• Wycieczka klas 8 do Wadowic i Oświęcimia

     • W piątkowy poranek, 28 października, ósmoklasiści oraz wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Wadowic oraz Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau.


      Naszą przygodę zaczęliśmy od Wadowic, tam podzieleni na grupy zwiedzaliśmy ponad godzinę Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II -  nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji". To niesamowite, że  tak niedawno i niedaleko od nas żył ten wielki człowiek, który dzięki swej pracy, wierze i wytrwałość odegrał wielką rolę z życiu pojedynczych osób i całego świata. W sercach rodziło się wiele podziwu i refleksji. Usłyszeliśmy, jak bardzo Papież kochał młodzież, jakie pokładał w niej wielkie nadzieje... Z nadzieją, że Go nie zawiedziemy udaliśmy się na kremówki papieskie.


      Następnie pełni zadumy pojechaliśmy do miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. Było to niezapomniane przeżycie, które trudno ubrać w odpowiednie słowa. W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Ważnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach. Poznaliśmy historię ojca Maksymiliana Kolbego i Gajowniczka, który został skazany na śmierć głodową z dziewięcioma innymi więźniami. Pani przewodnik wielokrotnie podkreślała, że jest to dla nas wielka lekcja historii podyktowana potrzebą budowania pamięci na tym, co nam pozostaje, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocalali z Holocaustu.

      Kolejny etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski; w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. Duża część tego obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku. 


      Wracaliśmy po zmierzchu, w drodze powrotnej nie brakowało nastrojowej muzyki i śpiewu uczniów. Wyjazd zakończył się około 23:00. Pełni wrażeń i z obolałymi strunami głosowymi od piosenek, wróciliśmy do domów w sercach niosąc pamiątke po tym wyjątkowym dniu.

     • Warzywa i owoce na wesoło

     • O tym, że warzywa i owoce są zdrowe oraz smaczne doskonale wiedzą uczniowie klasy 3a, dlatego postanowili odkryć jeszcze inne zalety kolorowych darów z jesiennych ogrodów. I tak powstały zabawne warzywno-owoce kukiełki. Efekty zobaczcie sami.

     • Czytanie dla pokoju...

     • W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie akcji "Czytanie dla Pokoju".

      Teksty "Ksiądz Jerzy Popiełuszko o pokoju i sprawiedliwości" oraz "Dytyramb na cześć pokoju" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czytały dziewczęta z klasy 8 d: Kornelia Chodorowska i Katarzyna Sączawa. Oprawę muzyczną całości stanowi utwór Stanisławy Celińskiej "Modlitwa o pokój". Aktorzy stoją na tle grafiki  "Mrija" - pracy wykonanej przez młodzież podczas warsztatów malarskich XX Międzynarodowego Pleneru  Malarsko - Rzeźbiarskiego "Kolbuszowa 2022". Uczennice do przeglądu przygotowały p. Magda Kornak i p. Klaudia Serafin.

      Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem. Klikajcie na poniższy link.

     • Sesja inauguracyjna Młodzieżowej Rady Miejskiej XII kadencji

     • 1️⃣7️⃣października był wyjątkowym dniem dla czwórki uczniów "Dwójki". Sarah Wahaab, Nikodem Dypa, Aleksander Tabisz oraz Maksymilian Blat uczestniczyli w sesji inauguracyjnej Młodzieżowej Rady Miejskiej XII kadencji. Spotkanie w Miejskim Domu Kultury rozpoczęło się od przemówień zaproszonych gości i wręczeniu upominków😊. Kiedy założono chusty przedstawiciele szkoły uroczyście ślubowali, deklarując godne i rzetelne reprezentowanie swoich kolegów oraz troszczenie się o sprawy gminy i młodzieży. Nowo wybrani radni zapoznali się również ze statutem i zasadami pracy MRM oraz dokonali wyboru Prezydium Rady. Zadaniem uczniów było również wybranie komisji, w której chcą pracować.  Prawo – to wybór uczniów naszej szkoły.

      Członkom Młodzieżowej Rady Miejskiej serdecznie gratulujemy oraz życzymy determinacji, ciekawych pomysłów i wielu sukcesów w podejmowanych działaniach.

     • Niezwykłe opowieści niezwykłych bohaterów

     • W czwartek, 20 października, sala 32 została przemieniona w grotę króla leśnych elfów.
      Na uroczystą biesiadę zostali zaproszeni bohaterowie „Hobbita”. Goście dopisali. Na spotkanie przybyli
      Gandalf, Beorn, Gollum, Bard, krasnoludy, elfy, a nawet kilku Bagginsów. Każdy uczestnik spotkania
      miał przygotować opowiadanie jednej z przygód, które przeżyły postacie Tolkiena wędrując
      przez fantastyczne krainy. Biesiadnicy spisali się na medal . Opowieści były niezwykle barwne, ciekawe
      i przykuwające uwagę słuchaczy.
      Wystąpienia gawędziarzy z klasy VI c zostały nagrodzone ocenami bardzo dobrymi i celującymi,
      natomiast za przygotowanie oryginalnych, pomysłowych strojów uczniowie otrzymali punkty dodatnie
      z zachowania.
      Do artykułu dołączamy fotorelację.

