• Wycieczka do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego

     •  

      1 czerwca 2023r. uczniowie klas 6c i 6d wybrali się do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego.

      Pierwszym punktem wycieczki było muzeum Stefana Żeromskiego i mauzoleum jego syna Adama
      w Nałęczowie. ,,Chata’’ jest muzeum o niezwykłym klimacie stanowiącym autentyczne wyposażenie dawnej pracowni pisarza : kanapa, krzesła i fotele, za parawanem łóżko, biurko, przy którym powstawały ,,Popioły”, wspaniałe portrety pisarza, zdjęcia oraz rysunki i obrazy żony Oktawii. Eksponowane są również podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, narty, pamiątki z podróży i wiele rysunków Adama Żeromskiego.

      W tym uzdrowiskowym miasteczku zachowało się również wiele zabytkowych willi w stylu szwajcarskiej architektury. Zobaczyliśmy też park zdrojowy z pomnikami i rzeźbami oraz najstarsze zabytkowe sanatorium – Pałac Małachowskich.

      Mijając kolejne wzgórza dojechaliśmy do Kazimierza Dolnego nazywanego ,,perłą nad Wisłą’’. Malowniczo położone wśród wzgórz i plątaniny wąwozów lessowych Płaskowyżu Nałęczowskiego, nad brzegiem Wisły miasto zachowało wspaniałe zabytki z czasów renesansu. Zwiedzanie tego malowniczego miasteczka rozpoczęliśmy od Wąwozu Korzeniowego, jednego z najpiękniejszych miejsc w mieście. Przyroda wygląda tam niesamowicie. Można poczuć się jak  w zaczarowanym lesie. Wąwóz ma wysokie ściany z widocznymi pniami      i korzeniami.

      Następnie spacerowaliśmy po starówce podziwiając urokliwe białe domy, słynną, zabytkową studnię, bliźniacze renesansowe kamienice braci Przybyłów oraz kamienicę Celejowską z początku XVII wieku.

      Kolejnymi  obiektami na naszej mapie zwiedzania były ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego oraz baszta, która powstała jeszcze za czasów panowania Władysława Łokietka. Po krętych, drewnianych schodach weszliśmy na szczyt, z którego podziwialiśmy piękną panoramę miasta.

      Następnie wyruszyliśmy na górę Trzech Krzyży – najważniejszy punkt zwiedzania Kazimierza Dolnego, z której roztacza się wspaniały widok na zabytkowe miasteczko i przełom Wisły. Krzyże umieszczono tutaj w roku 1708, na pamiątkę cudownego uleczenia mieszkańców z zarazy, która nawiedziła miasto na początku XVIII wieku.

      Zwiedzanie Kazimierza uatrakcyjniał nam spacer zabytkowymi uliczkami, wśród niezwykłych kamieniczek. Wstąpiliśmy również do  kościoła farnego św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych w całości organów w Polsce, stanowiących unikat w skali światowej.Po kilkugodzinnym zwiedzaniu  idąc po Bulwarze Nadwiślańskim udaliśmy się do restauracji na smaczny obiad.

      Pobyt w tym urokliwym zakątku zakończyliśmy  rejsem po Wiśle. Dużo radości uczniom sprawiały towarzyszące przez cały czas mewy.

      Dzień Dziecka  spędziliśmy bardzo aktywnie. Wyjazd był wspaniały i udany, a pogoda wakacyjna.

       

     • Cóż to było za święto!! Kamiliada....

     • Święto patrona naszej szkoły podstawowej- Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Dzień Dziecka. Spędziliśmy go na zabawie, rywalizacji i integracji. Niestety dla nas - klasy 8d było to ostatnie takie spotkanie w murach "Dwójki " ....

      Ocieraliśmy łzy smutku i radości wygrywając Minimundial, Maks i Kacper otrzymali nagrody dla najlepszego bramkarza i napastnika! Brawo Będziemy tą sobotę długo pamiętać

     • Piknik Rodzinny klas pierwszych

     • W dniu 30 maja ,na Skansenie odbył się Piknik Rodzinny klas pierwszych. Piękna pogoda dopisywała,dzięki temu Skansen został wypełniony całymi Rodzinami. 

      Po krótkim, ale wzruszający występie pierwszoklasistów, rozpoczęły się zabawy z animatorem. Międzyczasie wszyscy biesiadowali przy syto zastawionych stołach Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu pikniku. To było fantastycznie spędzone popołudnie.

     • „Matematyczne Potyczki 2023” – gminny konkurs klas piątych

     • Jakub Zięba zwycięzcą gminnego konkursu matematycznego klas piątych.

