IV miejsce naszych uczniów w finale XII Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada”
- Konkurs matematyczny zespołów 2-osobowych w Jarosławiu.
Lasowiacy inspirują
Nasza szkoła została zgłoszona do projektu "Lasowiacy inspirują". W dniu dzisiejszym klasy drugie wykonały palmy wielkanocne.
21Zaproszeni goście z zespołu "Gorniacy" pani Elżbieta Czachor i Barbara Nycek zapoznały dzieci z tradycjami wielkanocnymi, tradycją robienia palm wielkanocnych i symboliką używanych do ich wykonania roślin oraz zaprezentowały strój lasowiacki.
Dziękujemy ślicznie paniom za prelekcje na temat Lasowiaków i zapraszamy na kolejne warsztaty.
Wizyta na Uniwersytecie Jagiellońskim
14 marca klasy siódme uczestniczyły w pokazach chemicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas tego spotkania zaprezentowane zostały właściwości skroplonych gazów oraz substancji w niskich temperaturach. Zobaczyliśmy m.in. ciekłe powietrze czy ciekły argon. Niesamowite były także przemiany przedmiotów z życia codziennego po krótkotrwałym pobycie w niskiej temperaturze: kwiat róży staje się kruchy, bananem można wbijać gwoździe, a rtęć (w końcu) przestaje pływać.
W drugiej części pokazów dowiedzieliśmy się , że chemicy są bardzo przydatni na miejscu zbrodni. Wykładowcy- chemicy sądowi zaprezentowali techniki zabezpieczania różnego rodzaju śladów - od odcisków palców po rany krwawe.
Pokazy te zostały zapoczątkowane przez samego prof. Karola Olszewskiego, były nie tylko obowiązkowym elementem podczas wykładów dla studentów chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego , lecz także magnesem przyciągającym mieszkańców Krakowa. Na nas ten magnes też podziałał!
15Pokazy chemiczne okiem uczennicy
14 marca klasy siódme pojechały wraz ze swoimi wychowawcami i panią od chemii Justyną Bieleń do Krakowa na pokazy chemiczne.
Dla nas chemia to nowy przedmiot i dla większości chemia jest trudną nauką, ale te wszystkie doświadczenia naprawdę były zrozumiałe i interesujące. Widzieliśmy jak powstaje mgła czy piana, oglądaliśmy przemiany fazowe w metalach i niemetalach , obserwowaliśmy skraplanie gazu ziemnego i zestalanie argonu. Poznawaliśmy na żywo zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych i patrzyliśmy na rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, na jego właściwości chemiczne, czy na pokazy skroplonych gazów i właściwości substancji w niskich temperaturach.
Jednak najwięcej emocji wzbudził chyba ze wszystkich pokaz ,,Chemik na miejscu zbrodni". Oglądamy przecież filmy czy seriale detektywistyczne i często zastanawiamy się skąd policja i prokurator wiedzą pewne rzeczy, czy jak badają te wszystkie ślady. Tutaj zobaczyliśmy techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz różne ich zabezpieczania (np. odciski butów). W ten sposób poznaliśmy pracę chemików sądowych. Może kiedyś ktoś z nas nim zostanie?
Gabriela Wachowska 7a
BRAWO, ZOSIU!!!
18 marca 2024 roku w SP nr 1 w Kolbuszowej odbył się 🅘🅘 🅖🅜🅘🅝🅝🅨 🅚🅞🅝🅚🅤🅡🅢 🅡🅔🅒🅨🅣🅐🅣🅞🅡🅢🅚🅘 🅦🅘🅔🅡🅢🅩🅨 🅚🅐🅩🅘🅜🅘🅔🅡🅩🅐 🅦🅘🅔🅡🅩🅨🅝́🅢🅚🅘🅔🅖🅞. W tym roku wzięła w nim udział grupka utalentowanych uczniów naszej szkoły. Komisja konkursowa wysłuchała przygotowanych przez uczestników recytacji i po burzliwej naradzie ogłosiła wyniki. W grupie laureatów znalazła się uczennica „Dwójki” – Zosia Tomczyk z klasy IVd. Zaprezentowała publiczności wiersz pt. „Zapach” i swoją ciekawą interpretacją wywalczyła trzecie miejsce.
Serdecznie gratulujemy laureatce i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Kazimierz Wierzyński „Zapach”
Wszystko wam oddam tylko nie te trawy
Łąk pokoszonych i cień pod modrzewiem.
Szuwarem pachną zamulone stawy
I coś gadają. Co takiego? Nie wiem.
