• 5a  i 5b w Fly Parku :)

     • 26 kwietnia 2022r klasy 5a  i 5b udały się do Fly Parku w Rzeszowie.

      Korzystanie z atrakcji poprzedziła rozgrzewka pod okiem instrktora. 

      Sprawność fizyczną uczniowie rozwijali na : różnego rodzaju trampolinach, torach przeszkód, karuzeli, w basenie z gąbkami, z którego wyjście było nielada wysiłkiem.

      Wśród licznych atrakcji każdy znalazł coś dla siebie. 

      Wyjazd był udany i dostarczył uczestnikom mnóstwo radości. 

     • Przyjaciele przyrody - klasa 2a

     •  

      Wraz z pierwszymi promieniami słońca przyjaciele przyrody z klasy 2a zaprosili wiosnę do swojej klasy i szkolnego ogrodu. Zasadzili roślinki cebulkowe, aby za kilka tygodni cieszyć się widokiem wspaniałych, kolorowych kwiatów.

     • XI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”

     • 29 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej odbył się XI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”. Organizatorem konkursu było Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 1 w Kolbuszowej. Konkurs rozpoczął się o godz. 10:00 oficjalnym powitaniem uczestników i wystąpieniem zaproszonych gości.

      Celem konkursu było promowanie i motywowanie do nauki języka niemieckiego, upowszechnianie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych oraz krzewienie tolerancji wobec innych kultur.

      Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: Mistrz Języka Niemieckiego szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Każdy uczestnik uzupełniał test składający się z dwóch części: gramatyczno-leksykalnej w języku niemieckim oraz części sprawdzającej wiedzę dotyczącą geografii i kultury Szwajcarii

      w języku polskim. Część sprawdzająca zakres znajomości języka niemieckiego dla szkół podstawowych zawierała zadania na rozumienie tekstu czytanego, znajomości gramatyki, słownictwa oraz krótkiej wypowiedzi pisemnej na poziomie A2. W konkursie wzięło udział 42 uczniów.

      Z naszej szkoły w konkursie uczestniczyło trzech uczniów z klasy 7b. Jakub Chochrek uzyskał trzecie miejsce, natomiast Norbert Burkiewicz otrzymał wyróżnienie. Za zajęte miejsca uczniowie otrzymali cenne nagrody.

      Serdecznie gratulujemy!!

     • Dzień Ziemi dniem ekologicznego Gentelmana i Damy :))

     • 29 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 licznie uczestniczyli w akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wykazali się dużą wiedzą, kreatywnością i troską o niebieską planetę. Była to nie tylko wspaniała okazja by promować postawy proekologiczne i proklimatyczne, ale również twórczy dzień  który, mamy nadzieję, zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

      Dziękujemy za urocze torebki, pomysłowe krawaty i muszki oraz nieszablonowe plakaty!!!

       

     • Sukcesy plastyczne Julii Wołoszyn

     • Jak miło 😍 rozpoczął się dla naszej szkoły podstawowej ten wiosenny maj🌼🌻🌺🌷.

      Z przyjemnością informujemy, że uczennica Julia Wołoszyn z klasy II c zdobyła pierwsze miejsce 🏆🎖 w

      Regionalnym Konkursie Plastycznym " Gdzie ukrywa się zdrowie".

      Serdecznie gratulujemy sukcesu Julci 🤗i nauczycielowi- Pani Lidii Wiktor👏👏

      Zachęcamy do obejrzenia nagrodzonych prac:

      https://www.zsptuszownarodowy.pl/news/

       

     • „Spotkanie z podróżnikiem- Maroko”

     • W trakcie spotkania, które odbyło się 29 kwietnia, dowiedzieliśmy się dlaczego kameleon zmienia kolor skóry i w jaki sposób to robi, opowiedziano uczniom w jaki sposób powstała Sahara, zobaczyliśmy jak wygląda owoc opuncji (lokalnej odmiany kaktusa), gotowanych ślimaków, miętowej herbaty i wielu innych rzeczy. Wraz z podróżnikiem zgubiliśmy się w Fezie – prawdopodobnie najbardziej skomplikowanym mieście świata, zobaczyliśmy Dżamma el – Fna – najsłynniejszy plac Maroka – zwany „zgromadzeniem umarłych”. Niesamowite były opowieści i wskazówki  w jaki sposób skutecznie targować się w Maroku. Na sam koniec spotkania podziwialiśmy  jeden z największych meczetów świata – słynny Meczet Hassana II oraz Majorelle – najpiękniejszy ogród świata.

       

     • Bookcrossing w naszej szkole!

     • 18 maja zostanie przeprowadzona w naszej szkole wymiana książkowa.


