Zapraszamy serdecznie
"Dwójka" pierwsza w I kolbuszowskim turnieju szkół podstawowych w Rummikub
29 maja odbył się I Kolbuszowski Turniej Szkół Podstawowych w Rummikub. W murach Szkoły Podstawowej im. Janka Zawiszy w Przedborzu reprezentowała nas drużyna, wyłoniona spośród miłośników tej logicznej gry planszowej. Julia, Stefania, Mikołaj i Nikodem walczyli z 24 uczniami z 9 szkół podstawowych.
6Reprezentacje z danych szkół w zespołach od 1 do 4 uczniów prezentowały naprawdę wysoki poziom gry i taktyki. Uczestnicy rozegrali 4 rundy po 3 gry. Nasi uczniowie uzyskali wysokie miejsca, a jako drużyna Szkoła Podstawowa nr 2 uzyskała 1 miejsce.
I miejsce – Stefania Dypa – 3b
IX miejsce - Nikodem Dypa - 7d
XII miejsce - Julia Woloszyn - 4c
XVII miejsce - Mikołaj Pęcak - 6a
Gratulujemy i już nie możemy się doczekać kolejnych rozgrywek !
Zapraszamy !!!
„W Krainie figur i liczb” klas VI
22 maja w naszej szkole odbył się Gminny konkurs matematyczny dla klas VI „W Krainie figur i liczb”. Wzięło nim udział 18 uczniów z 5 szkół z naszej gminy.
Z naszego zaproszenia skorzystali uczniowie z Weryni, Zarębek, Kolbuszowej Górnej i SP nr 1 w Kolbuszowej. Gości przywitał dyrektor SP nr 2 w Kolbuszowej mgr Jerzy Sitko. Stwierdził, że wszyscy uczestnicy konkursu są już wygrani, gdyż zostali wybrani jako najlepsi ze swoich szkół.
Uczestnicy konkursu musieli w ciągu 60 minut rozwiązać 10 zadań krótkiej odpowiedzi, oraz 2 zadania otwarte. Zadania nie były łatwe. Wymagały nie tylko wiedzy i sprawności rachunkowej, ale również pomysłowości i czytania ze zrozumieniem.
Wszyscy uczestnicy zmagań prezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Różnice między kolejnymi miejscami często wynosiły 1 lub pół punktu, a niektóre miejsca poza pierwszą trójką były ex aequo.
I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Mikołaj Pęcak
II miejsce zajął uczeń naszej szkoły Jakub Zięba
III miejsce zajął uczeń naszej szkoły Krzysztof Szymański
IV miejsce zajął uczeń szkoły SP1 Kajetan Płaza
IV miejsce zajął uczeń szkoły SP Zarębki Karol Rząsa
V miejsce zajął uczeń szkoły SP1 Michał Mazur
V miejsce zajął uczeń naszej szkoły Franciszek Jamróz
VI miejsce zajął uczeń szkoły SP Werynia Arkadiusz Mazur
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy oraz słodki poczęstunek ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Kolbuszowa.
Nauczyciele matematyki
30
Klasy czwarte na Ścieżce Edukacyjnej BIAŁKÓWKA
29 maja uczniowie klas czwartych odwiedzili Ścieżkę Edukacyjną BIAŁKÓWKA. Taką atrakcję zorganizowali wychowawcy przy współudziale rodziców z okazji zbliżającego się Dni Dziecka.Dzięki uprzejmości leśniczego p. Janusza Posłusznego dzieci mogły poszerzyć swoje wiadomości z przyrody oraz posłuchać ciekawych opowieści o lesie. Po wyczerpującym spacerze na wszystkich czekały pyszne kiełbaski z grilla. Cieszymy się, że dzieci mogły świętować w miłej atmosferze, na świeżym powietrzu, łącząc przyjemne z pożytecznym.
24
Hubert Mytych laureatem Podkarpackiego Konkursu Matematycznego
- Znamy już wyniki finału XXIII Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Leji, który obył się 13 kwietnia 2024r. w IV LO w Rzeszowie. Naszą szkołę w etapie wojewódzkim konkursu reprezentował Hubert Mytych z klasy 8c. Zadaniem uczestników było rozwiązanie 5 skomplikowanych zadań z zakresu szkoły średniej w ciągu 150 minut.
