• Warsztaty fizyczne w Przedszkolu nr 3

     • 8 czerwca mieliśmy, jako uczniowie klasy 8b pod przewodnictwem p. Renaty Kłosowskiej, okazję zaprezentować pokazy fizyczne w Przedszkolu nr 3 w Kolbuszowej. Pokazywaliśmy przedszkolakom m. in. doświadczenia z napięciem powierzchniowym, prądem, hologramami, magnesami czy elektryzowaniem. Choć dość nietypowa, widownia wykazywała całkiem spore zainteresowanie tematem i myślę, że przynajmniej trochę zaszczepiliśmy w maluchach ciekawość dla fizyki.

     • Wycieczka klas ósmych do Oświęcimia i Wadowic

     • 1 czerwca o godzinie 5:00 ósme klasy z naszej szkoły wyjechały na wycieczkę. Celem podróży był Oświęcim oraz Wadowice.
         Po kilku godzinach przyjechaliśmy na miejsce. Przed nami zobaczyliśmy hitlerowski obóz koncentracyjny- Auschwitz.
          W muzeum zwiedzaliśmy różne baraki. Widzieliśmy między innymi ogromne ilości butów, naczyń, okularów oraz walizek pozostawionych przez więźniów. Myślę, że nikt z nas do końca nie zdawał sobie sprawy, jak mnóstwo ludzi wtedy cierpiało i ilu z nich straciło tam życie, dopóki sami nie zobaczyliśmy tego miejsca na własne oczy.
         Przerażające jest to co człowiek jest w stanie zrobić drugiemu człowiekowi i aż trudno uświadomić sobie, że ludzie mogą być tak okrutni. 
         Wiele razy słyszałam, że każdy chociaż raz powinien odwiedzić Oświęcim i szczerze mówiąc, teraz podzielam ich zdanie. Auschwitz- Birkenau i słowa: ,, Arbeit macht frei." czyli ,,praca czyni wolnym"- umieszczonymi na bramie przed obozem na zawsze pozostaną w mojej pamięci. 
         Po zakończeniu zwiedzania, wróciliśmy do autobusów i udaliśmy się w dalszą podróż. Dotarliśmy do Wadowic, gdzie zwiedziliśmy muzeum poświęcone papieżowi Polakowi- Janie Pawle II i zjedliśmy słynne kremówki. W drodze powrotnej nie brakowało muzyki i śpiewu uczniów.
          Wyjazd zakończył się około 21:30. Pełni wrażeń i z obolałymi strunami głosowymi od piosenek, wróciliśmy do domów w sercach niosąc pamiątke po tym wyjątkowym dniu.

      - Izabela

     • Święto szkoły oczami uczennicy

     • Z Kamiliadą w tym roku, świętowaliśmy 117 - lecie naszej szkoły. Dwójka obchodziła tę uroczystość 4 czerwca w sobotę. Jak już tradycja nakazuje, rozpoczęliśmy ją od przemarszu ulicami miasta z akompaniamentem Szkoły Muzycznej.
      Następnie głos zabrali m. in. Dyrektor Jerzy Sitko, Burmistrz Jan Zuba i Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec.
      Po tej części, górę nad powagą wzięła zabawa. Mogliśmy kibicować starszym klasom przy rozgrywkach w piłce nożnej i ręcznej oraz młodszym na hali gimnastycznej przy różnych potyczkach. Oprócz tego dużą uwagę skupiały na sobie pokazy fizyczne. Uczniowie prezentowali doświadczenia z zakresu różnych działów tej nauki. Świetnie mogliśmy się bawić również na "dmuchańcach" i przy prezentacjach szkół średnich. Dużym zainteresowaniem cieszył się też Klub Żeglarski z Kolbuszowej.
      Kamiliady to pewnie jedna z tych rzeczy, za którymi będę tęsknić po opuszczeniu murów Dwójki.

       

      -Antosia

     • Wyróżnienia w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

     • Uczennice klasy 5 b Martyna Marut oraz Amelia Wróbel otrzymały wyróżnienia w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Szlakiem Orlich Gniazd", organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Częstochowie. 

      Gratulujemy dziewczynkom i mocno trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!!!

     • Finał Ogólnopolskiej akcji "Przytul się do drzewa".

     • Wiosna to czas kiedy w lasach pojawiają się pierwsze alerty przeciwpożarowe. Wraz ze wzrostem temperatur ściółka leśna wysycha i coraz łatwiej o pożar lasu. "Dwójka" włączyła się do akcji przygotowanej przez Strażników Lasów by zwrócić uwagę na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, by uczulić na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. 

      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tą szczególną akcję :)

      Wiemy, że zawsze możemy na Was liczyć !!!

