• Wycieczka do Krakowa dla aktywnych działaczy Samorządu Szkolnego

     • ​​​​16 czerwca 2023r. grupka uczniów, która wykazała się największą aktywnością w ramach współpracy z Samorządem Szkolnym uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Jej celem był spektakl zatytułowany „SMOK” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego oraz spacer po pięknym Krakowie . Podróż rozpoczęliśmy z dworca w Kolbuszowej, skąd o godzinie 7:10, szynobusem pojechaliśmy do Rzeszowa. Tam mieliśmy przesiadkę na pociąg INTER CITY, którym o godzinie 8:15 wyjechaliśmy na spotkanie ze smokiem. Podróż pociągiem była bardzo fajna i komfortowa, ponieważ jechaliśmy w przedziałach sześcioosobowych. Podziwialiśmy mijane widoki z okien pociągu oraz stacje kolejowe.

      Po przyjeździe do Krakowa, udaliśmy się w stronę teatru. Kiedy już dotarliśmy na miejsce, okazało się, że mamy jeszcze 40 minut czasu do spektaklu więc zdecydowaliśmy się na odwiedzenie pobliskiego parku. O właściwej porze poszliśmy do teatru na spektakl „SMOK”. Ku naszej radości okazało się, że jest to sztuka interaktywna, znakomita!, a dodatkowym atutem był żywy kontakt z aktorami, którzy przemieszczali się po widowni. Była to legenda o Lechu, Kraku, Wandzie, szewcu Skubie i smoku, oczywiście z morałem...nie wolno być chciwym , bo to zawsze źle się kończy.

      Po spektaklu mogliśmy wziąć sobie koronę lub maskę smoka do złożenia i zabrać ze sobą do domu, jako pamiątkę. Następnie udaliśmy się na obiad do MC DONALDA. Po obiedzie poszliśmy jeszcze na spacer pod Wawel i na bulwary nad Wisłą. Około godziny 18:00 udaliśmy się w podróż powrotną do Kolbuszowej, oczywiście pociągiem. Było to niesamowite i fascynujące przeżycie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

      Wycieczka była udana, ciekawa i dostarczyła nam mnóstwo pozytywnych wrażeń. Dziękujemy bardzo jej organizatorom , naszym opiekunom i gratulujemy świetnego pomysłu.

      Maksiu - szczęśliwy uczestnik wycieczki ;)

     • Sukces Kamili i Soni w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Rodzina Ulmów z Markowej-historia wypełniona dobrocią i miłością.

     • Bohaterska postawa w czasie II wojny światowej rodziny Ulmów z Markowej stała się inspiracją dla uczniów w ogólnopolskim konkursie plastycznym, organizowanym przez Fundację BOWARTO. Laureatkami tego konkursu zostały dwie uczennice klasy 4a : Kamila Starzec zajęła II miejsce oraz Sonia Sochacka która zajęła III miejsce.

      Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 20 czerwca br w Centrum Edukacji IPN w Warszawie. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili wiceminister Rodziny i Polityki Socjalnej oraz wiceminister Instytutu Pamięci Narodowej, którzy wręczali laureatom dyplomy i nagrody.

      Prace wszystkich laureatów można było obejrzeć na wystawie. Prezentowały wysoki poziom artystyczny, zaangażowanie i umiejętności ich twórców.

      Serdecznie gratulujemy Kamili i Soni, życzymy sukcesów w kolejnych konkursach w przyszłym roku szkolnym.

     • Niezwykła podróż…

     • ​​​​​     19 czerwca 2023 r. zespół teatralny „Gaduła” (grupa z VIc i VId) przedstawił uczniom klas IV – VI spektakl pt. „Niezwykła podróż – tam i z powrotem”. Tego samego dnia, wieczorem, szóstoklasiści zaprezentowali
      inscenizację swoim rodzicom.

           Aktorzy zabrali widzów w podróż po szkolnych lekturach. Główny bohater spektaklu, w którego wcielił się Maks Piątek z VIc, wypowiadając słowa: „Lektury są nudne jak flaki z olejem”, wywołał serię dziwnych zdarzeń. W niewyjaśniony sposób trafił do świata lektur. Spotkał się z bohaterami „Szatana z siódmej klasy”, „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Opowieści z Narnii” oraz „Hobbita”. W tę niezwykłą podróż zabrał chłopca czarodziej Gandalf (tę kreację stworzył Dominik Hanusek z VIc), który przy pomocy postaci literackich dał nauczkę leniwemu uczniowi. Mamy nadzieję, że widzowie, podobnie jak główny bohater, zrozumieli, iż warto czytać lektury.

           Zespół teatralny „Gaduła” dziękuje za pomoc w przygotowaniu przedstawienia pani Lidii Wiktor, która wraz z uczniami opracowała scenografię, paniom Józefie Kwarcie i Agnieszce Sudoł, które uszyły elementy kostiumów, panu Władkowi Serafinowi, który zadbał o oprawę muzyczną spektaklu oraz pani Dorocie Haptaś, która obsługiwała sprzęt nagłaśniający i towarzyszyła zespołowi podczas prób i występów.


