• "Komunikacja bez przemocy" -spotkanie artystyczne

     • Uczniowie klas 1-8 uczestniczyli w przedstawieniu artystycznym zatytułowanym "Komunikacja bez przemocy". W trakcie tego przedstawienia przypomnione zostało znaczenie pojęć takich jak komunikacja werbalna, komunikacja niewerbalna, plotka, gest, konflikt oraz przemoc.


      Tematem komunikacji bez przemocy u najmłodszych była "podróż w czasie". Miała ona na celu zestawienie dwóch zupełnie różnych sposobów komunikacji tych bez telefonów komórkowych czy Internetu oraz współczesnych -przesączonych  coraz nowszymi technologiami. Istotne było przekazanie uczniom jak ważna i wyjątkowa jest bezpośrednia rozmowa z drugim człowiekiem.


      Starszych widzów zabrano w "podróż po świecie" wiodącą szlakami różnych form porozumienia. Poprzez przedstawione scenki zaprezentowano uczniom jak ważne jest to co przekazujemy drugiej osobie, ale również w jaki sposób to robimy.


      Spotkanie to miało na celu uświadomienie dzieciom jak ważna  jest umiejętność rozmowy. Mamy nadzieję, że lekcję właściwego porozumiewania się zapamiętają na długo.

     • Wycieczka klas 8 do Wadowic i Oświęcimia

     • W piątkowy poranek, 28 października, ósmoklasiści oraz wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Wadowic oraz Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau.


      Naszą przygodę zaczęliśmy od Wadowic, tam podzieleni na grupy zwiedzaliśmy ponad godzinę Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II -  nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji". To niesamowite, że  tak niedawno i niedaleko od nas żył ten wielki człowiek, który dzięki swej pracy, wierze i wytrwałość odegrał wielką rolę z życiu pojedynczych osób i całego świata. W sercach rodziło się wiele podziwu i refleksji. Usłyszeliśmy, jak bardzo Papież kochał młodzież, jakie pokładał w niej wielkie nadzieje... Z nadzieją, że Go nie zawiedziemy udaliśmy się na kremówki papieskie.


      Następnie pełni zadumy pojechaliśmy do miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. Było to niezapomniane przeżycie, które trudno ubrać w odpowiednie słowa. W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Ważnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego i Gajowniczka, który został skazany na śmierć głodową z dziewięcioma innymi więźniami. Pani przewodnik wielokrotnie podkreślała, że jest to dla nas wielka lekcja historii podyktowana potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali z Holocaustu.

      Kolejny etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski; w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Duża część tego obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku. 


      Wracaliśmy po zmierzchu, w drodze powrotnej nie brakowało nastrojowej muzyki i śpiewu uczniów. Wyjazd zakończył się około 23:00. Pełni wrażeń i z obolałymi strunami głosowymi od piosenek, wróciliśmy do domów w sercach niosąc pamiątke po tym wyjątkowym dniu.

     • Warzywa i owoce na wesoło

     • O tym, że warzywa i owoce są zdrowe oraz smaczne doskonale wiedzą uczniowie klasy 3a, dlatego postanowili odkryć jeszcze inne zalety kolorowych darów z jesiennych ogrodów. I tak powstały zabawne warzywno-owoce kukiełki. Efekty zobaczcie sami.

     • Czytanie dla pokoju...

     • W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie akcji "Czytanie dla Pokoju".

      Teksty "Ksiądz Jerzy Popiełuszko o pokoju i sprawiedliwości" oraz "Dytyramb na cześć pokoju" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czytały dziewczęta z klasy 8 d: Kornelia Chodorowska i Katarzyna Sączawa. Oprawę muzyczną całości stanowi utwór Stanisławy Celińskiej "Modlitwa o pokój". Aktorzy stoją na tle grafiki  "Mrija" - pracy wykonanej przez młodzież podczas warsztatów malarskich XX Międzynarodowego Pleneru  Malarsko - Rzeźbiarskiego "Kolbuszowa 2022". Uczennice do przeglądu przygotowały p. Magda Kornak i p. Klaudia Serafin.

      Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem. Klikajcie na poniższy link.