Z przyjemnością informujemy, że Hubert Mytych zajął 3 miejsce i został LAUREATEM Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. F. Leji poziom pierwszy. Wcześniej w etapie powiatowym, który odbył się w LO w Kolbuszowej, zajął on pierwsze miejsce.
Wycieczka klas 4 b i d
- 23
Dawno, dawno temu żyli sobie dwaj czarodzieje Zoran i Arag. Pierwszy z nich zbierał białą magię i pewnego dnia zakochał się w księżniczce Tuli... - takimi słowami przywitali nas przewodnicy po Magicznych Ogrodach - krasnoludy. Uczniowie klas 4️⃣b i d czyli grupa Sigma 😉 odwiedzili stworzony w oparciu o oryginalną baśniową historię rodzinny park tematyczny Magiczne Ogrody w Janowcu. Wśród pięknych kwiató🌼🌸, drzew🌲🌳 i krzewów🌾🌵 przeżywaliśmy przygody w kilku bajecznych krainach. Każda z nich była wspaniałym sensorycznym polem doświadczeń, gdzie każdy mógł sprawdzić się w zadaniach i wyzwaniach rzucanych nam przez przewodników oraz magiczne postaci zamieszkujące to miejsce. Zabawa na świeżym powietrzu, parki linowe, tory przeszkód, ogromna zjeżdżalnia, przesympatyczne Mordole oraz tańce z krasnoludem i tajemnicze miejsce zwane Mroczyskiem bardzo przypadły do gustu dzieciom. Po obiedzie spędziliśmy czas w Kazimierzu Dolnym, gdzie podczas rejsu 🛥statkiem podziwialiśmy piękne widoki. Zmęczeni ale pełni wrażeń, z pięknymi pamiątkami wróciliśmy do domów.
Laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych
Konkursy przedmiotowe organizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie są konkursami prestiżowymi. Uczniowie z tytułem laureata są przyjmowani do dowolnej szkoły średniej w pierwszej kolejności, a tytuł finalisty gwarantuje dodatkowe punkty w przyjęciu do szkoły.
W tym roku szkolnym nasi uczniowie uzyskali następujące tytuły:
- z języka angielskiego:
- LAUREAT - Nikola Reguła, kl. VIIc, opiekun: Agnieszka Gul
- Finalista - Julia Kaltenberg, kl. VIId, opiekun: Iwona Wołoszyn
- Finalista - Tamara Turek, kl. VIId, opiekun: Iwona Wołoszyn
- Finalista - Zofia Branas, kl VIIc, opiekun: Agnieszka Gul
- z matematyki:
- Finalista - Hubert Mytych, kl. VIIIc, opiekun: Helena Mazan
- Finalista - Mateusz Koszela, kl. VIIa, opiekun: Teresa Franczyk
- z fizyki:
- LAUREAT - Hubert Mytych, kl. VIIIc, opiekun: Renata Kłosowska
- w konkursie tematycznym „Podkarpacki Baltie 2024”
- LAUREAT - Nikodem Grabiec, kl.VIId, opiekun: Agnieszka Słotwińska
- LAUREAT - Filip Rzepka, kl. VIId, opiekun: Agnieszka Słotwińska
- LAUREAT - Wiktor Pieprzycki, kl. VIIc, opiekun: Agnieszka Słotwińska
- Finalista - Maksymilian Piątek, kl. VIIc, , opiekun: Agnieszka Słotwińska
- Finalista - Nikodem Kaźmierczak, VIId, opiekun: Agnieszka Słotwińska
Wyniki konkursu z języka angielskiego Albus
24 kwietnia 2024r. 41 uczniów z klas 4-8 wzięło udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Albus. Test konkursowy był testem jednokrotnego wyboru. Dodatkową trudnością, z którą od klasy piątej musieli zmierzyć się uczniowie była wiedza na temat krajów anglojęzycznych.