      „Niezwykla podróż – tam i z powrotem”


      Obsada:
      Maks – Maksymilian Piątek
      Gandalf – Dominik Hanusek
      Mama, krasnolud Dwalin – Zosia Branas
      Adaś Cisowski – Karol Haptaś
      Ksiądz Kazuro, Piotr Pevensie – Sławek Mazur
      Żelski, pan Baggins – Wiktor Pieprzycki
      Kaczanowski, Krasnolud Bofur – Nikodem Jędruszewski
      Gilbert Blythe, krasnolud Bifur – Antek Małaczyński
      Ania Shirley – Madzia Klubek
      Pan Phillips, Aslan – Kuba Plis
      Diana Barry – Marika Miazga
      Józia Pye, krasnolud Fili – Wiktoria Wołosz
      Prissy Andrews, krasnolud Kili – Laura Baran
      Zuzanna Pevensie – Karolina Smyrska
      Łucja Pevensie – Laura Rzeszutek
      Biała Czarownica – Nikola Reguła
      Pani Bobrowa – Sara Wahab
      Thorin Dębowa Tarcza – Mikołaj Ozga


      Scenariusz i reżyseria – Klaudia Serafin

     • Reading Brings Us Unknown Friends

     • Miło nam poinformować, iż Nikola Reguła - uczennica klasy 6c została finalistką II Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego z Języka Angielskiego dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych  "Reading Brings Us Unknown Friends". Konkurs został objęty honorowym patronatem Kuratora Oświaty. Główne założenie rywalizacji to promowanie nauki języka angielskiego, zachęcenie uczniów do czytania książek w języku obcym , rozwijanie słownictwa oraz struktur językowych. Konkurs został przygotowany w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni, przeprowadzony w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej w formie zdalnej z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Forms. Składał się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. W czasie przygotowań należało zapoznać się z treścią lektur podanych przez organizatora:

      Etap I

      ”Christmas Stories’’  

      Etap II

      ”Around the World in Eighty Days’’ 

      ’’The Hound of the Baskervilles’’

      Etap III

      ’’Three men in a Boat’’

      ’’The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde’’

      ’’The Time Machine’’

      Oprócz znajomości treści przeczytanych lektur pytania konkursowe zawierały zagadnienia gramatyczne jak i leksykalne. Były to pytania szczegółowe  zamknięte (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru), jak również zadania otwarte, w których należało nie tyle udzielić odpowiedzi, co opisać konkretne zdarzenie, spotkanie między dwoma osobami, porównać czy posłużyć się argumentacją.

      W I etapie wzięło udział 8 uczniów z naszej szkoły z  klas VI – VIII. Aby zakwalifikować się do II tury konkursu należało uzyskać 60% prawidłowych odpowiedzi. Temu zadaniu sprostała  uczennica Nikola Reguła z klasy 6c uzyskując 66 punktów na 90 możliwych. Aby przejść do ostatniego  III etapu należało uzyskać 75% poprawnych odpowiedzi i tutaj też Nikola poradziła sobie bardzo dobrze. W ostatnim etapie ogólnopolskim jako jedyna szóstoklasistka znalazła się w gronie finalistów. Uzyskała 82 pkt na 120 możliwych. Najwyższy osiągnięty wynik na tym etapie w konkursie to 105 punktów.

      Gratulujemy dużej wiedzy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

    • Mamy Mistrzów Polski w Wielkiej Lidze Czytelników
     • Mamy Mistrzów Polski w Wielkiej Lidze Czytelników

     • Amelia Ligęza, Martyna Bąba i Zofia Tomczyk - uczennice klas trzecich zdobyły tytuł Mistrza Polski w VI Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników w kategorii klas I-III.

      Dziewczynki przeszły przez kilka etapów konkursu.

      Najpierw wraz z innymi zdobywały sprawności czytelnicze rozwiązując testy z wybranych lektur. Testy były oparte na danej lekturze ale zadania dotyczyły różnych dziedzin: było zadanie matematyczne, przyrodnicze, ćwiczenia na korzystanie różnorodnych słowników oraz oczywiście z treści danej książki. W tych testach mogli pomagać rodzice i rodzeństwo.

      Drugim etapem był test kwalifikacyjny dotyczący jednej pozycji pisany w szkole samodzielnie bez dostępu do konkursowej lektury.

      Do etapu powiatowego zakwalifikowały się trzy osoby z najwyższą ilością punktów z danej kategorii wiekowej stanowiąc drużynę. W kategorii klas  I-III były to: Amelia Ligęza, Martyna Bąba i Zofia Tomczyk. W kategorii klas IV-VI - Nikodem Grabiec, Nikodem Dypa i Gabriela Wachowska.

      Etap powiatowy polegał na drużynowym rozwiązywaniu testu online. Aby przejść do następnego etapu należało uzyskać ponad 90% wszystkich punktów. Zadania były szczegółowe i różnorodne: jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru, typu prawda-fałsz, zadania otwarte. Grupie starszej nie udało się przejść tego progu, natomiast grupa młodsza na 170 punktów możliwych do zdobycia napisała na 157 (92%). Ekipa w składzie: Amelia Ligęza, Martyna Bąba, Zofia Tomczyk uzyskała tytuł Mistrza Powiatu Ogólnopolskich Mistrzostw Powiatowych Wielkiej Ligi Czytelników i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.

      Etap wojewódzki przebiegał podobnie jak etap powiatowy. Dotyczył innej lektury, ale był równie szczegółowy i trudny. I na tym etapie dziewczęta poradziły sobie rewelacyjnie. Napisały na 93% wszystkich punktów, zdobyły tytuł Mistrza Województwa i zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego.

      Do etapu ogólnopolskiego  w kategorii klas I-III zakwalifikowały się 263 drużyny. Aby uzyskać tytuł Mistrza Polski należało odpowiedzieć na ponad 90% pytań. Nasza drużyna poradziła sobie z tym progiem punktowym i może pochwalić się dyplomem potwierdzającym uzyskany tytuł. 