     • Sesja inauguracyjna Młodzieżowej Rady Miejskiej XII kadencji

     • 1️⃣7️⃣października był wyjątkowym dniem dla czwórki uczniów "Dwójki". Sarah Wahaab, Nikodem Dypa, Aleksander Tabisz oraz Maksymilian Blat uczestniczyli w sesji inauguracyjnej Młodzieżowej Rady Miejskiej XII kadencji. Spotkanie w Miejskim Domu Kultury rozpoczęło się od przemówień zaproszonych gości i wręczeniu upominków😊. Kiedy założono chusty przedstawiciele szkoły uroczyście ślubowali, deklarując godne i rzetelne reprezentowanie swoich kolegów oraz troszczenie się o sprawy gminy i młodzieży. Nowo wybrani radni zapoznali się również ze statutem i zasadami pracy MRM oraz dokonali wyboru Prezydium Rady. Zadaniem uczniów było również wybranie komisji, w której chcą pracować.  Prawo – to wybór uczniów naszej szkoły.

      Członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej serdecznie gratulujemy oraz życzymy determinacji, ciekawych pomysłów i wielu sukcesów w podejmowanych działaniach.

     • Niezwykłe opowieści niezwykłych bohaterów

     • W czwartek, 20 października, sala 32 została przemieniona w grotę króla leśnych elfów.
      Na uroczystą biesiadę zostali zaproszeni bohaterowie „Hobbita”. Goście dopisali. Na spotkanie przybyli
      Gandalf, Beorn, Gollum, Bard, krasnoludy, elfy, a nawet kilku Bagginsów. Każdy uczestnik spotkania
      miał przygotować opowiadanie jednej z przygód, które przeżyły postacie Tolkiena wędrując
      przez fantastyczne krainy. Biesiadnicy spisali się na medal . Opowieści były niezwykle barwne, ciekawe
      i przykuwające uwagę słuchaczy.
      Wystąpienia gawędziarzy z klasy VI c zostały nagrodzone ocenami bardzo dobrymi i celującymi,
      natomiast za przygotowanie oryginalnych, pomysłowych strojów uczniowie otrzymali punkty dodatnie
      z zachowania.
      Do artykułu dołączamy fotorelację.

     • III edycja “I Ty możesz zostać MUKO-Mikołajem"

     • Kochani!
      Chcielibyśmy zaprosić Was do wzięcia udziału III edycji wspaniałej akcji “I Ty możesz zostać MUKO-Mikołajem" organizowanej przez Fundację POMOCY CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ „MUKOHELP” . 
      MUKO-Mikołaj poszukuje pomocników w zorganizowaniu paczek dla super dzielnych dzieciaków oraz dorosłych zmagających się z mukowiscydozą.

      POMÓŻMY MU!!!


      Celem akcji jest uszczęśliwienie każdego z podopiecznych fundacji MUKOHELP.
      Fundacja będzie wdzięczna za podarunki w postaci słodyczy lub ozdób świątecznych. (prosimy o zwrócenie uwagi na termin ważności przekazywanych produktów).

      Akcja trwa od 24 pażdziernika do 15 listopada. Przyniesione podarunki prosimy przekazać wychowawcy klasy.

      Wiemy że możemy na Was liczyć :))
       

     • Zajęcia klasy 8d z psychologiem

     • Dziś, 20 pażdziernika, klasę 8d odwiedziła pani psycholog by poruszyć istotną kwestię -samoakceptacji. Zajęcia zaczęliśmy od wypowiedzenia się na temat wyglądu ,ubranej w bardzo specyficzny sposób, Pani psycholog. Eksperyment pokazał nam w jasny sposób, iż wielu z nas ocenia ludzi właśnie po tym jak wygląda. "Doskonali w niedoskonałości” to zajęcia które wzmacniły nasze poczucie własnej wartości jak również nauczyły budowania pozytywnego obrazu własnej osoby. Uświadomiliśmy sobie, że nie wolno oceniać ludzi powierzchownie oraz, że ten, kto nie akceptuje siebie – ma trudności z akceptacją innych ludzi.


      Dziękujemy za spotkanie i już nie możemy się doczekać kolejnych :)

      Kasia

     • Wizyta w Nadleśnictwie

     • W dniu dzisiejszym klasy 3c i 3b wybrały się do Nadleśnictwo Kolbuszowa 🍂🌲🍁🌳

      Uczniowie mogli podziwiać wystawę zwierząt występujących na naszym terenie. Zapoznali się z filmikiem edukacyjnym oraz uczestniczyli w grach i zabawach terenowych w Centrum Edukacji Ekologicznej. 