      Jeśli chcesz wziąć udział wystarczy, że przyniesiesz do 16 maja książkę, którą chcesz się podzielić z innymi. Pamiętaj, przynoś lektury nadające się do czytania, a nie rób porządków na strychu. Nie wykluczamy wprowadzania do drugiego obiegu starych książek, wręcz przeciwnie, ale powinny być one w dobrym stanie.
      Następnie zostaw ją w swojej sali z karteczką ( Imię , Nazwisko, klasa " Bookcrossing" ).

      Przedstawiciele Samorządu zbiorą je i przygotują do wymiany.18 maja będzie możliwość wybrania sobie książki (z tych, które zostaną przez was przyniesione) i przeczytania jej. 
      Ten dzień ma być dopiero wstępem do przygody naszej szkoły z bookcrossingiem, bowiem chcemy udostępnić miejsce do regularnych wymian książkowych między uczniami i uczennicami. 

     • Rozdanie nagród

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 nie tracili czasu w I semestrze. Mocno zaangazowali się w konkursy organizowane przez szkołę i nie tylko. W ostatnim tygodniu kwietnia zebraliśmy się z najmłodszymi klasami by rozdać upragnione nagrody i jeszcze raz pogratulować zwycięzcom.

      Dziekujemy za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów!!!

       

     • Koncert szkoły muzycznej

     • To nie był pierwszy taki koncert w naszej szkole. Młodzi muzycy uczący się w Szkole Muzycznej zaprezentowali się przed młodszymi kolegami i koleżankami, grając na klawiszach , gitarze, saksofonie.

      Swoją grą ujęli widzów, ukazując piękno muzyki na żywo. Dzisiejszy koncert zapadnie w pamięci każdego z nas, bowiem muzyka łagodzi obyczaje i łączy ludzi.

      Zapraszamy częściej

     • Sukcesy sportowe!

     • 21 kwietnia 2022 r. na stadionie w Kolbuszowej odbyły się Wojewódzkie Indywidualno - Drużynowe Biegi Przełajowe. 

      W zawodach po wcześniejszych eliminacjach gminnych, powiatowych i rejonowych wzięło udział 12 najlepszych drużyn  z naszego województwa. Dziewczyny zajęły wysokie III miejsce. Uległy tylko SMS z Ustrzyk Dolnych i SP Zaczernie. 

      Skład drużyny w kolejności zajętych miejsc :

      Sybicka Oliwia - klasa 6a

      Pastuła Maja - klasa 7b

      Bajor Oliwia- klasa 7b

      Kazimierczak Natalia - klasa 6b

      Cieśla Anna -klasa 5 a 

      Wołosz Wiktoria - klasa 5c 

      Gratulujemy !!!

     • Ogólnopolska akcja "Żonkile"

     • 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.


      22 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.
       

      W obchody rocznicy zaangażowani byli uczniowie klas starszych. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, własnoręcznie przygotowali  papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję...


      Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

     • Wygrywanie jest fajne!

     • Z ogromną radością pragniemy poinformować, że Gabriela Gliniany, uczennica klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej,  zdobyła tytuł LAUREATA Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów  organizowanej na zlecenie i ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu. 

      Jest to niezwykłe osiągnięcie nie tylko ze względu na dużą ilość etapów, które musiała przejść uczennica, ale również ze względu na to, iż jedną z konkurencji były rozmowy z native speakerami. Ale zacznijmy od początku…

      Przygoda z Olimpiadą Języka Angielskiego Juniorów rozpoczęła się w listopadzie, kiedy to jedenaścioro uczniów naszej “Dwójki” wypełniło test w szkole. Do kolejnej części I etapu przeszło pięcioro z nich. Następnie uczniowie ci napisali  test on-line. Nadszedł czas na drugi etap. Rozpoczął się on od kolejnego testu on-line, sprawdzającego znajomość gramatyki i słownictwa. Gabrysia przekroczyła próg 75% punktów i zakwalifikowała się do kolejnego etapu, który polegał na nagraniu filmu.  Jej  zadaniem było przygotowanie 5 minutowej wypowiedzi ustnej, w której podzieliła się swoim zdaniem i przemyśleniami na poniższy temat. 

      "Świat jest pełen dobrych ludzi.

      Czy żyjemy w dobrym świecie – świecie dobrych ludzi ? Uzasadnij swoją wypowiedź. Co to znaczy być „dobrym człowiekiem”?  Powiedz, co charakteryzuje takie osoby.  Jakie są, jak się zachowują? Podaj przykłady. Czy można „stać się” dobrym człowiekiem? Czy mamy wpływ na to, jacy jesteśmy? Co sprawia, że inni postrzegają kogoś jako „dobrego człowieka”? Czy mamy dobrych ludzi wokół nas? Może ktoś taki jest w Twoim otoczeniu? Od czego należy zacząć, jeśli chcemy, by świat był lepszy?"