      Tytuł Mistrza Polski za zajęcie I miejsca w finale VI Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników w roku szkolnym 2022/2023 w kategorii klas I-III otrzymuje Amelia Ligęza, Martyna Bąba, Zofia Tomczyk.

       

      Zachęcamy do przygody z książką już za rok. Informacje na stronie organizatorów konkursu: wielkaliga.pl

       

      Szkolni Koordynatorzy Konkursu: Dorota Haptaś, Grzegorz Kornak

     • 18. międzynarodowa wymiana szkolna z uczniami z Apensen w Niemczech

     • W dniach 04.06.-10.06.2023 roku 18 uczniów z klas 6-8 naszej szkoły wraz z dwiema nauczycielkami wzięło udział w 18. międzynarodowej wymianie z uczniami z partnerskiej szkoły Oberschule Apensen w północnych Niemczech.

      W programie znalazło się m.in. zwiedzanie Hamburga, spacer w okolicach miasta portowego Cuxhaven nad Morzem Północnym po wattach, zwiedzanie miasta Stade i Buxtehude, przejażdżka promem po Łabie, spływ kajakowy po rzece Schwinge, zwiedzanie i warsztaty w skansenie Kiekeberg, w czasie których w dwóch grupach uczniowie poznawali m.in. XVIII-wieczne życie na wsi miejscowej ludności, zwiedzanie i zajęcia w szkole, udział w lekcjach wraz ze swoimi rówieśnikami, rozgrywki sportowe (wspólna gra w brennball) Dużą popularnością cieszyła się zabawa w hanzeatyckim mieście Buxtehude. Uczniów podzielono na 4-osobowe mieszane grupy. Każda grupa otrzymała po kilka zdjęć ciekawych miejsc w mieście. Zadaniem wszystkich grup było odnalezienie miejsc ze zdjęć i wykonanie z każdym oryginalnego i śmiesznego zdjęcia. W konkursie wszyscy byli zwycięzcami, a w nagrodę uczestnicy zabawy otrzymali słodycze. W skansenie, zgodnie z przepisem kulinarnym w języku angielskim lub niemieckim, uczniowie przygotowywali dawne posiłki – kaszę lub kiełbasę. Wszyscy pracowali przy przygotowywaniu posiłków sumiennie, każda grupa starała się wywiązać z powierzonego zadania jak najlepiej, nie straszne były gorące patelnie, ostre noże i szybko upływający czas. Niejedna osoba uroniła łzę przy krojeniu cebuli. W tych wszystkich miejscach powstało wiele pamiątkowych zdjęć i filmików.

      Naszym uczniom spodobał się pobyt w Niemczech, wielu z nich chciałoby jeszcze dłużej zostać w Apensen, o czym sami często mówili. Bardzo smakowało uczniom jedzenie, chwalili atmosferę, gościnność, sami żartowali i cieszyli się z nawiązania nowych znajomości, szlifowali języki obce. Spodobały się różne pomysły, np. uczniów najstarszych klas na spędzenie ostatnich dni w szkole (dzień hawajski).

      W tym samym czasie w trakcie pobytu w partnerskim mieście Kolbuszowej koordynatorzy projektu analizowali spotkanie i zastanawiali się nad tym, jak będzie wyglądać kolejne spotkanie za rok i dwa, jakie elementy wymiany funkcjonują dobrze, a co należy doskonalić.

      Na pożegnanie nasi uczniowie wręczyli rodzinom goszczącym, w podzięce za wspólnie spędzony czas, wspaniałą atmosferę, sympatię i ogromne serce, symboliczną różę.

      Do Kolbuszowej przywieźliśmy z sobą podarowane szkole drzewko owocowe pochodzące z sadów krainy Altes Land.

      W czasie pobytu w Apensen nauczycielki zostały zaproszone do Ratusza Junkernhof w Apensen i rozmawiały z obecną burmistrz gminy panią Beckmann-Frelock. Miłą niespodzianką w chwili pożegnania polskiej grupy w trakcie grilla było spotkanie z byłym burmistrzem panem Sommerem, inicjatorem wymian uczniów Kolbuszowej i Apensen, a zarazem uczestnikiem pierwszej wymiany w Kolbuszowej w roku 2003, od lat przyjacielem naszego miasta.

      Wycieczka do Apensen cieszyła się dużą popularnością i zainteresowaniem wśród uczniów. Uczestnicy przywieźli z sobą mnóstwo wrażeń, wspomnień, prezentów, mieli możliwość w żywej mowie doskonalić znajomość języków obcych, przez blisko tydzień obserwowali życie szkoły i atmosferę tam panującą, rozmawiali z panią dyrektor. Uczniowie zapytani na bieżąco o to, jak czują się w rodzinach, odpowiadali, że znakomicie, wspaniale, wszystko super, tylko za krótko. Wszyscy z wyjazdu wrócili bogatsi o nowe doświadczenia i nawiązane przyjaźnie. Zawsze koniec jednego wyjazdu jest zarazem początkiem przygotowań do kolejnego. Mimo przerwy spowodowanej pandemią emocje są te same, które towarzyszyły kontaktom uczniów obu szkół przez 18 lat.

      Dziękuję sponsorom za dofinansowanie projektu (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Burmistrzowi Kolbuszowej), uczniom za postawę, ogromne zaangażowanie w wyjazd, pisemne wspomnienia a rodzicom za ciepłe słowa.

      Serdecznie dziękuję również pani Małgorzacie Haracz za dużą pomoc w trakcie całego wyjazdu.