     • Wycieczka do Lublina dla aktywnych działaczy Samorządu Szkolnego :)

     • Już myślałam, że się spóźnię. Na szczęście dworcowy zegar wskazuje jeszcze 5 minut do odjazdu pociągu. Jest niedziela, 5 czerwca i wycieczka do Lublina z tegorocznym samorządem szkolnym i najaktywniejszymi uczniami nie odjedzie beze mnie.

      Pociąg wyjeżdża z mgły. Jedziemy. Trzy godziny mijają dość szybko. Wysiadamy na dworcu, gdzie wita nas pani przewodniczka. Przejazd trolejbusem do centrum spotyka się z dość dużym entuzjazmem ze strony najmłodszych uczestników. Po zdjęciu grupowym pod intetesującą instalacją artystyczną (jednogłośnie stwierdzamy, że przedstawia ona płomienie) idziemy pod zamek. Po drodze ciekawym splotem przypadków mamy możliwość zjedzenia gofrów, więc nikt nie odmawia. Jeszcze tylko lody        i zmierzamy w stronę Lubelskiego Centrum Spotkania Kultur (CSK). Krótka przerwa na pomachanie wilnianom przez tamtejszy wirtualny portal łączący nas z Litwą i z powrotem na trasie.

      Na wnętrze CSK nie możemy się napatrzeć. To dość niepowtarzalne miejsce, gdzie jedyną wskazowką do odnalezienia drogi wśród skomplikowanych schodów, przejść i korytarzy jest zawieszony Pinokio czy inna lalka. Drewniana kukiełka wskazuje nam drogę i tym razem nie kłamie, bo trafiamy na widownię Teatru Andersena. Podejrzewam, że "Pipi Långstrump" to spektakl dla młodszej części wycieczki, ale jednak się mylę. Przedstawienie jest świetne i żałuję, że na jego początku był komunikat o zakazie robienia zdjęć.

      Po wyjściu kierujemy się do jedynego znanego nam miejsca w każdym nieznanym mieście - McDonald'sa. Kolejki nam nie sprzyjają, ale jesteśmy wytrwali. Kolejna przejażdżka trolejbusem              i jesteśmy na dworcu. Podróż mija nam spokojnie, bowiem przy powoli zachodzącym słońcu. Takie okoliczności umilają nasza podróż i dodają do niej trochę magii.

      W końcu jesteśmy. Pociąg zatrzymuje się przy niebieskim znaku z białymi literami, które układają się w znajomy nam napis. Wszyscy zadowoleni, tylko że jutro jeszcze trzeba iść do szkoły...

       

      - Antosia

     • Wyniki Ogólnopolskiego konkursu Albus z Języka angielskiego.

     • W szkole po raz kolejny odbył się Ogólnopolski Konkurs z Języka Angielskiego „Albus ” skierowany do klas IV – VIII. W konkursie 54 uczniów zmagało się w poszczególnych grupach wiekowych z zadaniami zamkniętymi. Oto tegoroczni zwycięzcy: 

      klasy 4 

      • tytuł Laureata otrzymuje : Emilia Posłuszny  oraz Franciszek Jamróz  
      • wyróżnienie :  Aleksander Tabisz

      klasy 5

      • tytuł Laureata otrzymuje :  Zofia Branas, Julia Kaltenberg, Tamara Turek, Gabriela Wachowska,                                                    Michał Ofiara oraz Nikola Reguła 
      • wyróżnienie: Filip Rzepka

      klasy 6

      •  tytuł Laureata otrzymuje :  Maciej Wit  oraz Hubert Mytych

      klasy 7 

      •   tytuł Laureata otrzymuje :  Mateusz Wrona, Maksymilian Nowicki, Katarzyna Sączawa, Natalia Foryś

                                                oraz Hanna Starzec

      • wyróżnienie : Jagoda Harchut , Marcin Wrona, Emilia Książek, Maciej Długosz

      klasy 8 

      • wyróżnienie:  Antonina Grabiec , Martyna Kozioł, Zuzanna Drożdż, Gabriela Gliniany, Hanna                                  Kołodziej, Julia Śpiewak oraz Julia Stan

      Gratulujemy !!!


     • Rodzeństwo Karakevic z wizytą w Pałacu Prezydenckim.

     • W piątek, 3 czerwca, uczniowie naszej szkoły Bohdan, Solomiia oraz Pavlo razem z rodzicami i rodzeństwem byli gośćmi w Pałacu Prezydenckim.

      Państwo Karakevic byli gośćmi specjalnymi organizowanego pod patronatem Małżonki Prezydenta koncertu dobroczynnego „Polskie Matki Matkom Ukraińskim”, który odbył się w maju br. w stołecznym Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

      Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wyjątkowego spotkania:)

      https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/jedenastoosobowa-rodzina-z-ukrainy-z-wizyta-u-pierwszej-damy,54888

     • Zeus – pan Olimpu – zaprasza na ucztę!