      Wszyscy odpoczywaliśmy na feriach, a Gabrysia skupiała się  na słownictwie, jego zasobie i adekwatności do prezentowanego tematu, fonetyce, poprawnym akcentowaniu, właściwej wymowie i odpowiedniej intonacji.... Pracy miała naprawdę dużo, musiała spełnić sporo warunków, ale najważniejsze, że się udało! Nasza uczennica przeszła do kolejnego etapu - tym razem był to egzamin ustny.

      W marcu przeprowadzona została rozmowa za pomocą  video komunikatora na trzy wylosowane tematy (po jednym z każdej kategorii - USA, Wielka Brytania, Świat). Gabrysia przygotowywała się między innymi              z tematów : Czy społeczeństwa USA i Polski się różnią? Uzasadnij swoje zdanie, podaj przykłady; „American dream” – czym jest, co wyraża, jakie można przedstawić przykłady?; Brytyjskie zwyczaje i tradycje. Przedstaw charakterystyczne zwyczaje brytyjskie, których nie doświadczysz w innym kraju, opowiedz o ich znaczeniu        i historii; Imperium brytyjskie. Opowiedz o historii brytyjskiego kolonializmu; Przedstaw jeden z krajów Zjednoczonego Królestwa. Scharakteryzuj go pod względem historycznym, geograficznym i społeczno-ekonomicznym; Czy świat jest „globalną wioską”? Uzasadnij swoją wypowiedź, podaj przykłady; Czy podróże w kosmos to turystyka czy konieczność? Czy będą one dostępne dla przeciętnych ludzi jeszcze za Twojego życia? Odpowiedz i uzasadnij swoją opinię; Śmieci. Czy odpady to problem współczesnego świata? Jak wpływają na środowisko naturalne i na człowieka? Jak poradzić sobie ze „śmieciowym problemem”. Podziel się swoim zdaniem, podaj przykłady i uzasadnienie oraz swoje przemyślenia i pomysły.

      W ten szczęśliwy marcowy piątek Gabrysia wylosowała zagadnienia, które od samego początku przypadły jej do gustu. Wypowiedziała się na temat parków narodowych w USA, twórczości ulubionej brytyjskiej autorki, różnorodności kulturowej świata. Uczennica zrobiła wrażenie na jury i zakwalifikowała się do kolejnego, trzeciego już etapu. Część pierwsza po raz kolejny polegała na rozwiązaniu testu on-line, sprawdzającego znajomość gramatyki i słownictwa. Poprawnie ukończyły go 123 osoby z całej Polski, w tym Gabriela. Zmęczona, ale szczęśliwa przygotowywała się  do kolejnego spotkania on-line, tym razem z native speakerami. Została zapytana o ponadczasowe wartości, które odnajdujemy w książce pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Przedstawiła swoją opinię, podała przykłady, odniosła się do treści lektury. Zadaniem Gabrysi było również przygotowanie tematów dotyczących współczesnej sytuacji rdzennych Amerykanów oraz Australijczyków, omówienie podobieństw i różnic w tradycjach świątecznych w Wielkiej Brytanii i Polsce na przykładzie wybranego przez siebie święta, omówienie tradycji i genezy Święta Dziękczynienia, przedstawienie przyczyn współczesnej migracji ludności, scharakteryzowanie mediów amerykańskich i brytyjskich, omówienie trzech cech szkół amerykańskich oraz Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Poza pytaniami z WOK-u oraz lektury, zapytano ją o najciekawsze wakacje oraz wygląd i cechy charakteru przyjaciela/przyjaciółki.

      Udział w tym konkursie był wielkim wyzwaniem, a także niezwykłą przygodą. Gabrysia zdobyła prestiżowy dyplom laureata i zaprezentowała się tysiącom młodych ludzi uczestniczących w konkursie. Miała również okazję, by doskonalić swoją znajomość języka. 

      Serdecznie gratulujemy Gabrysi i jej rodzicom. Liczymy, że już niedługo usłyszymy o kolejnych  sukcesach naszej uczennicy:)

     • Wyjazd klas 2 do teatru "Maska"

     • Po usłyszeniu trzeciego dzwonka udaliśmy się w magiczną podróż….

      Dzisiaj, 20 kwietnia 2022 r. uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców wybrali się do teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl pt:”Alicja w Krainie Czarów”. Po przyjeździe i zakupieniu biletów , pełni ciekawości udaliśmy się do sali, gdzie w napięciu oczekiwaliśmy na rozpoczęcie przedstawienia. Po chwili zgasły światła, a na scenie pojawili się pierwsi aktorzy. Razem z główną bohaterką Alicją udaliśmy się w magiczną podróż przez Krainę Czarów, pełną niecodziennych zdarzeń. 

      Barwna sceneria oraz efekty sceniczne wzbogaciły jeszcze bardziej tę cudowną podróż i rozbudziły naszą wyobraźnie. Każdy z nas poczuł się jak mała Alicja przemierzająca tajemniczą krainę. Z tej podróży wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni i w doskonałych humorach !!!