      Beata Mierzwa

      koordynator projektu

     • PROGRAM pobytu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej w Niemczech w ramach międzynarodowej wymiany szkolnej 04.06. - 09.06.2023 r.

     •  

      04.06.2023

      niedziela

      Przyjazd do Apensen, powitanie

      Wzajemne poznawanie się

      Spacer po okolicy

      Spotkanie z rodzinami

      Wieczór w rodzinach

       

      05.06.2023

      poniedziałek

      Powitanie w szkole

      Zwiedzanie szkoły, zajęcia w szkole, udział w lekcjach

      Wspólny obiad

      Wycieczka kajakowa po rzece Schwinge (dopływ Łaby) przez

      starówkę miasta Stade

      Wieczór w rodzinach

      06.06.2023

      wtorek

      Wyjazd do Cuxhaven (Morze Północne, Morze Wattowe, latarnia)

      Spacer po wattach

      Zabawy sportowe, pamiątki znad Morza Północnego

      Wieczór w rodzinach

      07.06.2023

      środa

      Wycieczka po starym mieście Buxtehude (ratusz, kanał)

      Obiad w restauracji Amadeus

      Wyjazd do skansenu Kiekeberg

      Zwiedzanie skansenu i prelekcja na temat dawnego życia wiejskiego

      w dwóch grupach (warsztaty)

      Wieczór w rodzinach

       

      08.06.2023

      czwartek

      Wyjazd do Hamburga (Finkenwerder)

      Przejazd promem po rzece Łabie (Finkenwerder-Landungsbrücken)

      Informacje o międzynarodowym porcie Hamburg

      Zwiedzanie kompleksu magazynów Speicherstadt w Hamburgu

      Zwiedzanie budynku Elbphilharmonie, centrum miasta, HafenCity,

      Jezioro Alster, ratusz w Hamburgu

      Odpoczynek i zakupy w Europapassage

      Wieczór w rodzinach

      09.06.2023

      piątek

      Zajęcia w szkole

      Rozgrywki sportowe

      Pożegnalne spotkanie z rodzinami, wspólne grillowanie

      Oficjalne pożegnanie polskiej grupy
      • Powrót do Polski (wyjazd około 15:00)

     • "Córka była ogromnie szczęśliwa"...wymiana polsko- niemiecka okiem rodzica

     • Wycieczka do Apensen była dla mojej córki Ani nagrodą za jej pracę i dobrą naukę - zwłaszcza języków angielskiego i niemieckiego. Kiedy tylko Pani Beata Mierzwa zaproponowała, by Ania jechała, od pierwszej chwili byłam zdecydowana. Taka okazja! Wyjazd za granicę w towarzystwie rówieśników ze szkoły i pod opieką nauczycieli, była jedyna w swoim rodzaju. 

      Już od początku maja rozpoczęłam przygotowywania: wyrobienie dowodu oraz karty EKUZ. W połowie maja napisała do Ani jej niemiecka koleżanka, u której Ania miała mieszkać. Dziewczyny zaczęły do siebie pisać w języku angielskim. Ta korespondencja była niemal codzienna, o wszystkim, chciały dowiedzieć się o sobie jak najwięcej. 

      Pamiętam, że na dwa dni przed wyjazdem ta korespondencja nieco osłabła - obie dziewczyny były tak podekscytowane, że nie mogły się już doczekać osobistego kontaktu. 

         Kiedy nadszedł dzień wyjazdu, wszystko było gotowe! Oczywiście, zaopatrzyłam córkę w lokalne akcenty Kolbuszowej - kubki, magnes, album książkowy. Podróż przebiegła komfortowo i bez problemów. Córka dojechała na 18:00.Wiem, że Amelie i inni uczestnicy wymiany czekali od 15:00 przy szkole w Apensen. Ania i Amelie na swój widok rzuciły się sobie w ramiona. Były bardzo szczęśliwe, co widać na zdjęciach z tamtego momentu. 

      Codziennie Ania i Amelie jechały na 8:00 do szkoły, na lekcje matematyki, niemieckiego, chemii... Nasze dzieci miały możliwość zobaczyć, jak wygląda tamtejsze nauczanie, poziom edukacji, długość godzin lekcyjnych (90 minut). Po obiedzie czekały każdego dnia liczne atrakcje: spływ kajakowy, przejście po dnie Morza Północnego, wycieczki do Stade i Buxtehude. Wieczory córka spędzała z rodziną Amelie. Wszystkie rozmowy toczyły się po angielsku, a z rodzicami po niemiecku. Także z nauczycielami w szkole Ania rozmawiała w obu językach. Codziennie miałam kontakt z córką, która była ogromnie szczęśliwa. 

      Ogólnie rzecz biorąc, wymiana była przygotowana perfekcyjnie. Od początku Pani Beata Mierzwa czuwała, aby uczniowie znaleźli dla siebie odpowiedniego rówieśnika z Niemiec, tak by dzieci się rozumiały. 

      Komfortowy autobus, plan pobytu uczniów na wymianie, spędzanie wolnego czasu, było przygotowane przez obie strony idealnie. 

         Córka była ogromnie szczęśliwa, zrobiła wiele zdjęć z Apensen i innych miejsc, które odwiedzili. A kontakt i trening umiejętności językowych był bezcenny. Ania poczuła, jak ważna jest ta umiejętność, wiedza kulturowa, przekroczenie granicy nieśmiałości, by ,,na całego" i realnie posługiwać się językiem angielskim i niemieckim. To sprawiło, że nabrała chęci, aby doskonalić swoje umiejętności w tych obu językach. 

      Wszyscy żałowali jedynie tego, że tak cudowny czas tak szybko się skończył...

