• Wyniki Ogólnopolskiego konkursu Albus z Języka angielskiego.

     • W szkole po raz kolejny odbył się Ogólnopolski Konkurs z Języka Angielskiego „Albus ” skierowany do klas IV – VIII. W konkursie 54 uczniów zmagało się w poszczególnych grupach wiekowych z zadaniami zamkniętymi. Oto tegoroczni zwycięzcy: 

      klasy 4 

      • tytuł Laureata otrzymuje : Emilia Posłuszny  oraz Franciszek Jamróz  
      • wyróżnienie :  Aleksander Tabisz

      klasy 5

      • tytuł Laureata otrzymuje :  Zofia Branas, Julia Kaltenberg, Tamara Turek, Gabriela Wachowska,                                                    Michał Ofiara oraz Nikola Reguła 
      • wyróżnienie: Filip Rzepka

      klasy 6

      •  tytuł Laureata otrzymuje :  Maciej Wit  oraz Hubert Mytych

      klasy 7 

      •   tytuł Laureata otrzymuje :  Mateusz Wrona, Maksymilian Nowicki, Katarzyna Sączawa, Natalia Foryś

                                                oraz Hanna Starzec

      • wyróżnienie : Jagoda Harchut , Marcin Wrona, Emilia Książek, Maciej Długosz

      klasy 8 

      • wyróżnienie:  Antonina Grabiec , Martyna Kozioł, Zuzanna Drożdż, Gabriela Gliniany, Hanna                                  Kołodziej, Julia Śpiewak oraz Julia Stan

      Gratulujemy !!!


     • Rodzeństwo Karakevic z wizytą w Pałacu Prezydenckim.

     • W piątek, 3 czerwca, uczniowie naszej szkoły Bohdan, Solomiia oraz Pavlo razem z rodzicami i rodzeństwem byli gośćmi w Pałacu Prezydenckim.

      Państwo Karakevic byli gośćmi specjalnymi organizowanego pod patronatem Małżonki Prezydenta koncertu dobroczynnego „Polskie Matki Matkom Ukraińskim”, który odbył się w maju br. w stołecznym Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

      Zapraszamy do przeczytania relacji z tego wyjątkowego spotkania:)

      https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/jedenastoosobowa-rodzina-z-ukrainy-z-wizyta-u-pierwszej-damy,54888

     • Zeus – pan Olimpu – zaprasza na ucztę!

     •            4 czerwca zespół teatralny „Gaduła” (klasy Vc i Vd) zaprosił uczniów klas III – V na przedstawienie zatytułowane „Z wizytą na Olimpie”. Na scenie szkolnego teatru pojawili się greccy bogowie oraz inni bohaterowie mitów. Zeus, który wraz ze swą małżonką Herą przygotowywał się do uczty, miał pełne ręce roboty. Zanim mógł oddać się beztroskiej zabawie, musiał rozesłać zaproszenia, rozstrzygać liczne spory i wydawać wyroki w sprawach dotyczących bogów i ludzi. Całość okraszona została sporą dawką humoru. Widzowie, słuchając wywodów niezwykle żywiołowego Zeusa czy też śledząc drobne intrygi pięknych boginek, niejednokrotnie wybuchali śmiechem.

           Wszyscy aktorzy spisali się na medal. Każdy w ciekawy sposób wykreował swoją postać. Mamy nadzieję, że ten spektakl pomógł uczniom klas piątych powtórzyć wiadomości dotyczące wierzeń starożytnych Greków, a dla klas młodszych stanowił ciekawe wprowadzenie do zagadnień, z którymi zapoznają się na lekcjach języka polskiego w kolejnych latach.

     • Afryka, Afryka.....

     •  

      Wystawa Kultura materialna ludów Afryki Zachodniej budzi duże zainteresowanie. 31 maja 2022 r.              W ramach zajęć wybrała się tam także  klasa 3c. Pani przewodnik w interesujący sposób przybliżyła uczniom zagadnienia dotyczące egzotycznej kultury, atrakcją dla dzieci była gra na afrykańskich instrumentach muzycznych. Wyjście na wystawę było okazją do zapoznania się z życiem mieszkańców Czarnego Lądu.   

       

       

       

       

     • KONKURS BIBLIJNY 😇

     • 10 maja 2022 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbył się finał Konkursu Biblijnego dla dzieci szkół podstawowych diecezji rzeszowskiej, kl. od V do VIII, pt. „Posłani w pokoju Chrystusa”, na podstawie Ewangelii wg św. Łukasza. W pierwszym etapie szkolnym wzięło udział ponad 660 dzieci z 52 szkół.