Oto laureaci tego konkursu:
Klasy czwarte
Zofia Tomczyk - 4d
Julia Plis - 4c
Klasy siódme
Nikola Reguła - 7c
Filip Rzepka - 7d
Klasy ósme
Paweł Adamczyk - 8c
Olivier Jadach - 8a
Maciej Wit - 8a
Wyróżnienia otrzymali:
Liliana Brandys - 4a
Gabriela Gul - 5c
Emilia Posłuszny - 6c
Aniela Kołodziej - 6c
Szymon Rodzeń- 6a
Franciszek Jamróz - 6b
Julia Kaltenberg- 7d
Antoni Małaczyński -7c
Zofia Branas - 7c
Maksymilian Dziadura - 7c
Tamara Turek - 7d
Hubert Mytych - 8c
Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Wycieczka do Bochni i Nowego Wiśnicza
24 maja 2024r. uczniowie klas Va i Vc wraz z opiekunami udali się na wyczekiwaną wycieczkę do Nowego Wiśnicza i Kopalni Soli w Bochni. Pierwszym celem zwiedzania był zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno - obronnej. Wszyscy uczniowie pod opieką przewodnika oglądali wnętrza zamku, którego początki sięgają XIV wieku, w związku z tym mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia pałacowo - zamkowego w dawnych wiekach. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Bochni. W unikatowym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek. Niesamowitą atrakcją był zjazd do kopalni szybem Cambii, podróż podziemną kolejką, a także Podziemna Ekspozycja Multimedialna, która sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie.
Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk, przewodnicy przekazali nam wiedzę o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika i zwyczajach górniczych. W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji , pracę wypalaczy metanu, pożary oraz zalanie wodą podziemnych chodników. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną całoroczną szopką bożonarodzeniową oraz przeprawa łodzią, w towarzystwie dwóch flisaków, przez zalaną solanką komorę. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja, sklep z pamiątkami, boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci. Cały wachlarz atrakcji sprawił, że każdy uczeń wrócił zadowolony i usatysfakcjonowany.
33
Wycieczka klasy 1a i 1b
W piękny, majowy czwartek klasy 1a i 1b spędziły sympatyczne chwile na szkolnej wycieczce do Trzcinicy, nazywanej Karpacką Troją. Garść historycznych informacji oraz mnóstwo świetnej zabawy w czasie warsztatów „Gry i zabawy Słowian” to najlepsze podsumowanie naszego wyjazdu. Do tego smaczny obiad pyszne lody i plecaki pełne pamiątek. Nasza wycieczka była realizacją jednego z punktów projektu „Sercem malowane” finansowanego przez Regionalną Fundację „Serce”. Gorąco dziękujemy....To był wspanialy dzień. Zobaczcie sami.
62
Spotkanie umuzykalniające
Wczoraj odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie umuzykalniające z nauczycielami ze Szkoły Muzycznej Yamaha.Tematem spotkania był taniec. Nasi młodzi widzowie mieli okazję zobaczyć tango, rumbę, czaczę oraz inne tańce w wykonaniu profesjonalnych tancerzy
1
Sukcesy w programowaniu w BALTIE WEB
W konkursie tematycznym organizowanym przez Kuratorium Oświaty „Podkarpacki Baltie 2024” nasi uczniowie odnieśli sukcesy. Uzyskali następujące tytuły:
- LAUREAT - Nikodem Grabiec, kl.VIId,
- LAUREAT - Filip Rzepka, kl. VIId,
- LAUREAT - Wiktor Pieprzycki, VIIc,
- Finalista - Maksymilian Piątek, kl. VIIc,
- Finalista - Nikodem Kaźmierczak, VIId,
Wszyscy są z klasy siódmej, ale już teraz mają zapewnione dodatkowe punkty przy przyjęciu do szkoły średniej.
Od tego roku szkolnego konkurs jest przeprowadzany na nowej wersji programu Baltie – Baltie Web dostępnym w przeglądarce internetowej. Programowanie w Baltie jest intuicyjne i programować mogą w nim nawet najmłodsi uczniowie.
W tym programie rozgrywany jest także Międzynarodowy Konkurs Programistyczny Baltie 2024.