       

      Urszula Dębowska-Kasza

     • Wymiana niemiecka we wspomnieniach Piotra ;)

     • W dniach od 04 do 10 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielką języka niemieckiego wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej. Celem naszej podróży było niewielkie miasteczko Apensen leżące w północnej części Niemiec niedaleko Hamburga. Grupa liczyła 18 osób. W nocy około godziny 2.30 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkunastogodzinną podróż autokarową.

      Po około piętnastogodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Tam czekali już na nas niemieccy koledzy z rodzinami, którzy przywitali nas bardzo serdecznie. Następnie udaliśmy się do rodzin, z którymi spędziliśmy pierwszy wspólny wieczór na wspólnym zapoznawaniu się.

      Następnego dnia wcześnie rano zjedliśmy śniadanie w domach niemieckich kolegów i udaliśmy się autobusem szkolnym do szkoły. Zostaliśmy po niej oprowadzeni przez panią dyrektor. Był to duży nowoczesny budynek, znajdowały się w nim m.in. plac zabaw, boisko sportowe, stoły do gry w piłkarzyki, tenisa stołowego. Uczestniczyliśmy również w lekcjach.

      Na stołówce szkolnej zjedliśmy wspólny obiad. Następnie udaliśmy się na spływ kajakowy po rzece Schwinge. Było to niezwykłe przeżycie, szczególnie dla tych, którzy robili to pierwszy raz. Nie obyło się jednak bez wywrotek i kontaktu z wodą.

      Po pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do naszych niemieckich rodzin. Tam zjedliśmy wspólną kolację.

      We wtorek z samego rana wyjechaliśmy autokarem do Cuxhaven - miejscowości położonej przy ujściu rzeki Łaby do Morza Wattowego. Morze Wattowe jest częścią Morza Północnego, charakteryzuje się płaską przestrzenią, która często jest odsłaniana podczas odpływu morza. Umożliwia to spacer po dnie morza, którego doświadczyliśmy. Bardzo miło spędziliśmy tam czas na opalaniu się, grze w siatkówkę plażową, piłkę nożną. Następnie udaliśmy się do sklepów z pamiątkami na drobne zakupy. Po powrocie wróciliśmy do rodzin.

      Następnego dnia w środę wyruszyliśmy do miejscowości Buxtehude. Gdy dotarliśmy na miejsce otrzymaliśmy mapę z zaznaczonymi miejscami, które musieliśmy odnaleźć i zrobić sobie z nimi śmieszne zdjęcia. Po udanej zabawie udaliśmy się na obiad do restauracji.

      Kolejnym punktem programu tego dnia był wyjazd do Kiekeberg, gdzie zwiedzaliśmy skansen i słuchaliśmy prelekcji na temat dawnego wiejskiego życia. Podczas pobytu na skansenie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich przygotowywała na palenisku coś przypominającego kaszę, która nie była zbyt dobra.

      Następnie tak jak co dzień udaliśmy się na nocleg do niemieckich kolegów.

      W czwartek pojechaliśmy do Hamburga, gdzie płynęliśmy promem po rzece Łabie. W czasie tego spływu podziwialiśmy port w Hamburgu. Następnie udaliśmy się do budynku Elbphilharmonie. W czasie zwiedzania byliśmy świadkami odbywającej się tam próby. Kolejnym punktem programu było centrum miasta, gdzie udaliśmy się do ratusza. Przy fontannie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Na koniec wycieczki mieliśmy możliwość zrobić zakupy w Europapassage.

      Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy w szkole. Na początku uczestniczyliśmy w zajęciach w klasach. Następnie odbyły się zawody sportowe. Uczestniczyliśmy również w pokazie slajdów przygotowanych przez niemieckich uczniów, które zawierały zdjęcia z naszego pobytu. Na koniec odbyło się pożegnanie naszej grupy. Pani dyrektor niemieckiej szkoły wygłosiła kilka słów a następnie nastąpiło smutne niekiedy wywołujące łzy w oczach pożegnanie z niemieckimi kolegami i ich rodzinami.

      Około godziny 16 wyruszyliśmy w drogę do domu. Podróż mimo, że długa upłynęła w wesołej atmosferze. Nad ranem w sobotę wróciliśmy do Kolbuszowej.

      Uważamy, że wymiana była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Nawiązaliśmy nowe znajomości, które, mam nadzieję, że przetrwają lata. Polecam wszystkim udział w wymianach międzynarodowych. Uważam, że jest to niezapomniane doświadczenie i wielka przygoda.

      Piotr Kret, klasa 8d

     • Najpiękniejsze wspomnienia z wymiany polsko - niemieckiej Mikołaja :)

     •      03. 06-10. 06. 2023 roku odbyła się XVIII wymiana szkolna z uczniami z Niemiec. Był to wyjazd, w którym każdy z nas mógł na tydzień spróbować życia w innym kraju.

             W dzień przyjazdu zostaliśmy bardzo miło przyjęci i udaliśmy się do przydzielonych nam rodzin.

           W pierwszym dniu przebywaliśmy na lekcjach w niemieckiej szkole, a następnie udaliśmy się na spływ kajakowy poprzedzony pysznymi lodami. Tego dnia towarzyszyło nam wiele przygód.

           Podczas drugiego dnia mogliśmy ujrzeć uroki wyjątkowego krajobrazu Morza Północnego oraz ujście jednej z największych rzek w Europie - Łaby. 

          Następnego dnia pojechaliśmy do niemieckiego miasteczka Buxtehude, w którym bawiliśmy się w szukanie ukrytych obiektów. Po południu udaliśmy sie na skansen, gdzie poznawaliśmy kulturę i historię niemiecką.

