• Pokazy z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej

     • 18 maja 22 r. klasy 8a i 8b wzięły udział w pokazach z fizyki organizowanych przez Politechnikę Rzeszowską, natomiast klasy 8c i 8d - 20 maja 22 r.  Obejrzeliśmy doświadczenia z różnych dziedzin fizyki: elektromagnetyzmy, mechaniki, hydrostatyki czy akustyki. Pokazy były bardzo ciekawe, a prowadzący pokazali swój dowcip i temperament - chociażby prezentując utwory muzyczne na instrumentach wg. własnego pomysłu (jak ten z rur o różnej długości zakupionych w sklepie z rurami). Bardzo nam się podobało! Fajnie było poczuć uczelnianą atmosferę i wrócimy tam za rok!

     • Wystawa w Synagodze

     • 19 maja 2022 r. klasa 5c wybrała się do Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (budynek dawnej synagogi) w Kolbuszowej, aby zwiedzić wystawę poświęconą Kulturze materialnej ludów Afryki Zachodniej.
      W prezentowanej  kolekcji uczniowie zobaczyli dzieła sztuki, jak również przedmioty codziennego użytku, ubiory, ręcznie tkane płótna przedstawiające życie ludzi Afryki. Zwiedzając wystawę podziwiali również bogatą kolekcję masek i rzeźb afrykańskich. Kolejnymi eksponowanymi przedmiotami były instrumenty muzyczne od starannie rzeźbionych rytualnych bębnów do grzechotek wykonanych z kawałków drewna. Uczestnicy bardzo szybko poradzili sobie z podstawami gry, świetnie się przy tym bawiąc. Kolejnym punktem zwiedzania był film instruktażowy  z piosenką w tle wykonaną przez mieszkańców Afryki. Oprócz wystawy eksponatów zwiedzili także wystawę fotografii poświęconą pracy ewangelizacyjnej Misjonarzy Klaretynów.
      Wystawa przybliżyła uczniom specyfikę kontynentu. Warto się wybrać!!!

     • Ogólnopolska kampania PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA

     • Samorząd Szkolny serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA.

      Rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów, a praktycznie 77% tych pożarów powstało z winy człowieka! Pokażmy, że los lasów nie jest nam obojętny! Zapraszamy do włączenia się w kampanie PRZYTUL się do DRZEWA.

      Na czym polega kampania? Nic skomplikowanego! Wystarczy wyjść na dwór i przytulić się do drzewa, otoczyć je swoją miłością! Zrobić przy tej akcji zdjęcie i wysłać na adres - iwona.woloszyn@sp2.kolbuszowa.pl

      Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!

      Opiekunowie Samorządu prześlą je do fundacji która zrobi piękną ekologiczną wystawę ukazującą jak nasza miłość do lasów jest w stanie ochronić je przed pożarami.

      Wysłanie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jej publikacje.

      Każdy kto weźmie udział w akcji otrzyma punkty dodatnie a młodsi uczniowie oceny.

      Zdjęcia mogą być indywidualne lub w grupach :)

      Serdecznie zapraszamy!!!

     • Wyniki konkursu ogólnopolskiego z języka angielskiego Olimpus -sesja wiosenna

     • Brawa !!! dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Olimpus - sesja wiosenna. Jesteśmy niemiernie dumni, gdyż aż 20 uczniów naszej "dwójki" zostało LAUREATAMI tegoż konkursu.

                          

      Są to :

      klasy czwarte: Franciszek Jamróz - IV b

                              Aleksander Tabisz - IV a

                              Szymon Rodzeń  - IV c

      klasy piąte: Nikola Reguła - V c

                          Julia Kaltenberg -V d

                          Tamara Turek - V d

                           Michał Ofiara - Vd

                           Zofia Branas - V c

      klasy szóste: Oskar Wit - VI a

                              Maciej Wit - VI a

      klasy siódme: Hanna Starzec - VII d

                             Mateusz Wrona - VII d

                             Michał Makocki - VII d

      klasy ósme: Gabriela Gliniany - VIII c

                           Antonina Grabiec - VIII b

                           Martyna Kozioł - VIII d

                           Zuzanna Drożdż - VIII b

                          Oliwia Fitał - VIII c 

                          Izabela Kozioł - VIII b 

                          Gabriela Wilk - VIII b

       

      Wielkie Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych!!!