Przed nami jest jeszcze finał, do którego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- w kategorii klas I-III – Antoni Pieprzycki kl. IIIa
- w kategorii klas VII-VIII – Nikodem Grabiec, kl. VIId i Wiktor Pieprzycki kl. VIIcWięcej o programie Baltie i konkursach na nim przeprowadzanych na stronach:
Mistrzowie Polski w Wielkiej Lidze Czytelników
Mamy Mistrzów Polski w VII Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników” w dwóch kategoriach wiekowych:
• w kategorii klas I-III – drużyna w składzie: Kamila Grabiec IIIb, Karol Kuliński IIa
• w kategorii klas IV-VI – drużyna w składzie: Zofia Tomczyk IVd, Aleksander Tabisz VIcPoniżej /na zdjęciu/ dumny dyrektor-polonista z laureatami konkursu.
Od 23 października do 1 marca uczniowie zdobywali sprawności czytelnicze czytając książki i rozwiązując interdyscyplinarne testy dotyczące zarówno znajomości lektury jak i ćwiczące posługiwania się różnymi słownikami. Do testu półfinałowego zakwalifikowano 12 uczniów w kategorii klas I-III oraz 5 uczniów w kategorii IV-VI.
14.03 odbył się test półfinałowy. Dotyczył on znajomości treści książki wskazanej przez organizatora. Pytania były szczegółowe i różnorodne np: testy jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, pytania typu tak/nie, pytania na uzupełnienie, krzyżówka, określenie kolejności zdarzeń. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 100. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się osoby, które napisały test na co najmniej 80% i jednocześnie zdobyły trzy pierwsze miejsca. Taka sztuka udała się czwórce naszych uczniów.
9 maja 2024r. odbył się finał ogólnopolski, w którym wystąpiły drużyny w składzie:
- w kategorii klas I-III - Kamila Grabiec IIIb i Karol Kuliński IIa
- w kategorii klas IV-VI - Zofia Tomczyk IVd i Aleksander Tabisz VIc
Finał ogólnopolski odbywał się online. Polegał na drużynowym rozwiązywaniu testu online. W teście składającym się ze 150 pytań dotyczącym wybranej przez organizatora lektury konkursowej można było zdobyć 170 punktów. Pytania były bardzo szczegółowe i różnorodne. Aby otrzymać tytuł Mistrza Polski należało przekroczyć próg 90% wszystkich punktów do zdobycia.
Obydwie drużyny poradziły sobie doskonale. Kamila i Karol w kategorii klas I-III napisali na 96%, a Zosia i Olek w kategorii klas IV-VI na 92%. Warto zaznaczyć, że Zosia Tomczyk jest Mistrzynią Polski już po raz drugi. W poprzednim roku szkolnym zdobyła tytuł w niższej kategorii wiekowej.
Gratulujemy naszym Mistrzom zdolności zapamiętywania szczegółów oraz umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz życzymy aby ta zdolność pomagała im w zdobywaniu wiedzy i żeby książka towarzyszyła im przez całe życie.
Dziękujemy za wsparcie rodzicom i wychowawcom mobilizujących dzieci do aktywności czytelniczej.
Więcej na temat konkursu na stronie www.wielkaliga.pl, zachęcamy do udziału w przyszłym roku.
Koordynatorzy: Dorota Haptaś, Grzegorz Kornak
Program edukacyjno-obronny "Edukacja z wojskiem🪖"
Nasza szkoła bierze udział w pilotażowym programie edukacyjno-obronnym "Edukacja z wojskiem", przygotowanym i realizowanym we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Program polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych (klasy I-VII) i ponadpodstawowych. Klasy, w których realizowane są zajęcia edukacyjne „edukacja dla bezpieczeństwa”, są wyłączone z programu. Szkolenie trwa 3 godziny lekcyjne (1 godzina lekcyjna teorii i 2 godziny działań praktycznych)
Celem zajęć jest:
- podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa,
- kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia,
- poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego
zagrożenia życia i zdrowia,
- nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia,
- wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności,
- nauka bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.
W spotkaniu, które odbędzie się w naszej szkole 3.06.2024 roku, wezmą udział uczniowie klasy VIc.
Szkoły wyłonione do udziału w przedsięwzięciu biorą udział w badaniach na potrzeby ewaluacji przedsięwzięcia.
