• We are detectives !

     • W marcu, w ramach podsumowania pracy nad lekturą „Szatan z siódmej klasy”, uczniowie 6b uczestniczyli w rywalizacji o miano najlepszego detektywa

      Pierwszego dnia kilkuosobowe drużyny brały udział w grze terenowej. W różnych miejscach w szkole usytuowane były stanowiska, do których mieli dotrzeć uczestnicy. Uczniowie, aby odnaleźć poszczególne punkty, musieli, podobnie jak Adaś Cisowski – bohater powieści Kornela Makuszyńskiego – odczytać zaszyfrowane na kolejnych kartach informacje. Emocji nie brakowało. Każdy team chciał jako pierwszy dotrzeć do celu.

      Kolejnego dnia w sali 39 odbyła się druga część turnieju. Drużyny uczestniczyły w quizie, podczas którego musiały wykazać się znajomością omawianych zagadnień dotyczących lektury. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani. Zdobyte punkty zostały przeliczone na oceny. Trzecie miejsce zajęła drużyna III, czyli Anastazja Reguła, Julka Wit, Lidka Wit oraz Aleks Czyżewski, drugie miejsce drużyna I, którą tworzyli: Ada Gul, Lena Halat, Daria Pacyna i Krzyś Szymański (grupa straciła tylko pół punktu). Maksymalną liczbę punktów zdobyła drużyna chłopców w składzie: Paweł Antos, Mateusz Gliniany, Franek Jamróz, Antek Wilk i Błażej Ziębka. Zwycięzcy zdobyli tytuł „Najlepszego Detektywa”, otrzymali dyplomy oraz oceny celujące.

      Gratulacje dla zwycięzców oraz dla wszystkich uczestników rywalizacji. Każda grupa wykazała się wiedzą, bystrością umysłu i inteligencją na miarę detektywa Adasia Cisowskiego.

     • WIELKIE BRAWA 👏👏DLA ZOSI BRANAS!

     • W marcu grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w konkursie literackim „Bądź jak Ałbena Grabowska” organizowanym przez Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

      Patronem tego konkursu była znana pisarka Ałbena Grabowska (autorka m.in. powieści „Stulecie Winnych”). Zadanie uczestników polegało na wyborze jednego z czterech zredagowanych przez pisarkę wstępów i dopisaniu do niego własnego opowiadania.

      Z naszej szkoły wyzwanie podjęła piątka uczniów: Matylda Front (IVd), która napisała opowiadanie pt. „Iga i postanowienie noworoczne”, Franek Jamróz (VIb), który zredagował pracę zatytułowaną „Franek, korona i gołąb”, Anastazja Reguła (VIb), która opowiedziała historię pt. „Cena marzeń”, Lidia Wit (VIb), która stworzyła opowiadanie „Życie za życie” oraz Zofia Branas (VIIc), która na konkurs wysłała pracę zatytułowaną „Lojalność”.

      Wszystkie opowiadania napisane przez naszych uczniów zostały zakwalifikowane do konkursu i ocenione przez komisję, w skład której wchodziła również pani Grabowska. Spośród osiemdziesięciu prac do ścisłego finału zakwalifikowano 9 opowiadań. 22 marca 2024 r. w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie finalistów. Wyniki ogłosiła sama pisarka - Ałbena Grabowska. W gronie wyróżnionych znalazła się uczennica SP 2 w Kolbuszowej – ZOFIA BRANAS.

      Nagrodami w konkursie były m.in. udział w warsztatach i sesja fotograficzna. Zajęcia prowadziła rzeszowska fotografka – Joanna Michałek.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Wielkie brawa dla ZOSI BRANAS!!!

      Takie WYRÓŻNIENIE to ogromny SUKCES!

      Życzymy, Zosiu, aby Twój talent się rozwijał.

     • Wielkanocne klimaty w 1a

     • Zgodnie z obietnicą prezentujemy nasz owies, który pięknie wzrósł i rozweselił zielonością naszą salę. Wykonaliśmy także zabawne pisanki, które włożymy do koszyczków ze święconką. Dzielimy się z Wami naszą radością i życzymy rodzinnych, przepełnionych miłością i pokojem świąt Wielkiej Nocy.

      Wesołego Alleluja!

     • Apel szkolny

     • 25 marca zebraliśmy się na apelu szkolnym, aby rozdać dyplomy📜i nagrody🎁za konkursy zorganizowane przez Samorząd Uczniowski oraz wychowawców klas 2. 

      Dziękujemy💚Radzie Rodziców która, jak zawsze, wspiera działania szkoły oraz samorządu uczniowskiego przyczyniając się do tego, iż sprawiamy naszym młodszym i starszym pociechom wielką radość.

