• Wycieczka czwartaczków.

     •          27 maja 2022 roku uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Pieczę nad nimi sprawowały wychowawczynie oraz pani Paulina Paśko - Jadach (mama jednej z uczennic klasy IV c)  i  pan Paweł Michno, który – jako doświadczony przewodnik - przyjął rolę pilota. 

              Uczniowie wyruszyli w trasę skoro świt. Pierwszym punktem wyprawy była Kopalnia Soli  „Wieliczka”. O godzinie 8.10 grupy, pokonując 800 schodków, zeszły wraz z przewodnikami do kopalni. Uczniowie podążali krętymi korytarzami, podziwiali przepiękne komory, niespotykane na powierzchni solankowe jeziora, niepowtarzalną kaplicę św. Kingi, słuchali opowieści o pracy górników, o narzędziach i maszynach, którymi wydobywano niegdyś sól, wypatrywali skarbka – ducha kopalni, a w międzyczasie robili zdjęcia, aby na dłużej zachować wspomnienia z tych niezwykłych miejsc. Na zakończenie zwiedzania młodzi turyści udali się do podziemnej restauracji, by o dość wczesnej porze, była bowiem dopiero godzina 10.30, zjeść obiad. 

             Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie tężni solankowej. Uczniowie w tym nowym, atrakcyjnym obiekcie mogli się zrelaksować i skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej soli. Oczywiście nie zabrakło czasu na zakupienie pamiątek i zjedzenie orzeźwiających lodów.

           Z Wieliczki turyści udali się do Dębna. Tam zwiedzili przepiękny zamek – wielkopańską rezydencję uznawaną za perłę architektury z czasów późnego gotyku. Po komnatach oprowadzały uczniów trzy niezwykle miłe przewodniczki, które w bardzo ciekawy sposób przybliżyły zwiedzającym historię zamku oraz opowiedziały wiele ciekawostek związanych z codziennym życiem niegdysiejszych mieszkańców tej budowli. W jednej          z komnat dzieci spotkały nawet Białą Damę – ducha Tarłówny, córki jednego z panów zamku. Oczywiście uczniowie nie omieszkali opowiedzieć paniom przewodniczkom legendy o kolbuszowskiej Białej Damie.

             Po zwiedzeniu tego obiektu „wycieczkowicze” poszli do autokarów i udali się w drogę powrotną. Przez cały czas zwiedzania dopisywała im piękna pogoda. Dopiero gdy autobusy ruszyły w kierunku Kolbuszowej, na szybach pojawiły się pierwsze krople deszczu. Czwartaczki wróciły do domu nieco zmęczone  i zmarznięte, ale zadowolone i pełne wrażeń. 

     • Sukcesy pływaków !!!

     • 20 maja na pływalni w Dębicy odbyły się półfinały wojewódzkie dzieci i młodzieży. Były to pierwsze szkolne zawody po długiej przerwie. Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Swoją formę szlifowali na treningach klubu kolbuszowskiego FREGATA.

      Szkoda, że większość z nich: Kornelia Woźniak ( 2 miejsce stylem dowolnym), Julia Szklarz, Julia Wrońska, Braian Skowroński ( 1 m st/ klasycznym), Kacper Więcej ( 2 m st/motylkowym), Kacper Harchut - to ósmoklasiści i kończą edukację w naszej szkole.

      Życzymy im samych sukcesów . Mamy nadzieję, że młodsi pływacy godnie ich zastąpią: Mają Pastuła(1m st/grzbietowym) Oliwia Bajor, Mateusz Wroną, Nikodem Jędruszewski (1m st/ grzbietowym) Nikodem Grabiec i inni, którzy z różnych powodów w tych zawodach nie wystartowali.

     • Brajan Kassa finalistą Konkursu kuratoryjnego z Fizyki!

     • 7 maja 22 r. odbył się etap wojewódzki Konkursu kuratoryjnego z fizyki. Brajan Kassa z klasy 8d uzyskał w tym konkursie tytuł finalisty! Gratulujemy Brajanowi! Poziom konkursu był bardzo wysoki, a do uzyskania tytułu laureata zabrakło zaledwie 1,5 punktu. Brajan to jedyny reprezentant gminy i powiatu w tym konkursie.  Na załączonej fotografii - zjawisko, które fascynuje naszego fizyka - cewka Tesli.  

     • Pokazy z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej

     • 18 maja 22 r. klasy 8a i 8b wzięły udział w pokazach z fizyki organizowanych przez Politechnikę Rzeszowską, natomiast klasy 8c i 8d - 20 maja 22 r.  Obejrzeliśmy doświadczenia z różnych dziedzin fizyki: elektromagnetyzmy, mechaniki, hydrostatyki czy akustyki. Pokazy były bardzo ciekawe, a prowadzący pokazali swój dowcip i temperament - chociażby prezentując utwory muzyczne na instrumentach wg. własnego pomysłu (jak ten z rur o różnej długości zakupionych w sklepie z rurami). Bardzo nam się podobało! Fajnie było poczuć uczelnianą atmosferę i wrócimy tam za rok!