         Czwartek, czyli dzień czwarty spędziliśmy w jednym z najbardziej znanych niemieckich miast - Hamburgu. Płynęliśmy tam promem oraz spacerowaliśmy tunelem pod Łabą. W drodze do filharmonii mogliśmy podziwiać wielki port w tym wyjątkowym mieście oraz inne znane na całym świecie obiekty. Najbardziej oczekiwanym punktem tego dnia była wizyta w galerii Europapassage. Tego dnia wszyscy wrócili z „pełnymi rękami zakupów".

           Ostatniego dnia byliśmy bardzo smutni z powodu naszego odjazdu. Chwile rozpaczy umiliły nam rozgrywki sportowe oraz wspólny grill. Pożegnaliśmy się z naszymi rodzinami, z nowymi przyjaciółmi oraz z wszystkim nowo poznanymi osobami. 

            Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu. Cieszymy się z szansy jaką otrzymaliśmy. Podróż umożliwiła nam poszerzenie horyzontów oraz zawarcie nowych przyjaźni, które - mamy nadzieję - przetrwają dłużej.

       

      Mikołaj Ozga, klasa 6d

       

     • „Mogłam poczuć się jak prawdziwy członek ich rodziny ....”- tak wspomina wyjazd Ania, uczennica klasy 8c

     •      Wyjazd za granicę był od zawsze jednym z największych moich marzeń. Gdy usłyszałam, że w naszej szkole możliwa jest wymiana ze szkołą w Niemczech, od razu byłam chętna do udziału w niej. Kraj, do którego mieliśmy pojechać szczególnie mnie zachęcił, ponieważ interesowała mnie niemiecka kultura, język, krajobraz i zwyczaje. Moja radość była nie do opisania, kiedy w tym roku znalazłam się na liście osób wyjeżdżających. 

         Od momentu ustalenia konkretnej daty wyjazdu, nieustannie myślałam o przygotowaniach oraz o tym, co mogłabym podarować rodzinie, u której się znajdę. Z pomocą przyszły mi moje koleżanki, które podawały nazwy produktów, jakich nie można znaleźć w Niemczech. 

           Od trzech tygodni przed wymianą rozpoczęłam konwersację przez internet w Amelie, czyli moją rówieśniczką, przyjmującą mnie do siebie do domu. Byłam zaskoczona, z jaką łatwością przyszło nam porozumiewanie się, jej otwartość na moje pytania również mnie zdziwiła. Starałam się rozmawiać z nią codziennie, często zdając jej relację z przebiegu mojego dnia. Dzieliłyśmy się informacjami na temat swoich rodzin, zainteresowań, marzeń oraz rutyny, przez wysyłanie sobie nawzajem zdjęć swoich domów, szkół, czy nawet drogi na przystanek autobusowy. Wkrótce okazało się, że dzielimy razem wiele wspólnych pasji, jesteśmy do siebie pod wieloma względami zaskakująco podobne. Już od początków naszego internetowego kontaktu mogłam powiedzieć, iż lepszej koleżanki dostać bym nie mogła. 

           Przez ostatni tydzień przed wyjazdem trwały u mnie w domu intensywne przygotowania. Na szczęście nie byłam sama ze sprawą pakowania się i organizacji, ponieważ doradzała mi i pomagała moja mama. Bez niej, nie poradziłabym sobie ze wszystkim, zapomniałabym czegoś z pewnością, lub zabrała za dużo. Dzięki mojej mamie pomysł z zabraniem do Niemiec polskich produktów został zrealizowany, a nawet udało nam się przywieźć do nich pierogi, które zjedliśmy w poniedziałek na kolację. 

           Droga do Apensen wydłużała mi się okropnie, ponieważ nie mogłam się doczekać aż zobaczę się twarzą w twarz z Amelie oraz poznam moją tymczasową rodzinę. Gdy dojechaliśmy na miejsce, od razu wśród innych niemieckich uczniów rozpoznałam moją koleżankę. Pozytywne emocje nie opuszczały mnie ani na moment, a z twarzy nie schodził uśmiech. 

           W domu Amelie zostałam serdecznie powitana, ani na chwilę nie czułam się niezręcznie, a wszystkie moje oczekiwania zostały spełnione z nawiązką. Z każdym członkiem rodziny mogłam porozumieć się na swój sposób, nie miałam problemu z przekazywaniem im swoich potrzeb, myśli lub wrażeń. Mogłam poczuć się jak prawdziwy członek ich rodziny, dopasowujący się do nich bardzo dobrze. 

           Podczas zaledwie pięciu dni mogłam pomyśleć, że zobaczyłam już całe Niemcy. Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy - Stade, Buxtehude, Cuxhaven, Hamburg, czy nawet lokalne Apensen, dawały mi namiastkę tego, co długo marzyłam ujrzeć. Lepszej wycieczki nie mogłabym sobie wymyślić, nie tylko ze względu na ciekawy plan pobytu, czy przeżycia z nim związane, lecz również dzięki osobom, które tam spotkałam. Niemcy byli w stosunku do mnie życzliwi, otwarci oraz empatyczni. Moje umiejętności języka niemieckiego nie były na tak dobrym poziomie, abym mogła się z nimi bez przeszkód porozumieć, jednak mimo tego zawsze udawało mi się przekazać to, co chciałam. 