      2 czerwca 2023 w SP nr 1 w Kolbuszowej odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu „Matematyczne Potyczki 2023” dla klas piątych. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z czterech szkół z gminy Kolbuszowa : SP nr 1, SP nr 2, SP Kolbuszowa Górna oraz SP Werynia.
     • Dzień Dziecka w VB

     •        Klasa Vb spędziła Dzień Dziecka na ścieżce edukacyjno – przyrodniczej „Świerczówka”. Były kiełbaski z grilla, napoje, ciasteczka, gry, zabawy spacery po lesie. Uczniom, oprócz wychowawczyni, towarzyszyli rodzice, którzy zadbali o to, by nikomu niczego nie zabrakło.
             Wszyscy świetnie się bawili. Humory i pogoda dopisały i nikt nie miał ochoty wracać do Kolbuszowej.
      A oto fotorelacja z wyjazdu.

     • Wycieczka klas czwartych

     •        31maja 2023r. czwartoklasiści pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę szkolną do Krakowa. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach W stronę ciemności oraz W stronę światła. Dzięki nim dowiedzieli się i zobaczyli jak postrzegają świat niewidomi, jak to jest nie widzieć i jak ważne są pozostałe zmysły. W trakcie zajęć "W stronę światła" czwartoklasiści zobaczyli różne eksperymenty naukowe, dzięki którym dowiedzieli się, jakie reguły rządzą światem wokół nas, np. czy dźwięk może mieć własny kształt, jakiego koloru jest cień. Nie zabrakło również kreatywnych ćwiczeń, gdzie dzięki magicznemu piaskowi, zmieniającemu kolory tworzyli góry, jeziora, doliny, a nawet wybuch wulkanu.

             Po zajęciach udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie poszliśmy do perły renesansu polskiego , czyli Sukiennic, gdzie mieszczą się liczne kramy z pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Następnie odbyliśmy spacer po Rynku. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

     • Wycieczka klasy 5 c na wystawę rowerów.

     • 8 maja 2023 r. klasa 5 c odwiedziła Synagogę w Kolbuszowej, gdzie w dniach od 6 maja do 30 czerwca 2023 r. można zwiedzać wystawę rowerów. Uczniowie udali się na miejsce pod opieką wychowawczyni mgr Bożeny Kochanowskiej Koźmic i dwójki rodziców. Właścicielem prezentowanej kolekcji rowerów jest tato uczennicy z naszej klasy - pan Marcin Kamiński.

      Na miejscu powitała nas pani Halina Krzych - kustosz wystawy, która wraz z panem Marcinem oprowadziła nas po niej. Obejrzeliśmy różne rowery produkowane w Polsce i za granicą w latach 1900 - 1942. W kolekcji znalazły się między innymi: bicykl, rower transportowy oraz riksza indyjska czy riksza warszawska. Byliśmy wyjątkowymi gośćmi właściciela kolekcji, zatem każdy uczeń mógł sobie zrobić zdjęcia na bicyklu i innych rowerach, a następnie obejrzeć zbiór tzw. galanterii rowerowej, czyli lampy, dzwonki, torebki na klucze, tabliczki rejestracyjne z nazwą roweru i logo producenta oraz typowe stroje cyklistów z dawnych lat.

      Na wystawie prezentowano również fragmenty filmów z dawnych lat, w których pojawiały się przeróżne rowery i odgrywały we wspomnianych filmach istotną rolę. Ponieważ wychowawczyni musiała wrócić na lekcje, opiekę nad uczniami przejęły kolejno mgr Magda Kornak i mgr Krystyna Styga.

      Na zakończenie uczniowie wyszli na zewnątrz, by przekonać się, jak jeździło się kiedyś na rowerach. Pan Marcin udostępnił cztery zabytkowe pojazdy i każdy chętny mógł nimi przejechać się kilkanaście metrów.

      Po 2,5 godzinach pobytu na tej niesamowitej wystawie, podziękowaliśmy za interesującą opowieść i pełną atrakcji wycieczkę. Mimo deszczowej aury w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.

      Klasa 5 c z wychowawczynią

     • Wręczenie nagród laureatom powiatowego turnieju wiedzy o historii

     • W dniu 26 maja 2023 r., w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej, odbyła się promocja 22. numeru „Rocznika Kolbuszowskiego”. Jednym z jej punktów, było wręczenie nagród laureatom XXX edycji Turnieju Wiedzy o Historii Regionu. Tegorocznym hasłem turnieju była: „160. Rocznica Powstania Styczniowego – Kolbuszowscy Powstańcy roku 1863”.

      Jednymi z laureatów turnieju, było dwóch uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej: Sławomir Mazur z klasy 6c oraz Mikołaj Pęcak z klasy 5a.

     • Stowarzyszenie "Rozwinąć skrzydła z Baczyńskim"

     • Na początku marca zostało zarejestrowane „Rozwinąć skrzydla z Baczyńskim" działające przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej. Prężnie działa w nim dziewięcioro osób. 

      Chcemy promować szkołę, ale przede wszystkim  działać na rzecz dzieci i młodzieży. Mamy głowy pełne pomysłów i chęci do działania. Wszyscy są chętni do społecznego działania. W zarządzie pracują :Justyna Jagodzińska, Marta Skrzypczak  oraz Iwona Wołoszyn. Członkami zarządu  są :Paulina Paśko - Jadach, Edyta Mokrzycka, Anna Piatek, Elżbieta Tabisz, Katarzyna Rębisz, Maria Rząsa - Rusin. 