      W naszej szkole do Konkursu Biblijnego przystąpiło 12 uczniów. Trzech najlepszych awansowało do etapu rejonowego, a w ostatnim etapie – finale diecezjalnym wśród 75 dzieci z 31 szkół, znalazło się dwóch uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej. Byli to uczniowie: Sławomir Mazur z kl. V c oraz Oskar Panek z kl. VI b, podopieczni ks. Sławomira Piętowskiego.

      Organizatorem konkursu było Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II w Diecezji Rzeszowskiej pod honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W trakcie finału dzieci odpowiadały pisemnie na pytania testowe, zarówno wyboru jak i otwarte. Laureatom i finalistom pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczali: Bp Kazimierz Górny, Ks. Marek Dzik – Moderator Dzieła Biblijnego oraz p. Grażyna Tereszkiewicz, reprezentująca Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Opiekę nad finalistami w Rzeszowie sprawował Dyrektor Szkoły p. Jerzy Sitko.

      Dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w Konkursie, a finalistom z naszej szkoły składamy serdeczne gratulacje.

     • Pora na podsumowanie ...

     • Rok szkolny 2021/2022 nieubłagalnie dobiega końca...:( 

      Pora na pierwsze podsumowania, dlategoteż zaprosiliśmy uczniów klas 4-8 do wspólnego spotkania na apelu szkolnym, na którym to rozdaliśmy nagrody za konkursy szkolne, gminne i ogólnopolskie. Jeszcze raz pogratulowaliśmy tym, którzy zajęli wysokie miejsca mając nadzieję, że ich pasja i pracowitość będą inspiracją dla innych :)

      Trzymamy mocno kciuki za wasze dalsze sukcesy!!!

       

     • Trzymamy mocno kciuki za naszych artystów:)

     • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Dzieło Sztuki - kopia" organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Konstantynowie. Należało odwzorować obraz, który jest naszym ulubionym albo nas zaintrygował. 

      Teraz trzymamy kciuki i czekamy na wyniki z niecierpliwością!!!

      A teraz zagadka dla Was :) Czy wiecie który obraz to oryginał a który to kopia ?:)

     • Bookcrossing

     • Bookcrossing w naszej szkole odbył się z trochę mniejszym echem niż się spodziewaliśmy, ale przecież to tylko wstęp. Mamy nadzieję, że już kolejne odsłony tej akcji zainteresują coraz większą liczbę osób i z efektem kuli śnieżnej będziemy promować czytelnictwo. Książki mają niezwykłą moc, więc powinniśmy je kultywować. Zapraszamy do dokładania cegiełek do naszego szkolnego bookcrossingu w postaci lektur, którymi pragniecie się podzielić z innymi!

     • Wycieczka czwartaczków.

     •          27 maja 2022 roku uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Pieczę nad nimi sprawowały wychowawczynie oraz pani Paulina Paśko - Jadach (mama jednej z uczennic klasy IV c)  i  pan Paweł Michno, który – jako doświadczony przewodnik - przyjął rolę pilota. 

              Uczniowie wyruszyli w trasę skoro świt. Pierwszym punktem wyprawy była Kopalnia Soli  „Wieliczka”. O godzinie 8.10 grupy, pokonując 800 schodków, zeszły wraz z przewodnikami do kopalni. Uczniowie podążali krętymi korytarzami, podziwiali przepiękne komory, niespotykane na powierzchni solankowe jeziora, niepowtarzalną kaplicę św. Kingi, słuchali opowieści o pracy górników, o narzędziach i maszynach, którymi wydobywano niegdyś sól, wypatrywali skarbka – ducha kopalni, a w międzyczasie robili zdjęcia, aby na dłużej zachować wspomnienia z tych niezwykłych miejsc. Na zakończenie zwiedzania młodzi turyści udali się do podziemnej restauracji, by o dość wczesnej porze, była bowiem dopiero godzina 10.30, zjeść obiad. 

             Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie tężni solankowej. Uczniowie w tym nowym, atrakcyjnym obiekcie mogli się zrelaksować i skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej soli. Oczywiście nie zabrakło czasu na zakupienie pamiątek i zjedzenie orzeźwiających lodów.

           Z Wieliczki turyści udali się do Dębna. Tam zwiedzili przepiękny zamek – wielkopańską rezydencję uznawaną za perłę architektury z czasów późnego gotyku. Po komnatach oprowadzały uczniów trzy niezwykle miłe przewodniczki, które w bardzo ciekawy sposób przybliżyły zwiedzającym historię zamku oraz opowiedziały wiele ciekawostek związanych z codziennym życiem niegdysiejszych mieszkańców tej budowli. W jednej          z komnat dzieci spotkały nawet Białą Damę – ducha Tarłówny, córki jednego z panów zamku. Oczywiście uczniowie nie omieszkali opowiedzieć paniom przewodniczkom legendy o kolbuszowskiej Białej Damie.