     • Wyniki konkursu Wielkanocnego

     • Dnia 2️⃣2️⃣ marca nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na " Najpiękniejszą kartkę Wielkanocną". Coraz rzadziej wysyłamy tradycyjnie ręcznie robione kartki świąteczne. Szkoła Podstawowa nr 2 od lat kultywuje tradycję wykonywania i wysyłania kartek. Po ogłoszeniu wyników przekazujemy je emerytowanym pracownikom naszej placówki oraz lokalnym instytucjom. W tym roku Jury potwierdziło, że wybór w konkursie był niełatwy. Pomysłowość i barwność kartek najlepiej ukażą zdjęcia.

      Po obradach postanowiono wyróżnić prace:

      🐥Kategoria 1-3

      I miejsce: Filip Rebisz 1b

                         Filip Durok 1c

      II miejsce : Nina Drożdż 3b

                          Liliana Drożdż 3b

      III miejsce: Gniewek Zawiślak 1c

                          Szymon Gawroński 2c

      🐣Kategoria 4-8

      I miejsce: Julia Wołoszyn 4c

                          Julia Baran 5b

                          Wiktor Wroński 4c

      II miejsce: Lena Jemioło 4a

                          Kacper Zawiślak 5b

                          Antonina Machowska 4c

      III miejsce: Liliana Brandys 4a

                           Sebastian Jemioło 5b

                           Wiktoria Koszyk 5c

      Serdecznie dziękujemy🌼🌻 i gratulujemy👏!!!

     • Występ klas II

     • 25 marca odbyło się w naszej szkole przedstawienie  przybliżające tradycje wielkanocne. Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klas II pod kierunkiem pani J. Jagodzińskiej, pani M. Tomaszewskiej oraz pani M.Haracz. Przedstawienie obejrzeli zaproszeni goście, między innymi pan Dyrektor J.Sitko. Pierwsza część przedstawienia ukazywała sceny związane z Wielkim Tygodniem. W drugiej części mali artyści przedstawili symbole i tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Spektakl  był wzbogacony odpowiednimi piosenkami wielkanocnymi. Wszystkich widzów i małych i dużych zachwyciła świetna gra aktorów.

     • Finał akcji Mukojajo

     • 24 marca odbył się finał akcji Mukojajo zorganizowany przez Fundację Pomocy Chorym na Mukowiscydozę MUKOHELP. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, aktywnie wzięli w niej udział przygotowując ozdoby wielkanocne.

      Palmy, pisanki, wianuszki...wszystko co przygotowaliście zostało sprzedane na kiermaszu, którego dochód pomoże osobom chorym na mukowiscydozę.

      Dziękujemy bardzo za piękny odzew na naszą prośbę...

      Dziękujemy rodzicom, bez których wiele ozdób z pewnością by nie powstało...

     • Dziewiętnasta wymiana polsko-niemiecka

     • W dniach 26.05. - 01.06.2024 roku w naszej szkole przebywać będzie grupa uczniów wraz z panią dyrektor i nauczycielami ze szkoły Oberschule Apensen z Niemiec. W wymianie z naszej szkoły uczestniczyć będą uczniowie klas piątych, szóstych oraz siódmych i ósmych, którzy uczą się języka niemieckiego.

      Obecnie trwają przygotowania do spotkania.

      Beata Mierzwa -nauczyciel języka niemieckiego, organizator wymiany.

     • Dzień kolorowej skarpetki

     • 22 marca w naszej szkole odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki. Jak co roku, na znak integracji i solidarności z osobami z Zespołem Downa założyliśmy dwie kolorowe skarpetki. Dzięki temu daliśmy osobom i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty.

      Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu stereotypów. Dzień ten był bardzo ważny, różnorodny i wyjątkowy. Niepowtarzalny tak jak każdy z nas, inny i kolorowy!

      Serdecznie wszystkim dziękujemy za włączenie się w naszą akcję. Super, że można na Was liczyć.

     • Lasowiacy inspirują

     • Nasza szkoła została zgłoszona do projektu "Lasowiacy inspirują". W dniu dzisiejszym klasy drugie wykonały palmy wielkanocne.

      Zaproszeni goście z zespołu "Gorniacy" pani Elżbieta Czachor i Barbara Nycek zapoznały dzieci z tradycjami wielkanocnymi, tradycją robienia palm wielkanocnych i symboliką używanych do ich wykonania roślin oraz zaprezentowały strój lasowiacki.

      Dziękujemy ślicznie paniom za prelekcje na temat Lasowiaków i zapraszamy na kolejne warsztaty.