Cały dzień chodzę, przysiadam w tym cieniu
I to, co widzę, powtarzam bez związku:
Piasek, zielone kamyki w strumieniu,
Łąki i stawy - i znów od początku.
Dopiero nocą, gdy idziemy skrajem
Rzęs ponadwodnych w blady księżyc z wosku
Zgaduję nagle, że idę mym krajem
I trawy pachną i więdną po polsku.
Pierwszy dzień wiosny
Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 21 marca. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecakaUczniowie, którzy włączyli się do zabawy otrzymali słodki upominek.
49W tym dniu powitaliśmy również wiosnę, ubierając się we wcześniej wylosowane wytyczne... było pięknie, błyszcząco i kolorowo:)
Wyniki ogólnopolskiego konkursu z języka polskiego - Olimpus sesja zimowa
Wyniki konkursu ogólnopolskiego z języka angielskiego -Olimpus sesja zimowa
Wyróżnienie w Konkursie Bóbr 2023
Uroczyste zakończenie XVIII Międzynarodowego Konkursu Informatycznego „Bóbr” 2023 – edycja
polska odbyło się 15 marca 2024 roku w Auli Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu
Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sam konkurs odbywał się online w dniach 14-17 listopada 2023 r.,
codziennie w innej kategorii wiekowej.
W tym roku w naszej szkole do konkursu przystąpiło 19 uczniów w klasach I-III, 7 w klasach IV-VI oraz
2 w klasach VII-VIII. Miło nam poinformować, że Nikodem Grabiec z klasy VIId otrzymał wyróżnienie.
Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu
Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Pod adresem
http://www.bebras.org/ znajduje się strona Konkursu Bebras.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego wśród uczniów na
wszystkich etapach edukacyjnych. Ciekawie sformułowane zadania wymagające rozwiązywania
różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich
jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika, matematyka oraz informatyka
przyciągają z roku na rok coraz więcej uczestników.
Na polskiej stronie http://bobr.edu.pl można zapoznać się z zasadami konkursu oraz z archiwalnymi
zadaniami z lat poprzednich. Zachęcamy do ich rozwiązywania…
Dzień kolorowej skarpetki
Dni otwarte
14 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty, który cieszył się dużym zainteresowaniem pierwszoklasistów i ich rodziców. Uczniowie klas trzecich i czwartych zaprezentowali zaproszonym gościom występy taneczne i wokalne. Przyszli pierwszoklasiści wzięli udział w ciekawych zajęciach: językowych, plastycznych, fizycznych i wirtualnych. Ponadto rodzice wspólnie z dziećmi zwiedzali szkołę i sale lekcyjne. Mamy nadzieję, że sześciolatkom spodobała się nasza szkoła i pierwszego września zasilą szeregi uczniów SP2.
64
Wielka Liga Czytelników - półfinał
14.03 odbył się test półfinałowy VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Do finału zakwalifikowały się dwie dwuosobowe drużyny:
w kategorii klas I-III - Kamila Grabiec IIIb i Karol Kuliński IIa
w kategorii klas IV-VI - Zofia Tomczyk IVd i Aleksander Tabisz VIc
Od 23 października do 1 marca uczniowie zdobywali sprawności czytelnicze czytając książki i rozwiązując interdyscyplinarne testy dotyczące zarówno znajomości lektury jak i ćwiczące posługiwania się różnymi słownikami. Do testu półfinałowego zakwalifikowano 12 uczniów w kategorii klas I-III oraz 5 uczniów w kategorii IV-VI.
14.03 odbył się test półfinałowy. Dotyczył on treści książki wskazanej przez organizatora. Pytania były szczegółowe i różnorodne np: testy jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, pytania typu tak/nie, pytania na uzupełnienie, krzyżówka, określenie kolejności zdarzeń. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 100. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się osoby, które napisały test na co najmniej 80%. Taka sztuka udała się czwórce naszych uczniów. W finale ogólnopolskim, który odbędzie się 9 maja 2024r. wystąpią:- w kategorii klas I-III - Kamila Grabiec IIIb (94%) i Karol Kuliński IIa (80%)
- w kategorii klas IV-VI - Zofia Tomczyk IVd (81%) i Aleksander Tabisz VIc (80%)
Pozostali uczestnicy półfinału w kolejności zajętych miejsc:
Klasy I-III
3. Hubert Wołoszyn Ia
4. Piotr Serafin IIb
5. Zuzanna Pytlak IIIb
6. Anna Antos IIIb
7. Hanna Labuda Ia
8. Gabriela Skrzypczak IIIb
9. Antoni Jagodziński IIa
10. Barbara Tabisz Ib
11. Sara Pieróg IIIcKlasy IV-VI
3. Milena Augustyn Vc
4. Matylda Front IVdDo półfinału zakwalifikowały się nieobecne: Helena Hołubowska (Ia) oraz Antonina Machowska (IVc).
Gratulujemy wszystkim oraz dziękujemy za wsparcie rodzicom i wychowawcom mobilizujących dzieci
do aktywności czytelniczej.