             Po zwiedzeniu tego obiektu „wycieczkowicze” poszli do autokarów i udali się w drogę powrotną. Przez cały czas zwiedzania dopisywała im piękna pogoda. Dopiero gdy autobusy ruszyły w kierunku Kolbuszowej, na szybach pojawiły się pierwsze krople deszczu. Czwartaczki wróciły do domu nieco zmęczone  i zmarznięte, ale zadowolone i pełne wrażeń. 

     • Sukcesy pływaków !!!

     • 20 maja na pływalni w Dębicy odbyły się półfinały wojewódzkie dzieci i młodzieży. Były to pierwsze szkolne zawody po długiej przerwie. Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Swoją formę szlifowali na treningach klubu kolbuszowskiego FREGATA.

      Szkoda, że większość z nich: Kornelia Woźniak ( 2 miejsce stylem dowolnym), Julia Szklarz, Julia Wrońska, Braian Skowroński ( 1 m st/ klasycznym), Kacper Więcej ( 2 m st/motylkowym), Kacper Harchut - to ósmoklasiści i kończą edukację w naszej szkole.

      Życzymy im samych sukcesów . Mamy nadzieję, że młodsi pływacy godnie ich zastąpią: Mają Pastuła(1m st/grzbietowym) Oliwia Bajor, Mateusz Wroną, Nikodem Jędruszewski (1m st/ grzbietowym) Nikodem Grabiec i inni, którzy z różnych powodów w tych zawodach nie wystartowali.

     • Brajan Kassa finalistą Konkursu kuratoryjnego z Fizyki!

     • 7 maja 22 r. odbył się etap wojewódzki Konkursu kuratoryjnego z fizyki. Brajan Kassa z klasy 8d uzyskał w tym konkursie tytuł finalisty! Gratulujemy Brajanowi! Poziom konkursu był bardzo wysoki, a do uzyskania tytułu laureata zabrakło zaledwie 1,5 punktu. Brajan to jedyny reprezentant gminy i powiatu w tym konkursie.  Na załączonej fotografii - zjawisko, które fascynuje naszego fizyka - cewka Tesli.  

     • Pokazy z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej

     • 18 maja 22 r. klasy 8a i 8b wzięły udział w pokazach z fizyki organizowanych przez Politechnikę Rzeszowską, natomiast klasy 8c i 8d - 20 maja 22 r.  Obejrzeliśmy doświadczenia z różnych dziedzin fizyki: elektromagnetyzmy, mechaniki, hydrostatyki czy akustyki. Pokazy były bardzo ciekawe, a prowadzący pokazali swój dowcip i temperament - chociażby prezentując utwory muzyczne na instrumentach wg. własnego pomysłu (jak ten z rur o różnej długości zakupionych w sklepie z rurami). Bardzo nam się podobało! Fajnie było poczuć uczelnianą atmosferę i wrócimy tam za rok!

     • Wystawa w Synagodze

     • 19 maja 2022 r. klasa 5c wybrała się do Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (budynek dawnej synagogi) w Kolbuszowej, aby zwiedzić wystawę poświęconą Kulturze materialnej ludów Afryki Zachodniej.
      W prezentowanej  kolekcji uczniowie zobaczyli dzieła sztuki, jak również przedmioty codziennego użytku, ubiory, ręcznie tkane płótna przedstawiające życie ludzi Afryki. Zwiedzając wystawę podziwiali również bogatą kolekcję masek i rzeźb afrykańskich. Kolejnymi eksponowanymi przedmiotami były instrumenty muzyczne od starannie rzeźbionych rytualnych bębnów do grzechotek wykonanych z kawałków drewna. Uczestnicy bardzo szybko poradzili sobie z podstawami gry, świetnie się przy tym bawiąc. Kolejnym punktem zwiedzania był film instruktażowy  z piosenką w tle wykonaną przez mieszkańców Afryki. Oprócz wystawy eksponatów zwiedzili także wystawę fotografii poświęconą pracy ewangelizacyjnej Misjonarzy Klaretynów.
      Wystawa przybliżyła uczniom specyfikę kontynentu. Warto się wybrać!!!

     • Ogólnopolska kampania PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA

     • Samorząd Szkolny serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA.

      Rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów, a praktycznie 77% tych pożarów powstało z winy człowieka! Pokażmy, że los lasów nie jest nam obojętny! Zapraszamy do włączenia się w kampanie PRZYTUL się do DRZEWA.

      Na czym polega kampania? Nic skomplikowanego! Wystarczy wyjść na dwór i przytulić się do drzewa, otoczyć je swoją miłością! Zrobić przy tej akcji zdjęcie i wysłać na adres - iwona.woloszyn@sp2.kolbuszowa.pl

      Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!

      Opiekunowie Samorządu prześlą je do fundacji która zrobi piękną ekologiczną wystawę ukazującą jak nasza miłość do lasów jest w stanie ochronić je przed pożarami.

      Wysłanie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jej publikacje.

      Każdy kto weźmie udział w akcji otrzyma punkty dodatnie a młodsi uczniowie oceny.

      Zdjęcia mogą być indywidualne lub w grupach :)

      Serdecznie zapraszamy!!!

     • Wyniki konkursu ogólnopolskiego z języka angielskiego Olimpus -sesja wiosenna

     • Brawa !!! dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Olimpus - sesja wiosenna. Jesteśmy niemiernie dumni, gdyż aż 20 uczniów naszej "dwójki" zostało LAUREATAMI tegoż konkursu.

                          

      Są to :

      klasy czwarte: Franciszek Jamróz - IV b

                              Aleksander Tabisz - IV a

                              Szymon Rodzeń  - IV c

      klasy piąte: Nikola Reguła - V c

                          Julia Kaltenberg -V d

                          Tamara Turek - V d

                           Michał Ofiara - Vd

                           Zofia Branas - V c

      klasy szóste: Oskar Wit - VI a

                              Maciej Wit - VI a

      klasy siódme: Hanna Starzec - VII d

                             Mateusz Wrona - VII d

                             Michał Makocki - VII d

      klasy ósme: Gabriela Gliniany - VIII c

                           Antonina Grabiec - VIII b

                           Martyna Kozioł - VIII d

                           Zuzanna Drożdż - VIII b

                          Oliwia Fitał - VIII c 

                          Izabela Kozioł - VIII b 

                          Gabriela Wilk - VIII b

       

      Wielkie Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych!!!

      Klasom ósmym życzymy powodzenia w szkołach średnich :) a klasom młodszym wielu takich sukcesów w murach naszej szkoły:)

     • Wycieczka klasy 4 c do gospodarstwa agroturystycznego w Krzątce.

     • 19 maja 2022 r. klasa 4 c odbyła wycieczkę integracyjną do Gospodarstwa Agroturystycznego ,,Pod Rościuszkiem” w Krzątce. Uczniowie  wraz z  wychowawczynią mgr Bożeną Kochanowską Koźmic i dyrektorem mgr Jerzym Sitko byli gośćmi państwa Justyny i Piotra Skowronów (rodziców jednego z uczniów tej klasy). Na miejscu czekało ich wiele atrakcji. 

      Duży, bezpieczny, ogrodzony teren oferował ciszę, czyste powietrze i dużo zieleni. 

      Na początku podziwialiśmy nietypowe krowy rasy szkockiej z długą sierścią. Troszkę dzieciom przypominały żubra. Później wspólnie obejrzeliśmy owce kameruńskie, a na koniec koniki hucuły. Wszystkie zwierzęta były bardzo młode i płochliwe, więc dzieci musiały zachować względną ciszę. Oprócz tych zwierząt w gospodarstwie było kilka kotów.

      Później  zapoznaliśmy się z obiektem, na którym znajdowało się wiele atrakcji dla dzieci i nie tylko. Było małe boisko do gry w piłkę nożną, dmuchana zjeżdżalnia, oraz zadaszona duża weranda ze stołami do gry w tenisa stołowego, cymbergaja i  w piłkarzyki. Grill z dużym okrągłym rusztem znajdował się w pobliżu stołów, przy których można było usiąść na ławkach, na których spokojnie zmieściła się cała klasa wraz z opiekunami. Przekonaliśmy się o tym, gdy zostaliśmy zaproszeni na pyszne kiełbaski z grilla.

      Nasi czwartoklasiści grali w piłkę nożną, w badmintona, w tenis stołowy, w cymbergaja i w piłkarzy ki. Największą atrakcją okazała się jednak dmuchana zjeżdżalnia. Można było wreszcie głośno wyrazić swój zachwyt i pokrzyczeć bez obawy, że ktoś będzie uciszał.

      Po blisko 4 godzinach pobytu pożegnaliśmy gościnnych gospodarzy mając nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.

      Bożena Kochanowska Koźmic