• Konkurs recytatorski klas 2 wierszy Juliana Tuwima

          • W dniu lutego odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima uczniow klas drugich. Poeta napisał dla najmłodszych piękne wiersze, które dzieci chętnie recytowały podczas konkursu m.i. "Okulary", "Ptasie radio", "Dwa Michały " i wiele innych wierszy przedstawiły dzieci klas 2. W naszym jury zasiadła pani dyrektor Malgorzata Mazur oraz pani Aleksandra Zielińska. Po długiej debacie wybrały następujących zwycięzców:

            1 miejsce: Lenka Żądło kl.2a wiersz "Okulary"

            2 miejsce: Milena Kozak kl.2a "Okulary"

                             Adrian Łopuszyński kl.2a "Ptasie Radio"

            3 miejsce: Kacper Bogacz 2a "Kotek"

                              Ksawery Jadach 2a "Cuda i dziwy" 

                          Luiza Kusnierz 2a "Abecadlo"

                         Julia Kisiel 2c "Kotek"

            Wyróżnienia:  Aleksander Dulych 2b "Okulary"

                              Antoni Jagodzinski 2a '" Dwa Michaly"

                     Filip Serafin 2c "Bambo"

                      Laura Ligeza 2a "Okulary "

                Liliana Ozga 2c "Dwa Michaly"

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju na drodze aktorstwa!!!

          • Spotkanie z teatrem🎭

          • 23.02.2024 roku w naszej szkole odbył się spektakl „Czym jest cyberprzemoc i jak jej unikać?” w wykonaniu Teatru Edukacyjnego z Krakowa.

            Przedstawienia teatralne obejrzało 153 uczniów z klas drugich, czwartych i klasy zerowej.

            Spektakl skupiał się na omówieniu niepokojącego zjawiska jakim jest cyberprzemoc i szkodliwe grupy online. Aktorki w przystępny sposób zaprezentowały młodym widzom dwa przedstawienia. Za pomocą krótkich scenek pokazały konsekwencje nieodpowiedniego korzystania z Internetu.

            Beata Mierzwa

          • Czytaj książki fajna sprawa, w nich się kryje śmiech zabawa.

          • W dniu dzisiejszym klasa 2a wybrała się na zajęcia biblioteczne do Biblioteki Miejskiej w Kolbuszowej. Zajecia prowadzone przez panią Justynkę były bardzo ciekawe i wprowadziły uczniów w świat książki. Przedstawiła wszystkim wartość książki i zachęciła do czytania i korzystania z biblioteki. Pani oprowadziła dzieci w każdy zakamarek biblioteki (czytelnia, magazyn książek, wypożyczalnia). Zobaczyły również gabinet dyrektora, gdzie serdecznie przywitał ich sam dyrektor pan Pawel Michno. Wychodząc dostały słodki poczęstunek. Dzieci pełne wiedzy na temat książek i z entuzjazmem powróciły do szkoły. Dziękujemy wszystkim pracownikom biblioteki za tak miłe przyjęcie.

             

          • Kuchnie Europy

          • W maju odbędzie się  edycja Szkolnego konkursu "Kuchnie Europy". Poniżej przedstawiamy trasę  kulinarnej podróży :)

          • Adopcja serca

          • ​​Uczniowie  i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr2 w Kolbuszowej

                        Z  prawdziwą  przyjemnością informujemy, że od stycznia 2024 pod naszą opiekę trafiło dwóch uczniów z Ugandy. W sumie mamy zatem czworo dzieci objętych programem Adopcji serca. Są to:

             Kaloki Antinette, 13-letnia  dziewczynka, która pochodzi z Rwandyi jest pod opieką Sióstr Katarzynek. Antoinette jest żywą , inteligentną dziewczynką. Mieszka z mamą i bratem w jednym wynajętym pokoju bez kuchni i łazienki. Śpią na podłodze. Po wodę chodzą do studni znajdującej się 400metrów od domu. Antoinette pomaga w domu : zamiata podwórko, nosi wodę, zmywa naczynia.