     • Wystawa w Synagodze

     • 19 maja 2022 r. klasa 5c wybrała się do Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (budynek dawnej synagogi) w Kolbuszowej, aby zwiedzić wystawę poświęconą Kulturze materialnej ludów Afryki Zachodniej.
      W prezentowanej  kolekcji uczniowie zobaczyli dzieła sztuki, jak również przedmioty codziennego użytku, ubiory, ręcznie tkane płótna przedstawiające życie ludzi Afryki. Zwiedzając wystawę podziwiali również bogatą kolekcję masek i rzeźb afrykańskich. Kolejnymi eksponowanymi przedmiotami były instrumenty muzyczne od starannie rzeźbionych rytualnych bębnów do grzechotek wykonanych z kawałków drewna. Uczestnicy bardzo szybko poradzili sobie z podstawami gry, świetnie się przy tym bawiąc. Kolejnym punktem zwiedzania był film instruktażowy  z piosenką w tle wykonaną przez mieszkańców Afryki. Oprócz wystawy eksponatów zwiedzili także wystawę fotografii poświęconą pracy ewangelizacyjnej Misjonarzy Klaretynów.
      Wystawa przybliżyła uczniom specyfikę kontynentu. Warto się wybrać!!!

     • Ogólnopolska kampania PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA

     • Samorząd Szkolny serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA.

      Rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów, a praktycznie 77% tych pożarów powstało z winy człowieka! Pokażmy, że los lasów nie jest nam obojętny! Zapraszamy do włączenia się w kampanie PRZYTUL się do DRZEWA.

      Na czym polega kampania? Nic skomplikowanego! Wystarczy wyjść na dwór i przytulić się do drzewa, otoczyć je swoją miłością! Zrobić przy tej akcji zdjęcie i wysłać na adres - iwona.woloszyn@sp2.kolbuszowa.pl

      Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!

      Opiekunowie Samorządu prześlą je do fundacji która zrobi piękną ekologiczną wystawę ukazującą jak nasza miłość do lasów jest w stanie ochronić je przed pożarami.

      Wysłanie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jej publikacje.

      Każdy kto weźmie udział w akcji otrzyma punkty dodatnie a młodsi uczniowie oceny.

      Zdjęcia mogą być indywidualne lub w grupach :)

      Serdecznie zapraszamy!!!

     • Wyniki konkursu ogólnopolskiego z języka angielskiego Olimpus -sesja wiosenna

     • Brawa !!! dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego Olimpus - sesja wiosenna. Jesteśmy niemiernie dumni, gdyż aż 20 uczniów naszej "dwójki" zostało LAUREATAMI tegoż konkursu.

                          

      Są to :

      klasy czwarte: Franciszek Jamróz - IV b

                              Aleksander Tabisz - IV a

                              Szymon Rodzeń  - IV c

      klasy piąte: Nikola Reguła - V c

                          Julia Kaltenberg -V d

                          Tamara Turek - V d

                           Michał Ofiara - Vd

                           Zofia Branas - V c

      klasy szóste: Oskar Wit - VI a

                              Maciej Wit - VI a

      klasy siódme: Hanna Starzec - VII d

                             Mateusz Wrona - VII d

                             Michał Makocki - VII d

      klasy ósme: Gabriela Gliniany - VIII c

                           Antonina Grabiec - VIII b

                           Martyna Kozioł - VIII d

                           Zuzanna Drożdż - VIII b

                          Oliwia Fitał - VIII c 

                          Izabela Kozioł - VIII b 

                          Gabriela Wilk - VIII b

       

      Wielkie Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych!!!

      Klasom ósmym życzymy powodzenia w szkołach średnich :) a klasom młodszym wielu takich sukcesów w murach naszej szkoły:)

     • Wycieczka klasy 4 c do gospodarstwa agroturystycznego w Krzątce.

     • 19 maja 2022 r. klasa 4 c odbyła wycieczkę integracyjną do Gospodarstwa Agroturystycznego ,,Pod Rościuszkiem” w Krzątce. Uczniowie  wraz z  wychowawczynią mgr Bożeną Kochanowską Koźmic i dyrektorem mgr Jerzym Sitko byli gośćmi państwa Justyny i Piotra Skowronów (rodziców jednego z uczniów tej klasy). Na miejscu czekało ich wiele atrakcji. 

      Duży, bezpieczny, ogrodzony teren oferował ciszę, czyste powietrze i dużo zieleni. 

      Na początku podziwialiśmy nietypowe krowy rasy szkockiej z długą sierścią. Troszkę dzieciom przypominały żubra. Później wspólnie obejrzeliśmy owce kameruńskie, a na koniec koniki hucuły. Wszystkie zwierzęta były bardzo młode i płochliwe, więc dzieci musiały zachować względną ciszę. Oprócz tych zwierząt w gospodarstwie było kilka kotów.