     • III edycja “I Ty możesz zostać MUKO-Mikołajem"

     • Kochani!
      Chcielibyśmy zaprosić Was do wzięcia udziału III edycji wspaniałej akcji “I Ty możesz zostać MUKO-Mikołajem" organizowanej przez Fundację POMOCY CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ „MUKOHELP” . 
      MUKO-Mikołaj poszukuje pomocników w zorganizowaniu paczek dla super dzielnych dzieciaków oraz dorosłych zmagających się z mukowiscydozą.

      POMÓŻMY MU!!!


      Celem akcji jest uszczęśliwienie każdego z podopiecznych fundacji MUKOHELP.
      Fundacja będzie wdzięczna za podarunki w postaci słodyczy lub ozdób świątecznych. (prosimy o zwrócenie uwagi na termin ważności przekazywanych produktów).

      Akcja trwa od 24 pażdziernika do 15 listopada. Przyniesione podarunki prosimy przekazać wychowawcy klasy.

      Wiemy że możemy na Was liczyć :))
       

     • Zajęcia klasy 8d z psychologiem

     • Dziś, 20 pażdziernika, klasę 8d odwiedziła pani psycholog by poruszyć istotną kwestię -samoakceptacji. Zajęcia zaczęliśmy od wypowiedzenia się na temat wyglądu ,ubranej w bardzo specyficzny sposób, Pani psycholog. Eksperyment pokazał nam w jasny sposób, iż wielu z nas ocenia ludzi właśnie po tym jak wygląda. "Doskonali w niedoskonałości” to zajęcia które wzmacniły nasze poczucie własnej wartości jak również nauczyły budowania pozytywnego obrazu własnej osoby. Uświadomiliśmy sobie, że nie wolno oceniać ludzi powierzchownie oraz, że ten, kto nie akceptuje siebie – ma trudności z akceptacją innych ludzi.


      Dziękujemy za spotkanie i już nie możemy się doczekać kolejnych :)

      Kasia

     • Wizyta w Nadleśnictwie

     • W dniu dzisiejszym klasy 3c i 3b wybrały się do Nadleśnictwo Kolbuszowa 🍂🌲🍁🌳

      Uczniowie mogli podziwiać wystawę zwierząt występujących na naszym terenie. Zapoznali się z filmikiem edukacyjnym oraz uczestniczyli w grach i zabawach terenowych w Centrum Edukacji Ekologicznej. 

      Pani leśnik oprowadziła również wszystkich po szkółce gdzie zobaczyć można było sposoby uprawy sadzonek🌱🌿🍃

      Po zakończonych zajęciach w terenie na wszystkich czekała gorąca herbata oraz smaczna kiełbaska przygotowana przez rodziców 😋

     • Wizyta w Nadleśnictwie i Eko przygoda

     • Priorytetowym zadaniem w Nadleśnictwie Kolbuszowa jest szerzenie wiedzy leśnej i środowiskowej wśród dzieci i młodzieży. Dlatego dzięki  Regionalnej Fundacji Serce uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w zajęciach dotyczących tematu ekosystemu leśnego w ramach  Rządowego Programu  „EKO PRZYGODA – aktywizacja dzieci i młodzieży z powiatu kolbuszowskiego”. 
      W słoneczny piątkowy dzień wycieczkę zaczęliśmy od Centrum Edukacji Ekologicznej. Główną atrakcją była diorama, w której znajduje się wiele zwierząt, roślin i grzybów. Obejrzeliśmy film o zwierzętach leśnych i udaliśmy się na zajęcia praktyczne na świeżym powietrzu. Całość oprócz sporej dawki wiedzy dostarczyła nam wiele radości i satysfakcji. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym posiłkiem - kiełbaskami z grilla . 

      Dziękujemy !!!

     • Dzień gier planszowych w 2 c

     • Klasa 2 c przyniosła do szkoły swoje ulubione gry planszowe i spędziliśmy czas na wspólnej zabawie . To była okazja, aby lepiej się poznać , trochę się pośmiać , ale też sprawdzić swoją spostrzegawczość, logiczne myślenie a także rozwinąć wyobraźnię.

      To był udany dzień!