     • Wizyta na Uniwersytecie Jagiellońskim

     • 14 marca klasy siódme uczestniczyły w pokazach chemicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas tego spotkania zaprezentowane zostały właściwości skroplonych gazów oraz substancji w niskich temperaturach. Zobaczyliśmy m.in. ciekłe powietrze czy ciekły argon. Niesamowite były także przemiany przedmiotów z życia codziennego po krótkotrwałym pobycie w niskiej temperaturze: kwiat róży staje się kruchy, bananem można wbijać gwoździe, a rtęć (w końcu) przestaje pływać.

      W drugiej części pokazów dowiedzieliśmy się , że chemicy są bardzo przydatni na miejscu zbrodni. Wykładowcy- chemicy sądowi zaprezentowali techniki zabezpieczania różnego rodzaju śladów - od odcisków palców po rany krwawe.

      Pokazy te zostały zapoczątkowane przez samego prof. Karola Olszewskiego, były nie tylko obowiązkowym elementem podczas wykładów dla studentów chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego , lecz także magnesem przyciągającym mieszkańców Krakowa. Na nas ten magnes też podziałał!

      Pokazy chemiczne okiem uczennicy

      14 marca klasy siódme pojechały wraz ze swoimi wychowawcami i panią od chemii Justyną Bieleń do Krakowa na pokazy chemiczne. 

      Dla nas chemia to nowy przedmiot i dla większości chemia jest trudną nauką, ale te wszystkie doświadczenia naprawdę były zrozumiałe i interesujące. Widzieliśmy jak powstaje mgła czy piana, oglądaliśmy przemiany fazowe w metalach i niemetalach , obserwowaliśmy skraplanie gazu ziemnego i zestalanie argonu. Poznawaliśmy na żywo zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych i patrzyliśmy na rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, na jego właściwości chemiczne, czy na pokazy skroplonych gazów i właściwości substancji w niskich temperaturach.

      Jednak najwięcej emocji wzbudził chyba ze wszystkich pokaz ,,Chemik na miejscu zbrodni". Oglądamy przecież filmy czy seriale detektywistyczne i często zastanawiamy się skąd policja i prokurator wiedzą pewne rzeczy, czy jak badają te wszystkie ślady. Tutaj zobaczyliśmy techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz różne ich zabezpieczania (np. odciski butów). W ten sposób poznaliśmy pracę chemików sądowych. Może kiedyś ktoś z nas nim zostanie?

      Gabriela Wachowska 7a

     • BRAWO, ZOSIU!!!

     • 18 marca 2024 roku w SP nr 1 w Kolbuszowej odbył się 🅘🅘 ​ 🅖🅜🅘🅝🅝🅨 ​ 🅚🅞🅝🅚🅤🅡🅢 ​ 🅡🅔🅒🅨🅣🅐🅣🅞🅡🅢🅚🅘 ​ 🅦🅘🅔🅡🅢🅩🅨 ​ 🅚🅐🅩🅘🅜🅘🅔🅡🅩🅐 ​ 🅦🅘🅔🅡🅩🅨🅝́🅢🅚🅘🅔🅖🅞. ​ W tym roku wzięła w nim udział grupka utalentowanych uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa wysłuchała przygotowanych przez uczestników recytacji i po burzliwej naradzie ogłosiła wyniki. W grupie laureatów znalazła się uczennica „Dwójki” – Zosia Tomczyk z klasy IVd. Zaprezentowała publiczności wiersz pt. „Zapach” i swoją ciekawą interpretacją wywalczyła trzecie miejsce.

      Serdecznie gratulujemy laureatce i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

      Kazimierz Wierzyński „Zapach”

      Wszystko wam oddam tylko nie te trawy

      Łąk pokoszonych i cień pod modrzewiem.

      Szuwarem pachną zamulone stawy

      I coś gadają. Co takiego? Nie wiem.

      Cały dzień chodzę, przysiadam w tym cieniu

      I to, co widzę, powtarzam bez związku:

      Piasek, zielone kamyki w strumieniu,

      Łąki i stawy - i znów od początku.

      Dopiero nocą, gdy idziemy skrajem

      Rzęs ponadwodnych w blady księżyc z wosku

      Zgaduję nagle, że idę mym krajem

      I trawy pachną i więdną po polsku.

     • Pierwszy dzień wiosny

     • Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 21 marca. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecakaUczniowie, którzy włączyli się do zabawy otrzymali słodki upominek.

      W tym dniu powitaliśmy również wiosnę, ubierając się we wcześniej wylosowane wytyczne... było pięknie, błyszcząco i kolorowo:)

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej
   • g2kolbuszowa@poczta.onet.pl, rekrutacja@sp2.kolbuszowa.pl
   • (17) 2270290,
   • ul. Obrońców Pokoju 46 36-100 Kolbuszowa Poland
   • Sylwia Blat tel.:(17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
  • Logowanie