      Pani leśnik oprowadziła również wszystkich po szkółce gdzie zobaczyć można było sposoby uprawy sadzonek🌱🌿🍃

      Po zakończonych zajęciach w terenie na wszystkich czekała gorąca herbata oraz smaczna kiełbaska przygotowana przez rodziców 😋

     • Wizyta w Nadleśnictwie i Eko przygoda

     • Priorytetowym zadaniem w Nadleśnictwie Kolbuszowa jest szerzenie wiedzy leśnej i środowiskowej wśród dzieci i młodzieży. Dlatego dzięki  Regionalnej Fundacji Serce uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w zajęciach dotyczących tematu ekosystemu leśnego w ramach  Rządowego Programu  „EKO PRZYGODA – aktywizacja dzieci i młodzieży z powiatu kolbuszowskiego”. 
      W słoneczny piątkowy dzień wycieczkę zaczęliśmy od Centrum Edukacji Ekologicznej. Główną atrakcją była diorama, w której znajduje się wiele zwierząt, roślin i grzybów. Obejrzeliśmy film o zwierzętach leśnych i udaliśmy się na zajęcia praktyczne na świeżym powietrzu. Całość oprócz sporej dawki wiedzy dostarczyła nam wiele radości i satysfakcji. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem - kiełbaskami z grilla . 

      Dziękujemy !!!

     • Dzień gier planszowych w 2 c

     • Klasa 2 c przyniosła do szkoły swoje ulubione gry planszowe i spędziliśmy czas na wspólnej zabawie . To była okazja, aby lepiej się poznać , trochę się pośmiać , ale też sprawdzić swoją spostrzegawczość, logiczne myślenie a także rozwinąć wyobraźnię.

      To był udany dzień!

     • Eko przygoda

     • W ostatnią sobotę nasi uczniowie kontynuowali rozpoczęty na wakacjach dzięki Regionalnej Fundacji Serce, Rządowy Program „EKO PRZYGODA – aktywizacja dzieci i młodzieży z powiatu kolbuszowskiego”. Dzięki super atrakcjom tj. karmienie zwierząt w mini ZOO, zjeździe na pontonach czy jeździe na byku rodeo mogli aktywnie spędzić ten słoneczny dzień .

     • Finał akcji "Jesienny kosz"

     • Klasy 1-8 wzięły udział w akcji "Jesienny kosz " zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. W jej ramach przygotowali jesienne kosze pełne darów i skarbów, które są teraz niezwykłymi dekoracjami w klasach.

      W koszach pojawiły się grzybki, dynie, owoce pigwy, kasztany, kolorowe liście, w których chowały się nawet jeżyki :). Przy tworzeniu jesiennych obrazków uczniowie bawili się świetnie, wprowadzając ich w odpowiedni do pory roku nastrój. W zeszłym tygodniu przedstawiciele Samorzadu Szkolnego wręczyli wszystkim klasom biorącym udział w akcji dyplomy, a wybranym nagrodę w postaci pysznego jesiennego jabłuszka.

      "Jabłuszkowe " klasy to :
      I a
      II b
      III a, c,d
      IV b
      V b, c 
      VI a, c, d 
      VII b
      VIII d
      Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie!

      I oczywiście zapraszamy do kolejnych zabaw :)

     • Życzenia Rady Rodziców

     • W imieniu wszystkich Rodziców dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za realizację trudnego i ważnego, ale jakże pięknego zadania, jakim jest wychowanie i kształtowanie dzieci i młodzieży. Życzymy Państwu dużo zdrowia i sił, abyście mogli jak najlepiej wypełniać swoją misję, aby trud i zaangażowanie przyniosły szacunek uczniów i osobistą satysfakcję. Niech każdy dzień opromienia Was radością. Z wyrazami szacunku i podziękowaniami Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wczoraj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowały klasy 1a, 3c i 3d.

      Na widowni zasiedli nauczyciele, dyrekcja, włodarze miasta Rada Rodziców oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły.

      Uczniowie przygotowali krótkie scenki z życia szkoły oraz życzenia. Natomiast szkolny chór zaśpiewał piosenki. Zaproszeni Goście wręczyli kwiaty na ręce pani Dyrektor oraz słodkie upominki za które dziękujemy Naszym rodzicom

      Samorząd Szkolny złożył najlepsze życzenia i również podarował wszystkim skromne podarunki.

      Raz jeszcze pragniemy życzyć wszystkim osobom związanym ze szkolnictwem najserdeczniejsze życzenia.

       

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej
   • g2kolbuszowa@poczta.onet.pl, rekrutacja@sp2.kolbuszowa.pl
   • (17) 2270290,
   • ul. Obrońców Pokoju 46 36-100 Kolbuszowa Poland
   • Sylwia Blat tel.:(17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
  • Logowanie