu stereotypów. Dzień ten był bardzo ważny, różnorodny i wyjątkowy. Niepowtarzalny tak jak każdy z nas, inny i kolorowy!

            Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się w naszą akcję. Super, że można na Was liczyć.

          • Lasowiacy inspirują

          • Nasza szkoła została zgłoszona do projektu "Lasowiacy inspirują". W dniu dzisiejszym klasy drugie wykonały palmy wielkanocne.

            Zaproszeni goście z zespołu "Gorniacy" pani Elżbieta Czachor i Barbara Nycek zapoznały dzieci z tradycjami wielkanocnymi, tradycją robienia palm wielkanocnych i symboliką używanych do ich wykonania roślin oraz zaprezentowały strój lasowiacki.

            Dziękujemy ślicznie paniom za prelekcje na temat Lasowiaków i zapraszamy na kolejne warsztaty.

          • Wizyta na Uniwersytecie Jagiellońskim

          • 14 marca klasy siódme uczestniczyły w pokazach chemicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas tego spotkania zaprezentowane zostały właściwości skroplonych gazów oraz substancji w niskich temperaturach. Zobaczyliśmy m.in. ciekłe powietrze czy ciekły argon. Niesamowite były także przemiany przedmiotów z życia codziennego po krótkotrwałym pobycie w niskiej temperaturze: kwiat róży staje się kruchy, bananem można wbijać gwoździe, a rtęć (w końcu) przestaje pływać.

            W drugiej części pokazów dowiedzieliśmy się , że chemicy są bardzo przydatni na miejscu zbrodni. Wykładowcy- chemicy sądowi zaprezentowali techniki zabezpieczania różnego rodzaju śladów - od odcisków palców po rany krwawe.

            Pokazy te zostały zapoczątkowane przez samego prof. Karola Olszewskiego, były nie tylko obowiązkowym elementem podczas wykładów dla studentów chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego , lecz także magnesem przyciągającym mieszkańców Krakowa. Na nas ten magnes też podziałał!

            Pokazy chemiczne okiem uczennicy

            14 marca klasy siódme pojechały wraz ze swoimi wychowawcami i panią od chemii Justyną Bieleń do Krakowa na pokazy chemiczne. 

            Dla nas chemia to nowy przedmiot i dla większości chemia jest trudną nauką, ale te wszystkie doświadczenia naprawdę były zrozumiałe i interesujące. Widzieliśmy jak powstaje mgła czy piana, oglądaliśmy przemiany fazowe w metalach i niemetalach , obserwowaliśmy skraplanie gazu ziemnego i zestalanie argonu. Poznawaliśmy na żywo zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych i patrzyliśmy na rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, na jego właściwości chemiczne, czy na pokazy skroplonych gazów i właściwości substancji w niskich temperaturach.

            Jednak najwięcej emocji wzbudził chyba ze wszystkich pokaz ,,Chemik na miejscu zbrodni". Oglądamy przecież filmy czy seriale detektywistyczne i często zastanawiamy się skąd policja i prokurator wiedzą pewne rzeczy, czy jak badają te wszystkie ślady. Tutaj zobaczyliśmy techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz różne ich zabezpieczania (np. odciski butów). W ten sposób poznaliśmy pracę chemików sądowych. Może kiedyś ktoś z nas nim zostanie?

            Gabriela Wachowska 7a

          • BRAWO, ZOSIU!!!

          • 18 marca 2024 roku w SP nr 1 w Kolbuszowej odbył się 🅘🅘 ​ 🅖🅜🅘🅝🅝🅨 ​ 🅚🅞🅝🅚🅤🅡🅢 ​ 🅡🅔🅒🅨🅣🅐🅣🅞🅡🅢🅚🅘 ​ 🅦🅘🅔🅡🅢🅩🅨 ​ 🅚🅐🅩🅘🅜🅘🅔🅡🅩🅐 ​ 🅦🅘🅔🅡🅩🅨🅝́🅢🅚🅘🅔🅖🅞. ​ W tym roku wzięła w nim udział grupka utalentowanych uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa wysłuchała przygotowanych przez uczestników recytacji i po burzliwej naradzie ogłosiła wyniki. W grupie laureatów znalazła się uczennica „Dwójki” – Zosia Tomczyk z klasy IVd. Zaprezentowała publiczności wiersz pt. „Zapach” i swoją ciekawą interpretacją wywalczyła trzecie miejsce.

            Serdecznie gratulujemy laureatce i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

            Kazimierz Wierzyński „Zapach”

            Wszystko wam oddam tylko nie te trawy

            Łąk pokoszonych i cień pod modrzewiem.

            Szuwarem pachną zamulone stawy

            I coś gadają. Co takiego? Nie wiem.

            Cały dzień chodzę, przysiadam w tym cieniu

            I to, co widzę, powtarzam bez związku:

            Piasek, zielone kamyki w strumieniu,

            Łąki i stawy - i znów od początku.

            Dopiero nocą, gdy idziemy skrajem

            Rzęs ponadwodnych w blady księżyc z wosku

            Zgaduję nagle, że idę mym krajem

            I trawy pachną i więdną po polsku.

          • Pierwszy dzień wiosny

          • Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 21 marca. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecakaUczniowie, którzy włączyli się do zabawy otrzymali słodki upominek.

            W tym dniu powitaliśmy również wiosnę, ubierając się we wcześniej wylosowane wytyczne... było pięknie, błyszcząco i kolorowo:)

          • Wyróżnienie w Konkursie Bóbr 2023

          •    Uroczyste zakończenie XVIII Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr” 2023 – edycja
            polska odbyło się 15 marca 2024 roku w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu
            Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sam konkurs odbywał się online w dniach 14-17 listopada 2023 r.,
            codziennie w innej kategorii wiekowej.


               W tym roku w naszej szkole do konkursu przystąpiło 19 uczniów w klasach I-III, 7 w klasach IV-VI oraz
            2 w klasach VII-VIII. Miło nam poinformować, że Nikodem Grabiec z klasy VIId otrzymał wyróżnienie.
            Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu
            Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Pod adresem
            http://www.bebras.org/ znajduje się strona Konkursu Bebras.


               Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego wśród uczniów na
            wszystkich etapach edukacyjnych. Ciekawie sformułowane zadania wymagające rozwiązywania
            różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich
            jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika, matematyka oraz informatyka
            przyciągają z roku na rok coraz więcej uczestników.
               Na polskiej stronie http://bobr.edu.pl można zapoznać się z zasadami konkursu oraz z archiwalnymi
            zadaniami z lat poprzednich. Zachęcamy do ich rozwiązywania…