      Klasom ósmym życzymy powodzenia w szkołach średnich :) a klasom młodszym wielu takich sukcesów w murach naszej szkoły:)

     • Wycieczka klasy 4 c do gospodarstwa agroturystycznego w Krzątce.

     • 19 maja 2022 r. klasa 4 c odbyła wycieczkę integracyjną do Gospodarstwa Agroturystycznego ,,Pod Rościuszkiem” w Krzątce. Uczniowie  wraz z  wychowawczynią mgr Bożeną Kochanowską Koźmic i dyrektorem mgr Jerzym Sitko byli gośćmi państwa Justyny i Piotra Skowronów (rodziców jednego z uczniów tej klasy). Na miejscu czekało ich wiele atrakcji. 

      Duży, bezpieczny, ogrodzony teren oferował ciszę, czyste powietrze i dużo zieleni. 

      Na początku podziwialiśmy nietypowe krowy rasy szkockiej z długą sierścią. Troszkę dzieciom przypominały żubra. Później wspólnie obejrzeliśmy owce kameruńskie, a na koniec koniki hucuły. Wszystkie zwierzęta były bardzo młode i płochliwe, więc dzieci musiały zachować względną ciszę. Oprócz tych zwierząt w gospodarstwie było kilka kotów.

      Później  zapoznaliśmy się z obiektem, na którym znajdowało się wiele atrakcji dla dzieci i nie tylko. Było małe boisko do gry w piłkę nożną, dmuchana zjeżdżalnia, oraz zadaszona duża weranda ze stołami do gry w tenisa stołowego, cymbergaja i  w piłkarzyki. Grill z dużym okrągłym rusztem znajdował się w pobliżu stołów, przy których można było usiąść na ławkach, na których spokojnie zmieściła się cała klasa wraz z opiekunami. Przekonaliśmy się o tym, gdy zostaliśmy zaproszeni na pyszne kiełbaski z grilla.

      Nasi czwartoklasiści grali w piłkę nożną, w badmintona, w tenis stołowy, w cymbergaja i w piłkarzy ki. Największą atrakcją okazała się jednak dmuchana zjeżdżalnia. Można było wreszcie głośno wyrazić swój zachwyt i pokrzyczeć bez obawy, że ktoś będzie uciszał.

      Po blisko 4 godzinach pobytu pożegnaliśmy gościnnych gospodarzy mając nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.

      Bożena Kochanowska Koźmic

     • 5a  i 5b w Fly Parku :)

     • 26 kwietnia 2022r klasy 5a  i 5b udały się do Fly Parku w Rzeszowie.

      Korzystanie z atrakcji poprzedziła rozgrzewka pod okiem instrktora. 

      Sprawność fizyczną uczniowie rozwijali na : różnego rodzaju trampolinach, torach przeszkód, karuzeli, w basenie z gąbkami, z którego wyjście było nielada wysiłkiem.

      Wśród licznych atrakcji każdy znalazł coś dla siebie. 

      Wyjazd był udany i dostarczył uczestnikom mnóstwo radości. 

     • Przyjaciele przyrody - klasa 2a

     •  

      Wraz z pierwszymi promieniami słońca przyjaciele przyrody z klasy 2a zaprosili wiosnę do swojej klasy i szkolnego ogrodu. Zasadzili roślinki cebulkowe, aby za kilka tygodni cieszyć się widokiem wspaniałych, kolorowych kwiatów.

     • XI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”

     • 29 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej odbył się XI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”. Organizatorem konkursu było Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 1 w Kolbuszowej. Konkurs rozpoczął się o godz. 10:00 oficjalnym powitaniem uczestników i wystąpieniem zaproszonych gości.

      Celem konkursu było promowanie i motywowanie do nauki języka niemieckiego, upowszechnianie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych oraz krzewienie tolerancji wobec innych kultur.

      Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: Mistrz Języka Niemieckiego szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Każdy uczestnik uzupełniał test składający się z dwóch części: gramatyczno-leksykalnej w języku niemieckim oraz części sprawdzającej wiedzę dotyczącą geografii i kultury Szwajcarii

      w języku polskim. Część sprawdzająca zakres znajomości języka niemieckiego dla szkół podstawowych zawierała zadania na rozumienie tekstu czytanego, znajomości gramatyki, słownictwa oraz krótkiej wypowiedzi pisemnej na poziomie A2. W konkursie wzięło udział 42 uczniów.

      Z naszej szkoły w konkursie uczestniczyło trzech uczniów z klasy 7b. Jakub Chochrek uzyskał trzecie miejsce, natomiast Norbert Burkiewicz otrzymał wyróżnienie. Za zajęte miejsca uczniowie otrzymali cenne nagrody.

      Serdecznie gratulujemy!!

     • Dzień Ziemi dniem ekologicznego Gentelmana i Damy :))

     • 29 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 licznie uczestniczyli w akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wykazali się dużą wiedzą, kreatywnością i troską o niebieską planetę. Była to nie tylko wspaniała okazja by promować postawy proekologiczne i proklimatyczne, ale również twórczy dzień  który, mamy nadzieję, zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

      Dziękujemy za urocze torebki, pomysłowe krawaty i muszki oraz nieszablonowe plakaty!!!

       

     • Sukcesy plastyczne Julii Wołoszyn

     • Jak miło 😍 rozpoczął się dla naszej szkoły podstawowej ten wiosenny maj🌼🌻🌺🌷.

      Z przyjemnością informujemy, że uczennica Julia Wołoszyn z klasy II c zdobyła pierwsze miejsce 🏆🎖 w

      Regionalnym Konkursie Plastycznym " Gdzie ukrywa się zdrowie".

      Serdecznie gratulujemy sukcesu Julci 🤗i nauczycielowi- Pani Lidii Wiktor👏👏

      Zachęcamy do obejrzenia nagrodzonych prac:

      https://www.zsptuszownarodowy.pl/news/

       

     • „Spotkanie z podróżnikiem- Maroko”

     • W trakcie spotkania, które odbyło się 29 kwietnia, dowiedzieliśmy się dlaczego kameleon zmienia kolor skóry i w jaki sposób to robi, opowiedziano uczniom w jaki sposób powstała Sahara, zobaczyliśmy jak wygląda owoc opuncji (lokalnej odmiany kaktusa), gotowanych ślimaków, miętowej herbaty i wielu innych rzeczy. Wraz z podróżnikiem zgubiliśmy się w Fezie – prawdopodobnie najbardziej skomplikowanym mieście świata, zobaczyliśmy Dżamma el – Fna – najsłynniejszy plac Maroka – zwany „zgromadzeniem umarłych”. Niesamowite były opowieści i wskazówki  w jaki sposób skutecznie targować się w Maroku. Na sam koniec spotkania podziwialiśmy  jeden z największych meczetów świata – słynny Meczet Hassana II oraz Majorelle – najpiękniejszy ogród świata.

       

     • Bookcrossing w naszej szkole!

     • 18 maja zostanie przeprowadzona w naszej szkole wymiana książkowa.


      Jeśli chcesz wziąć udział wystarczy, że przyniesiesz do 16 maja książkę, którą chcesz się podzielić z innymi. Pamiętaj, przynoś lektury nadające się do czytania, a nie rób porządków na strychu. Nie wykluczamy wprowadzania do drugiego obiegu starych książek, wręcz przeciwnie, ale powinny być one w dobrym stanie.
      Następnie zostaw ją w swojej sali z karteczką ( Imię , Nazwisko, klasa " Bookcrossing" ).

      Przedstawiciele Samorządu zbiorą je i przygotują do wymiany.18 maja będzie możliwość wybrania sobie książki (z tych, które zostaną przez was przyniesione) i przeczytania jej. 
      Ten dzień ma być dopiero wstępem do przygody naszej szkoły z bookcrossingiem, bowiem chcemy udostępnić miejsce do regularnych wymian książkowych między uczniami i uczennicami.