W zajęciach biorą udział uczniowie, po uzyskaniu przez szkołę zgody rodziców (opiekunów prawnych) tych uczniów. Żołnierzom nie będą udostępniane dane osobowe uczniów biorących udział w zajęciach.
Beata Mierzwa
Rummikub w Dwójce
Mamy wyniki szkolnych eliminacji do konkursu RUMMIKUB , które odbyły się dzisiaj. Cieszymy się, że znaleźli się wśród nas fani tej gry. Nie musieliśmy ich przekonywać, że jest to doskonała nauka przez zabawę, która rozwija logiczne myślenie, koncentrację uwagi, wyobraźnię, spostrzegawczość, uczy rywalizacji, kreatywności i zasad fair play. Ale do sedna:
41 miejsce zajęła Stefania Dypa 3b, która wygrała 4 gry i zdobyła 146 pkt
2 miejsce Julia Wołoszyn 4c z 3 wygranymi i 341 pkt
3 miejsce Nikodem Dypa 7d : 3 wygrane i 191 pkt
4 miejsce Mikołaj Pęcak 6a : 3 wygrane gry i 189 pkt.
Brawo, to oni będą nas reprezentować w międzyszkolnym konkursie RUMMIKUB w Szkole Podstawowej w Przedbórzu!
Kolejne wysokie miejsca zajęli Gabrysia Ziębka 4c: 3 wygrane i 148 pkt oraz Hubert Wołoszyn 1a: 3 wygrane i 99 pkt. Gratulujemy!!!
I mocno trzymamy kciuki :)
Wolontariusze w Sejmie
8 maja 2024 r. kolbuszowscy wolontariusze odwiedzili stolicę. Wyjazd ten był możliwy dzięki pomysłowi, pomocy i ofiarności Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniewa Chmielowca, który zaprosił do sejmu wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej oraz wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Podczas zwiedzania mieliśmy możliwość usłyszenia ciekawych informacji z historii polskiego parlamentaryzmu. Obserwowaliśmy wystąpienia sejmowe – nasza grupa została przywitana przez marszałka sejmu. Mogliśmy porozmawiać z politykami i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Była to dla wszystkich niecodzienna lekcja wychowania obywatelskiego.
18Dziękujemy Panu Posłowi za docenienie pracy wolontariusza i ufundowanie tak wartościowej wycieczki.
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
Zarząd Stowarzyszenia Rozwinąć skrzydła z Baczyńskim SP 2 Kolbuszowa
Witaj majowa jutrzenko!
7 maja 2024 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie klas szóstych przypomnieli swoim kolegom podstawowe informacje dotyczące wydarzeń, które rozegrały się w 1791 roku. Przywołane zostały nazwiska wybitnych polityków tamtych czasów: Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego, Adama Stanisława Krasińskiego, Stanisława Małachowskiego. Do zebranych przemówił sam król Stanisław August Poniatowski. Szóstoklasiści uczestniczący w sejmiku uczniowskim zadali sobie również pytanie, czym dzisiaj dla nas są słowa: NARÓD, WOLNOŚĆ, OJCZYZNA. Debata prowadzona przez uczniów została wzbogacona pięknymi recytacjami oraz piosenkami w wykonaniu chóru szkolnego.
16
Wyjazd klasy 3 c na wystawę
W poniedziałek - 6 maja, klasa 3c miała przyjemność uczestniczyć w objazdowej wystawie zorganizowanej przez Centrum Nauki Kopernik na temat "O matmo".
Zajęcia były bardzo interesujące i angażowały wszystkich uczestników, co widać na załączonych zdjęciach.
53Mieliśmy także możliwość skorzystania z przyszkolnego placu zabaw. Było super:)
Dziękujemy SP w Domatkowie za zaproszenie i mile spędzony czas!!!
Eco-kapelusz
W Naszej Szkole 26 kwietnia okazji „Dnia Ziemi” odbyła się akcja „EKO-KAPELUSZ”.
Z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy na efekty pracy naszych uczniów, którzy jak zwykle nas nie zawiedli. Kapelusze były cudowne. Wszyscy wykazali się wielką pomysłowością i kreatywnością. Gratulujemy !!!
27
Archiwum Aktualności