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Co roku z tej okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. W ten wyjątkowy dzień w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę oraz można było zobaczyć małe i duże księżniczki.
19
W oczekiwaniu na Wielkanoc w klasie 1a
Wszyscy bardzo lubimy wiosnę, a wraz z nią radosne święta Wielkiej Nocy. Jednym z symboli tych świąt jest soczyście zielony owies, dlatego poczyniliśmy pierwsze kroki, aby był ozdobą naszych wielkanocnych stołów. Efektami podzielimy się z wami za 10 dni. Mamy nadzieję, że będzie pięknie.
18
KONKURS -PORTRET MATEMATYKA
Wszystkie piękne pracę zostały zebrane i wysłane teraz czekamy na ogłoszenie wyników. Zobaczcie ile pracy i zangazowania uczniowie włożyli w wykonanie tych prac. Czekamy z niecierpliwością na wyniki!!
14
Dream team
W dniu dzisiejszym nasz angielski "Dream team" otarł się o podium, zajmując 4 miejsce w powiatowym konkursie z języka angielskiego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Widełce. Uczniowie musieli zmagać się z testem z wiedzy o Szkocji, dokończyć słowa piosenki, zabawić się w kalambury, uzupełnić komiks czy też przetłumaczyć fragment filmu lub bajki.
2Było blisko... Nie poddajemy się i za rok bogatsi w zdobyte doświadczenia będziemy walczyć o podium!
Trening umiejętności społecznych w Dwójce
We wtorkowe popołudnie, 12 marca w jadalni naszej szkoły odbyło się spotkanie warsztatowe TUS dla dzieci i rodziców klas drugich. Zajęcia artystyczne poprowadzila p. Anna Kisiel, mama naszej uczennicy, pracująca na co dzień w Ośrodku Dziennym Caritas . W ramach wspólnej pracy powstały przepiękne ozdoby świąteczne, które zostaną zaprezentowane społeczności szkolnej,a następnie wezmą udział w kiermaszu organizowanym przez wychowawców klas drugich. Dziękujemy rodzicom naszych podopiecznych za pomoc i poświęcony czas.
8
Przed nami Święta Wielkanocne
Myślimy o nich coraz częściej. Uczniowie klas IV mogli się o tym przekonać podczas pobytu w Zalipiu, urokliwej wsi, |w której domy, i wszystko, co się wokół nich znajduje, pomalowane jest w kwieciste, kolorowe wzory. Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach „Pisanki i palmy wielkanocne”. Pod okiem malarek malowali jajka i ozdabiali palmy, rozwijając tym samym swoje umiejętności plastyczne.
102
Zajęcia arterapeutyczne w klasach drugich
W ubiegłym tygodniu odbyły się zajęcia arterapeutyczne w klasach 2-ich poprowadzone przez Panie Terapeutki - z Warsztatów Terapii Zajeciowej. Uczniowie mieli okazję wykonać kartki wielkanocne metodą scrapbookingu. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i przekazanie ciekawych informacji dotyczących poznanej metody ozdabiania nie tylko kartek, ale też albumów.
50
Najpiękniejsza kartka wielkanocna- konkurs
Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego
8 marca 2024r. w Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczniom z powiatu kolbuszowskiego, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami konkursowymi z języka angielskiego.
Konkurs ,,Mistrz Języka Angielskiego” miał formę testu pisemnego zawierającego zadania sprawdzające znajomość gramatyki i słownictwa oraz rozumienie tekstu słuchanego i pisanego.
Rywalizacja między uczniami była bardzo wyrównana. Nie było łatwo, ale nasze siódmoklasistki znalazły się wśród najlepszych. Zaprezentowały wysoki poziom wiedzy i umiejętności językowych.
Julia Kaltenberg z klasy 7 d zdobyła III miejsce, natomiast Zofia Branas i Nikola Reguła z klasy 7c otrzymały wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!
Archiwum Aktualności