         Przywiązanie do tego miejsca poczułam dopiero, gdy przyszedł czas się pożegnać. Myśl o tym, jak długo na to czekałam i jak wiele bym chciała jeszcze przekazać Amelie, wywołała u mnie wzruszenie. Polubiłam wszystkich tam spotkanych na tyle, że ciężko mi było pomyśleć, iż może to być ostatni raz, kiedy się spotykamy. Nadal pozostaje we mnie niezłomna nadzieja, że kolejna możliwość zobaczenia się z moimi przyjaciółmi nadejdzie wkrótce.  

       

      Ania Kasza, klasa 8c

     • Wyjazd do Niemiec oczami Tymoteusza:)

     • W dniu 4 czerwca 2023 roku w ramach wymiany uczniowskiej wraz z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej wyjechaliśmy do Apensen w Niemczech. Po długiej, 15 godzinnej podróży dojechaliśmy do celu. Na miejscu zostaliśmy bardzo miło powitani przez naszych nowych kolegów. Zaprowadzono nas do swoich domów. Tam zostałem zapoznany z całą rodziną. Następnego dnia dostałem obfite śniadanie i lunchbox z niemieckimi przysmakami. Z moim nowym kolegą o imieniu Joel pojechaliśmy do szkoły. Byłem z nim na czterech lekcjach. Po tym bardzo ciekawym doświadczeniu pojechaliśmy z całą niemiecko-polską grupą na kajaki na rzece Schwinge. Było to dla większości nowe doświadczenie. Następnego dnia po jednej lekcji pojechaliśmy do Cuxhaven nad Morze Północne. Było tam bardzo fajnie, choć trochę chłodno. W środę pojechaliśmy do Buxtehude. Mieliśmy tam za zadanie znaleźć miejsca zaznaczone na mapie i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Po zabawie poszliśmy całą grupą na pizzę, która była przepyszna. Po posiłku pojechaliśmy do muzeum, w którym dowiedzieliśmy się, jak się żyło w Niemczech po II wojnie światowej. To miejsce przypominało nam nasz kolbuszowski skansen, choć zabytki były inne. Kolejnego dnia pojechaliśmy do Hamburga. Płynęliśmy po rzece i zwiedzaliśmy miasto. Na końcu naszego pobytu poszliśmy do Europapassage i odjechaliśmy z Hamburga pociągiem. Ostatniego dnia byliśmy ciągle w szkole, w której nikt się nie nudził. Były rozgrywki sportowe, pożegnalny grill i oglądanie zdjęć. Każdy wieczór spędzaliśmy z rodziną, u której byliśmy zakwaterowani. Mama Joela z tatą i jego bratem dbali o to bym się nie nudził i codziennie mieli dla mnie nowe niespodzianki. Chodziliśmy na kręgle, kebaby, burgery. Pomogłem nowemu koledze roznosić gazety i dowiedziałem się, że w taki sposób można dorobić do kieszonkowego.

      Niestety czas szybko płynął i po południu, 9 czerwca wyruszyliśmy w drogę powrotną. Było nam bardzo smutno, że musieliśmy już odjeżdżać, ale mam nadzieję, że Joel w przyszłym roku przyjedzie do Polski i znów się zobaczymy. Była to dla mnie wspaniała przygoda i nowe doświadczenie oraz ogromna lekcja języka.

      Tymoteusz Baran, klasa 8b


       

     • Sukces Kasi Sączawy w ogólnopolskim konkursie "Mój las"

     • W tym roku szkolnym odbyła się już XXVI edycja ogólnopolskiego konkursu o tematyce leśnej " Mój las". Katarzyna Sączawa z VIII d za swoją pracę " Drewno- czy jest nam potrzebne?" zajęła czołowe I miejsce.

      Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 12 czerwca br w Warszawie, w siedzibie SITLiDu. Kasia za swoją konkursową pracę otrzymała laptop.

      Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych, już w szkole średniej! 

     • Klara, Sonia i Sławek nagrodzeni w konkursie plastycznym

     • Drugiego czerwca troje uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w rozdaniu nagród w I Międzynarodowym Konkursie Plastycznym " Królowa Jadwiga Andegaweńska" organizowanym przez Parafię Archikatedralną w Krakowie. 

      Nagrodzeni zostali:

      Klara Cesarz klasa IIIa 

      Sonia Sochacka klasa IVa

      Sławomir Mazur klasa VIc

      Wszyscy zajęli III miejsce w swoich kategoriach. Uroczystość miała miejsce w Katedrze Wawelskiej, w której uczestniczyli min proboszcz parafii i ambasador Węgier. Uczniowie ponadto zwiedzali całą Katedrę i muzeum oraz skorzystali z darmowych biletów do Muzeum Książąt Czartoryskich, w których obejrzeli obraz Leonarda da Vinci " Dama z gronostajem".

      Serdeczne gratulacje dla naszych artystów!

      Życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!

     • Plener malarski w Ciężkowicach

     • ​​Dnia 4 czerwca dziesięcioro uczennic z naszej szkoły uczestniczyły w plenerze malarskim w Ciężkowicach w woj. małopolskim, organizowanym przez Dom Kultury w Kolbuszowej w ramach konkursu plastycznego "Wiatraki" 2023.

      W Ciężkowskich znajduje się Rezerwat Przyrody Nieożywionej "Skamieniałe Miasto", w którym można podziwiać przemierzając turystyczny szlak  skały z piaskowca  ciężkowickiego. W tej przyrodniczej scenerii uczennice malowały piękno tego miejsca i okolic. 

      Wystawa poplenerowa wszystkich uczestników połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 21 czerwca w " Galerii Pod Trąbami" w Domu Kultury.