      Później  zapoznaliśmy się z obiektem, na którym znajdowało się wiele atrakcji dla dzieci i nie tylko. Było małe boisko do gry w piłkę nożną, dmuchana zjeżdżalnia, oraz zadaszona duża weranda ze stołami do gry w tenisa stołowego, cymbergaja i  w piłkarzyki. Grill z dużym okrągłym rusztem znajdował się w pobliżu stołów, przy których można było usiąść na ławkach, na których spokojnie zmieściła się cała klasa wraz z opiekunami. Przekonaliśmy się o tym, gdy zostaliśmy zaproszeni na pyszne kiełbaski z grilla.

      Nasi czwartoklasiści grali w piłkę nożną, w badmintona, w tenis stołowy, w cymbergaja i w piłkarzy ki. Największą atrakcją okazała się jednak dmuchana zjeżdżalnia. Można było wreszcie głośno wyrazić swój zachwyt i pokrzyczeć bez obawy, że ktoś będzie uciszał.

      Po blisko 4 godzinach pobytu pożegnaliśmy gościnnych gospodarzy mając nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.

      Bożena Kochanowska Koźmic

     • 5a  i 5b w Fly Parku :)

     • 26 kwietnia 2022r klasy 5a  i 5b udały się do Fly Parku w Rzeszowie.

      Korzystanie z atrakcji poprzedziła rozgrzewka pod okiem instrktora. 

      Sprawność fizyczną uczniowie rozwijali na : różnego rodzaju trampolinach, torach przeszkód, karuzeli, w basenie z gąbkami, z którego wyjście było nielada wysiłkiem.

      Wśród licznych atrakcji każdy znalazł coś dla siebie. 

      Wyjazd był udany i dostarczył uczestnikom mnóstwo radości. 

     • Przyjaciele przyrody - klasa 2a

     •  

      Wraz z pierwszymi promieniami słońca przyjaciele przyrody z klasy 2a zaprosili wiosnę do swojej klasy i szkolnego ogrodu. Zasadzili roślinki cebulkowe, aby za kilka tygodni cieszyć się widokiem wspaniałych, kolorowych kwiatów.

     • XI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”

     • 29 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej odbył się XI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”. Organizatorem konkursu było Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 1 w Kolbuszowej. Konkurs rozpoczął się o godz. 10:00 oficjalnym powitaniem uczestników i wystąpieniem zaproszonych gości.

      Celem konkursu było promowanie i motywowanie do nauki języka niemieckiego, upowszechnianie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych oraz krzewienie tolerancji wobec innych kultur.

      Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: Mistrz Języka Niemieckiego szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Każdy uczestnik uzupełniał test składający się z dwóch części: gramatyczno-leksykalnej w języku niemieckim oraz części sprawdzającej wiedzę dotyczącą geografii i kultury Szwajcarii

      w języku polskim. Część sprawdzająca zakres znajomości języka niemieckiego dla szkół podstawowych zawierała zadania na rozumienie tekstu czytanego, znajomości gramatyki, słownictwa oraz krótkiej wypowiedzi pisemnej na poziomie A2. W konkursie wzięło udział 42 uczniów.

      Z naszej szkoły w konkursie uczestniczyło trzech uczniów z klasy 7b. Jakub Chochrek uzyskał trzecie miejsce, natomiast Norbert Burkiewicz otrzymał wyróżnienie. Za zajęte miejsca uczniowie otrzymali cenne nagrody.

      Serdecznie gratulujemy!!

     • Dzień Ziemi dniem ekologicznego Gentelmana i Damy :))

     • 29 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 licznie uczestniczyli w akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wykazali się dużą wiedzą, kreatywnością i troską o niebieską planetę. Była to nie tylko wspaniała okazja by promować postawy proekologiczne i proklimatyczne, ale również twórczy dzień  który, mamy nadzieję, zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

      Dziękujemy za urocze torebki, pomysłowe krawaty i muszki oraz nieszablonowe plakaty!!!

       

     • Sukcesy plastyczne Julii Wołoszyn

     • Jak miło 😍 rozpoczął się dla naszej szkoły podstawowej ten wiosenny maj🌼🌻🌺🌷.

      Z przyjemnością informujemy, że uczennica Julia Wołoszyn z klasy II c zdobyła pierwsze miejsce 🏆🎖 w

      Regionalnym Konkursie Plastycznym " Gdzie ukrywa się zdrowie".

      Serdecznie gratulujemy sukcesu Julci 🤗i nauczycielowi- Pani Lidii Wiktor👏👏

      Zachęcamy do obejrzenia nagrodzonych prac:

      https://www.zsptuszownarodowy.pl/news/

       

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej
   • g2kolbuszowa@poczta.onet.pl, rekrutacja@sp2.kolbuszowa.pl
   • (17) 2270290,
   • ul. Obrońców Pokoju 46 36-100 Kolbuszowa Poland
   • Sylwia Blat tel.:(17) 2270280 e-mail: iod@zo.kolbuszowa.pl
  • Logowanie