      Stowarzyszenie  współpracuje  także z Radą Rodziców szkoły. Wspólnie przygotowujemy święto szkoły Kamiliadę. Zoorganizowaliśmy konkurs wśród młodzieży na logo Stowarzyszenia. 

      Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą pracować społecznie, co ma także dobry wpływ na uczniów. Uczy współpracy i bezinteresowności, o którą tak trudno w dzisiejszym zabieganym świecie.

      ZACHĘCAMY DO WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM !

     • III ogólnopolski konkurs plastyczny "Rodzina Ulmów z Markowej- historia wypełniona dobrocią i miłością"

     • Moi drodzy z niecierpliwością czekamy na wyniki kolejnego ogólnopolskiego konkursu plastycznego, w którym nasi uczniowie wzięli udział. Oto prace naszych utalentowanych artystów wysłanych na III ogólnopolski konkurs plastyczny "Rodzina Ulmów z Markowej- historia wypełniona dobrocią i miłością" organizowany przez Fundację BOWARTO w Warszawie.

      Uczniowie klas 4-8 wykonali ilustrację z życia Rodziny Ulmów, a Kasia Sączawa wykonała plakat zainspirowany tytułem tego konkursu.

      Trzymajcie kciuki!

     • Powiatowy Konkurs Fizyczny „O złote jabłko Newtona”

     • 10 maja 2023 r. w naszej szkole  odbył się X Powiatowy Konkurs  Fizyczny „O złote jabłko Newtona”. W zmaganiach konkursowych brali udział uczniowie SP nr 2 w Kolbuszowej, oraz ze szkół podstawowych z Kolbuszowej Górnej, Weryni, Dzikowca, oraz Przedborza. 

      Konkurencje były różnorodne: od zadań i pytań teoretycznych, przez wyjaśnianie obserwowanych eksperymentów, aż po ich samodzielne wykonywanie.

      Konkurs oprócz rywalizacji miał także zadanie poznania się uczniów z różnych szkół i ich integracji. Była na to chwila podczas poczęstunku. Wszyscy pięknie rywalizowali, a także dobrze się bawili.

      Zwycięzcami zostali Hubert Zygo i Kacper Poborca z klasy VIIIb, II miejsce zajęła drużyna z Dzikowca, a III miejsce „ex aequo” drużyny: Michał Makocki i Maksymilian Nowicki z klasy VIII d, oraz drużyna ze SP w Weryni.

     • Wyniki wiosennej Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Języka Angielskiego Olimpus

     •  

       Funny Vector Illustration With Symbols Of United Kingdom -- English Tea Royalty Free SVG, Cliparts, Vectors, And Stock Illustration. Image 54509360.

      29 marca 2023 roku uczniowie klas IV-VIII wzięli udział  w sesji wiosennej Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Języka Angielskiego Olimpus. Tym razem zadanie było trudniejsze, ponieważ uczniowie zmierzyli się z testem   wielokrotnego wyboru. Do każdego pytania podane zostały cztery odpowiedzi, z których żadna, jedna, dwie, trzy lub wszystkie odpowiedzi mogły być poprawne. 
      Pytania testowe wymagały od uczniów: rozumienia tekstu czytanego, umiejętności komunikacyjnych
      oraz znajomości słownictwa i gramatyki.                                                                                                                                           

      Otrzymaliśmy wyniki i miło nam poinformować, że tytuł laureata zdobyli:   

      z klas czwartych

      Gabriela Gul- 4c

      Lena Woźniak- 4b                                                                                   

      z klas piątych

      Aniela Kołodziej - 5c

      Emilia Posłuszny -5c

      Zofia Zuber - 5c

      z klas szóstych

      Nikola Reguła - 6c

      Michał Ofiara - 6d

      Zofia Branas - 6c

      Julia Kaltenberg – 6d

      Tamara Turek – 6d

      Filip Rzepka- 6d

      Antoni Małaczyński - 6c

      Gabriela Wachowska - 6a

      z klas siódmych

      Maciej Wit - 7a

      Olivier Jadach - 7a

      Hubert Mytych - 7c

      z klas ósmych

      Hanna Starzec - 8d

      Marcin Wrona - 8d

      Michał Makocki - 8d

      Anna Kasza - 8c

      Maciej Długosz - 8b

      Katarzyna Sączawa - 8d

      Emilia Książek - 8a

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!​​​​​​​​​​​​​​

       

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej
   • g2kolbuszowa@poczta.onet.pl, rekrutacja@sp2.kolbuszowa.pl
   • (17) 2270290,
   • ul. Obrońców Pokoju 46 36-100 Kolbuszowa Poland
   • Sylwia Blat tel.:(17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
  • Logowanie