     •            4 czerwca zespół teatralny „Gaduła” (klasy Vc i Vd) zaprosił uczniów klas III – V na przedstawienie zatytułowane „Z wizytą na Olimpie”. Na scenie szkolnego teatru pojawili się greccy bogowie oraz inni bohaterowie mitów. Zeus, który wraz ze swą małżonką Herą przygotowywał się do uczty, miał pełne ręce roboty. Zanim mógł oddać się beztroskiej zabawie, musiał rozesłać zaproszenia, rozstrzygać liczne spory i wydawać wyroki w sprawach dotyczących bogów i ludzi. Całość okraszona została sporą dawką humoru. Widzowie, słuchając wywodów niezwykle żywiołowego Zeusa czy też śledząc drobne intrygi pięknych boginek, niejednokrotnie wybuchali śmiechem.

           Wszyscy aktorzy spisali się na medal. Każdy w ciekawy sposób wykreował swoją postać. Mamy nadzieję, że ten spektakl pomógł uczniom klas piątych powtórzyć wiadomości dotyczące wierzeń starożytnych Greków, a dla klas młodszych stanowił ciekawe wprowadzenie do zagadnień, z którymi zapoznają się na lekcjach języka polskiego w kolejnych latach.

     • Afryka, Afryka.....

     •  

      Wystawa Kultura materialna ludów Afryki Zachodniej budzi duże zainteresowanie. 31 maja 2022 r.              W ramach zajęć wybrała się tam także  klasa 3c. Pani przewodnik w interesujący sposób przybliżyła uczniom zagadnienia dotyczące egzotycznej kultury, atrakcją dla dzieci była gra na afrykańskich instrumentach muzycznych. Wyjście na wystawę było okazją do zapoznania się z życiem mieszkańców Czarnego Lądu.   

       

       

       

       

     • KONKURS BIBLIJNY 😇

     • 10 maja 2022 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbył się finał Konkursu Biblijnego dla dzieci szkół podstawowych diecezji rzeszowskiej, kl. od V do VIII, pt. „Posłani w pokoju Chrystusa”, na podstawie Ewangelii wg św. Łukasza. W pierwszym etapie szkolnym wzięło udział ponad 660 dzieci z 52 szkół.

      W naszej szkole do Konkursu Biblijnego przystąpiło 12 uczniów. Trzech najlepszych awansowało do etapu rejonowego, a w ostatnim etapie – finale diecezjalnym wśród 75 dzieci z 31 szkół, znalazło się dwóch uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej. Byli to uczniowie: Sławomir Mazur z kl. V c oraz Oskar Panek z kl. VI b, podopieczni ks. Sławomira Piętowskiego.

      Organizatorem konkursu było Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej pod honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W trakcie finału dzieci odpowiadały pisemnie na pytania testowe, zarówno wyboru jak i otwarte. Laureatom i finalistom pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczali: Bp Kazimierz Górny, Ks. Marek Dzik – Moderator Dzieła Biblijnego oraz p. Grażyna Tereszkiewicz, reprezentująca Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Opiekę nad finalistami w Rzeszowie sprawował Dyrektor Szkoły p. Jerzy Sitko.

      Dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w Konkursie, a finalistom z naszej szkoły składamy serdeczne gratulacje.

     • Pora na podsumowanie ...

     • Rok szkolny 2021/2022 nieubłagalnie dobiega końca...:( 

      Pora na pierwsze podsumowania, dlategoteż zaprosiliśmy uczniów klas 4-8 do wspólnego spotkania na apelu szkolnym, na którym to rozdaliśmy nagrody za konkursy szkolne, gminne i ogólnopolskie. Jeszcze raz pogratulowaliśmy tym, którzy zajęli wysokie miejsca mając nadzieję, że ich pasja i pracowitość będą inspiracją dla innych :)

      Trzymamy mocno kciuki za wasze dalsze sukcesy!!!

       

     • Trzymamy mocno kciuki za naszych artystów:)

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Dzieło Sztuki - kopia" organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie. Należało odwzorować obraz, który jest naszym ulubionym albo nas zaintrygował. 

      Teraz trzymamy kciuki i czekamy na wyniki z niecierpliwością!!!