     • W świecie mitów

     • Za nami kolejna edycja szkolnego konkursu dla klas piątych „W świecie mitów”. W miniony poniedziałek, czyli 5 czerwca 2023 roku przenieśliśmy się do starożytnej Grecji i raz jeszcze spotkaliśmy się z bogami i herosami.

      Te wyjątkowe trzy godziny, bo tyle trwały mitologiczne potyczki, rozpoczął z rozmachem spektakl „Demeter i Kora”, przygotowany przez panią Klaudię Serafin, a zaprezentowany przez uczniów klasy Va. A potem już nauka i zabawa w jednym. W konkursie, co warto podkreślić, wzięli udział wszyscy uczniowie. Pracowali w dwu i trzyosobowych zespołach. Wystartowali w 9 konkurencjach: praca plastyczna (projekt znaczka), praca literacka (list do przyjaciela, w którym zachęca się go do poznawania mitów), odpowiedzi na pytania dotyczące treści mitów, pokaz mody z czasów starożytnych, wykreślanka (znalezienie w diagramie imion bogów i bohaterów mitologicznych), łączenie w pary postaci z mitów, rekwizyty (przypisanie rekwizytu do osoby), krzyżówka, związki frazeologiczne (wyjaśnienie ich znaczenia i ułożenie z nimi zdań).

      Zmagania konkursowe oceniało jury, czyli pani dyrektor Małgorzata Mazur i pani psycholog Patrycja But. Po przyznaniu punktów we wszystkich konkurencjach okazało się, że laur zwycięstwa przypadł klasie Vb, na drugim miejscu podium stanęła klasa Va, a tuż za nimi z różnicą zaledwie 1 punktu uplasowała się klasa Vc. Imprezę przygotowały i poprowadziły nauczycielki języka polskiego w klasach piątych – Magda Kornak i Klaudia Serafin. Na wszystkich uczestników czekały nagrody – woreczek łakoci – ufundowane przez Radę Rodziców i pamiątkowe dyplomy.

     • Światowy Dzień Ochrony Środowiska

     •  

      5 czerwca 2023r. w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska klasy 4c i 6c zostały zaproszone na piknik ekologiczny do skansenu w Kolbuszowej. Piknik został zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Współorganizatorem był Urząd Miasta i Gminy w Kolbuszowej.

      Wydarzenie rozpoczęło się od części oficjalnej, powitania wszystkich zaproszonych gości i przedstawienia programu pikniku. Następną częścią imprezy były konkursy, quizy, zagadki o tematyce ekologicznej przygotowane przez leśników Nadleśnictwa Kolbuszowa oraz pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie. Zwiedziliśmy skansen oraz oglądaliśmy różne stoiska. Przy jednym z nich obejrzeliśmy pod mikroskopem ciekawe preparaty. Atrakcją było przyrodnicze koło fortuny, gdzie podczas zabawy sprawdzana była wiedza m.in. z zakresu ochrony środowiska, oszczędzania energii, zmian klimatu oraz segregacji odpadów. Przy kolejnym stoisku doskonaliliśmy swoje umiejętności w rozpoznawaniu drzew i krzewów leśnych, korzystając przy tym z klucza. Radą służyli nam jak zawsze niezawodni leśnicy. Na każdego uczestnika czekały nagrody i niespodzianki, organizatorzy przewidzieli poczęstunek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko sadzenia roślin. Chętni mogli wybrać sobie sadzonkę rośliny ozdobnej, posadzić ją w doniczce i wziąć na pamiątkę do domu. W trakcie pikniku przybyli Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, którzy zaprezentowali sprzęt oraz wnętrze wozu strażackiego. Największą jednak frajdą dla wszystkich było lanie wody z węża strażackiego. Wielu skorzystało z okazji, aby się ochłodzić. Na koniec każda klasa zasadziła wspólnie drzewko przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska.

      Miło spędziliśmy czas łącząc przyjemne z pożytecznym. Dziękujemy!!

       

     • Wyniki Albusa z fizyki

     • 28 kwietnia 2023 r. dwunastu uczniów klas 7 i 8 wzięło udział w ogólnopolskim konkursie Albus z fizyki. Tytuł laureata w tym konkursie uzyskał Kacper Poborca z klasy 8b, natomiast Hubert Zygo z kl. 8b ma wyróżnienie. Bardzo dobry wynik uzyskał też Michał Makocki z klasy 8d. Wśród siódmoklasistów najlepsze wyniki uzyskali: Bartosz Wołosz z klasy 7c, Oskar Panek z klasy 7b i Hubert Mytych z klasy 7c.

     • Wycieczka klas 7 do Podkarpackiego Centrum nauki w Jasionce i na pokazy z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej

     • 31 maja 2023 uczniowie klas siódmych naszej szkoły oraz kilku uczniów z klas ósmych wzięli udział
      w wycieczce do Jasionki i Rzeszowa. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie i eksperymentowanie na terenie podkarpackiego Centrum nauki im. Ignacego Łukasiewicza w Jasionce oraz obejrzenie ciekawych pokazów z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej na wydziale fizyki i matematyki stosowanej.

      W  PCN w  Jasionce zwiedzaliśmy ekspozycję wewnętrzną, która jest podzielona na 3 strefy.:

      1. Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
      2. Nasza Cywilizacja - czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
      3. My, Ludzie - czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.
  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej
   • g2kolbuszowa@poczta.onet.pl, rekrutacja@sp2.kolbuszowa.pl
   • (17) 2270290,
   • ul. Obrońców Pokoju 46 36-100 Kolbuszowa Poland
   • Sylwia Blat tel.:(17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
  • Logowanie