     • Eko przygoda

     • W ostatnią sobotę nasi uczniowie kontynuowali rozpoczęty na wakacjach dzięki Regionalnej Fundacji Serce, Rządowy Program „EKO PRZYGODA – aktywizacja dzieci i młodzieży z powiatu kolbuszowskiego”. Dzięki super atrakcjom tj. karmienie zwierząt w mini ZOO, zjeździe na pontonach czy jeździe na byku rodeo mogli aktywnie spędzić ten słoneczny dzień .

     • Finał akcji "Jesienny kosz"

     • Klasy 1-8 wzięły udział w akcji "Jesienny kosz " zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. W jej ramach przygotowali jesienne kosze pełne darów i skarbów, które są teraz niezwykłymi dekoracjami w klasach.

      W koszach pojawiły się grzybki, dynie, owoce pigwy, kasztany, kolorowe liście, w których chowały się nawet jeżyki :). Przy tworzeniu jesiennych obrazków uczniowie bawili się świetnie, wprowadzając ich w odpowiedni do pory roku nastrój. W zeszłym tygodniu przedstawiciele Samorzadu Szkolnego wręczyli wszystkim klasom biorącym udział w akcji dyplomy, a wybranym nagrodę w postaci pysznego jesiennego jabłuszka.

      "Jabłuszkowe " klasy to :
      I a
      II b
      III a, c,d
      IV b
      V b, c 
      VI a, c, d 
      VII b
      VIII d
      Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie!

      I oczywiście zapraszamy do kolejnych zabaw :)

     • Życzenia Rady Rodziców

     • W imieniu wszystkich Rodziców dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za realizację trudnego i ważnego, ale jakże pięknego zadania, jakim jest wychowanie i kształtowanie dzieci i młodzieży. Życzymy Państwu dużo zdrowia i sił, abyście mogli jak najlepiej wypełniać swoją misję, aby trud i zaangażowanie przyniosły szacunek uczniów i osobistą satysfakcję. Niech każdy dzień opromienia Was radością. Z wyrazami szacunku i podziękowaniami Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wczoraj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowały klasy 1a, 3c i 3d.

      Na widowni zasiedli nauczyciele, dyrekcja, włodarze miasta Rada Rodziców oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły.

      Uczniowie przygotowali krótkie scenki z życia szkoły oraz życzenia. Natomiast szkolny chór zaśpiewał piosenki. Zaproszeni Goście wręczyli kwiaty na ręce pani Dyrektor oraz słodkie upominki za które dziękujemy Naszym rodzicom

      Samorząd Szkolny złożył najlepsze życzenia i również podarował wszystkim skromne podarunki.

      Raz jeszcze pragniemy życzyć wszystkim osobom związanym ze szkolnictwem najserdeczniejsze życzenia.

       

     • Klasy piąte w Krakowie

     • 5 października klasy piąte wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami wybrały się do Krakowa.

      Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI. Zwiedzanie przebiegało w dwóch etapach.

      Najpierw dzieci zapoznały się ze strefą „W stronę światła”. Wzięły udział w ciekawych eksperymentach naukowych, dzięki którym dowiedziały się, jakie reguły rządzą światem wokół nas. Przekonały się, że dźwięk może mieć swój własny kształt, a cień nie zawsze jest szary. Przy pomocy, zdawać by się mogło, zwykłych okularów odwróciły świat do góry nogami. Dzięki magicznemu piaskowi zmieniającemu kolory stworzyły góry, jeziora, doliny…

      Pierwsza strefa była niezwykle ciekawa, ale prawdziwych emocji dostarczyło zwiedzanie drugiej części centrum - ,,W stronę ciemności”. Uczniowie zostali wprowadzeni do pomieszczeń, w których wygaszono wszystkie światła. W bezwzględnym mroku mogli poznać świat z perspektywy osoby niewidomej. Zwiedzający, pozbawieni na około 60 minut wzroku, musieli uaktywnić pozostałe zmysły i zmierzyć się z sytuacjami, z którymi na co dzień ma do czynienia niewidzący. W tych niezwykłych okolicznościach uczniowie wykonywali na pozór proste zadania: przechodzili przez ulicę, robili zakupy na targu, rozpoznawali przyprawy, przygotowywali herbatę. Istotne było to, iż przewodnikami po tej części byli niewidomi. Dzieci mogły porozmawiać z tymi osobami i zadać im każde, nawet najtrudniejsze, pytanie. Warto dodać, że podczas tego spotkania uczniowie wykazali się taktem oraz kulturą osobistą .

      Po zajęciach w WOMAI piątaczki udały się na krakowski Rynek. Tam zwiedziły kościół Mariacki oraz Sukiennice. Następnie odwiedziły Wawel i przywitały się ze smokiem. Oczywiście nie obyło się bez zakupienia pamiątek.

      Wycieczka była bardzo udana. Dopisała pogoda, nie zabrakło też dobrego humoru.