      A teraz zagadka dla Was :) Czy wiecie który obraz to oryginał a który to kopia ?:)

     • Bookcrossing

     • Bookcrossing w naszej szkole odbył się z trochę mniejszym echem niż się spodziewaliśmy, ale przecież to tylko wstęp. Mamy nadzieję, że już kolejne odsłony tej akcji zainteresują coraz większą liczbę osób i z efektem kuli śnieżnej będziemy promować czytelnictwo. Książki mają niezwykłą moc, więc powinniśmy je kultywować. Zapraszamy do dokładania cegiełek do naszego szkolnego bookcrossingu w postaci lektur, którymi pragniecie się podzielić z innymi!

     • Wycieczka czwartaczków.

     •          27 maja 2022 roku uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Pieczę nad nimi sprawowały wychowawczynie oraz pani Paulina Paśko - Jadach (mama jednej z uczennic klasy IV c)  i  pan Paweł Michno, który – jako doświadczony przewodnik - przyjął rolę pilota. 

              Uczniowie wyruszyli w trasę skoro świt. Pierwszym punktem wyprawy była Kopalnia Soli  „Wieliczka”. O godzinie 8.10 grupy, pokonując 800 schodków, zeszły wraz z przewodnikami do kopalni. Uczniowie podążali krętymi korytarzami, podziwiali przepiękne komory, niespotykane na powierzchni solankowe jeziora, niepowtarzalną kaplicę św. Kingi, słuchali opowieści o pracy górników, o narzędziach i maszynach, którymi wydobywano niegdyś sól, wypatrywali skarbka – ducha kopalni, a w międzyczasie robili zdjęcia, aby na dłużej zachować wspomnienia z tych niezwykłych miejsc. Na zakończenie zwiedzania młodzi turyści udali się do podziemnej restauracji, by o dość wczesnej porze, była bowiem dopiero godzina 10.30, zjeść obiad. 

             Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie tężni solankowej. Uczniowie w tym nowym, atrakcyjnym obiekcie mogli się zrelaksować i skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej soli. Oczywiście nie zabrakło czasu na zakupienie pamiątek i zjedzenie orzeźwiających lodów.

           Z Wieliczki turyści udali się do Dębna. Tam zwiedzili przepiękny zamek – wielkopańską rezydencję uznawaną za perłę architektury z czasów późnego gotyku. Po komnatach oprowadzały uczniów trzy niezwykle miłe przewodniczki, które w bardzo ciekawy sposób przybliżyły zwiedzającym historię zamku oraz opowiedziały wiele ciekawostek związanych z codziennym życiem niegdysiejszych mieszkańców tej budowli. W jednej          z komnat dzieci spotkały nawet Białą Damę – ducha Tarłówny, córki jednego z panów zamku. Oczywiście uczniowie nie omieszkali opowiedzieć paniom przewodniczkom legendy o kolbuszowskiej Białej Damie.

             Po zwiedzeniu tego obiektu „wycieczkowicze” poszli do autokarów i udali się w drogę powrotną. Przez cały czas zwiedzania dopisywała im piękna pogoda. Dopiero gdy autobusy ruszyły w kierunku Kolbuszowej, na szybach pojawiły się pierwsze krople deszczu. Czwartaczki wróciły do domu nieco zmęczone  i zmarznięte, ale zadowolone i pełne wrażeń. 

     • Sukcesy pływaków !!!

     • 20 maja na pływalni w Dębicy odbyły się półfinały wojewódzkie dzieci i młodzieży. Były to pierwsze szkolne zawody po długiej przerwie. Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Swoją formę szlifowali na treningach klubu kolbuszowskiego FREGATA.

      Szkoda, że większość z nich: Kornelia Woźniak ( 2 miejsce stylem dowolnym), Julia Szklarz, Julia Wrońska, Braian Skowroński ( 1 m st/ klasycznym), Kacper Więcej ( 2 m st/motylkowym), Kacper Harchut - to ósmoklasiści i kończą edukację w naszej szkole.

      Życzymy im samych sukcesów . Mamy nadzieję, że młodsi pływacy godnie ich zastąpią: Mają Pastuła(1m st/grzbietowym) Oliwia Bajor, Mateusz Wroną, Nikodem Jędruszewski (1m st/ grzbietowym) Nikodem Grabiec i inni, którzy z różnych powodów w tych zawodach nie wystartowali.

     • Brajan Kassa finalistą Konkursu kuratoryjnego z Fizyki!

     • 7 maja 22 r. odbył się etap wojewódzki Konkursu kuratoryjnego z fizyki. Brajan Kassa z klasy 8d uzyskał w tym konkursie tytuł finalisty! Gratulujemy Brajanowi! Poziom konkursu był bardzo wysoki, a do uzyskania tytułu laureata zabrakło zaledwie 1,5 punktu. Brajan to jedyny reprezentant gminy i powiatu w tym konkursie.  Na załączonej fotografii - zjawisko, które fascynuje naszego fizyka - cewka Tesli.