            Maxim Hazo 14-letni chłopiec pochodzący z Togo. Mieszka w miejscowości Pagouda.

            Maxime uczęszcza do szkoły podstawowej publicznej, która znajduje się 500m od miejsca zamieszkania chłopca. Maxime ma 3 rodzeństwa. Jego mama po urodzeniu 4 dziecka nie odzyskała w pełni sił i nie może dużo pracować. Szyje, ale nie ma wielu klientów. Potrzebują pomocy na edukację dzieci, opiekę zdrowotną i częściowo na dożywianie.

            Maxime uczy się dość dobrze. Jest nieśmiały, ale ciekawy świata. Uczęszcza na scholę parafialną i pomaga w domu: zamiata podwórko, zmywa naczynia, nosi wodę ze studni i pomaga w pracach polowych. Uczy się w języku francuskim.

            Rok szkolny zaczyna się zazwyczaj pod koniec września lub początkiem października, natomiast kończy się w lipcu.

            Maxime uczęszcza do placówki Misyjnej Sióstr Katarzynek.

            Okwi Gilbert pochodzi z Ugandy z parafii Katakwi. Jest 15-letnim chłopcem. Ma 2 braci i 3 siostry. Posiada dwoje rodziców. Mieszkają w prostym domu, krytym strzechą z trawy. Używają prostego sprzętu do gotowania na drewnie opałowym, prostych garnków i talerzy wykonanych z lokalnych materiałów. Jego rodzice utrzymują się z rolnictwa na własne potrzeby, w większości przypadków brak wystarczającej ilości opadów, co powoduje brak plonów. To powoduje niedobory żywności. Nie zarabiają i ciężko im opłacić szkołę dla Gilberta , jak i dla pozostałych dzieci.

            Chłopiec jest pokorny i spokojny, jest sympatyczny. Ciężko pracuje, pomaga rodzicom w gospodarstwie.

            Omudu Geofrey pochodzi z Ugandy z parafii Katakwi. Jest 20-letnim chłopcem. Ma 6 braci, wychowuje się tylko z tatą. Mieszkają w prostym domu krytym strzechą z trawy w jednym pokoju. Używają prostych przyborów kuchennych, garnków, talerzy, niektóre są wykonane z lokalnych materiałów. Codzienne jedzą atapę , lokalny posiłek z prosa. Ojciec nie ma stałej pracy, rodzina jest słabo wyżywiona, w domu nie ma prądu. Geofrey w szkole jest poważny, lubi się uczyć. Gra w piłkę nożną i i nne lokalne gry. Pomaga w zdobywaniu wody i potrafi gotować proste lokalne potrawy.

            Pieniądze zebrane przez uczniów naszej szkoły w czasie kiermaszu Pierniki dla Afryki i podczas kwesty zostały przekazane katolickim placówkom misyjnym. Dzieci otrzymują pomoc w postaci żywności, przyborów szkolnych, opłacenia nauki i leczenia. Obecnie opłata za 1 miesiąc nauki wynosi 15 euro. Wysłane pieniądze wystarczą na rok nauki dla tej czwórki dzieci. Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję Adopcja Serca.

          • Walentynki

          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii i przyjaźni. Jak co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy.

            Tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Uczniowie którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, kilka dni wcześniej wrzucali własnoręcznie wykonane serduszka i kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanej skrzynki. Następnie – Walentynkowy Listonosz „Amorek” – rozdawał pocztę w czasie zajęć lekcyjnych. Nie zabrakło też wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. Wszyscy odbiorcy byli mile zaskoczeni.

            Podczas Walentynek obowiązywał ubiór w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze i drzwi klasowe udekorowano różnymi, czerwonymi serduszkami. Tego dnia mieliśmy również przyjemność wykonać pamiątkowe zdjęcia w szkolnej fotobudce.

            Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów i nauczycieli.