• W służbie prawu - relacja

• 19.01.2024 11:59
      • 17 stycznia 2024 roku naszą szkołę odwiedzili trzej funkcjonariusze Służby Więziennej aby zrealizować Ogólnopolski program edukacyjny Służby Więziennej związany z prewencją przestępstw wśród młodzieży "W SŁUŻBIE PRAWU" .
      •    W spotkaniu uczestniczyło 200 uczniów z klas VI-VIII.  Funkcjonariusze uświadamiali młodzieży jakie konsekwencje niosą ich własne czyny. Opowiedzieli o tym jak wygląda codzienność w Zakładzie Karnym aby pokazać im jakie konsekwencje mogą nieść źle podjęte decyzje. Oprócz tego jeden z tematów obejmował zagadnienia dotyczące Kodeksu Karnego. Przez całe spotkanie wyświetlana była prezentacja multimedialna, która doskonale dopełniała omawiane zagadnienia.  Uczniowie wykazywali się ogromnym zainteresowaniem wobec omawianych tematów, gdyż zadawali multum pytań. Funkcjonariusze starali się odpowiedzieć  nawet na najgłębsze z nich i robili to doskonale.

Największą uwagę uczniów przykuł jednak mały pomocnik funkcjonariuszy-pies Natan. Pies rasy owczarek belgijski niesie ogromną pomoc w poszukiwaniu narkotyków. Podczas spotkania opiekun Natana opowiadał właśnie o jego pracy. Młodzież dowiedziała się jak szkolone są takie psy oraz że Natan traktuje swoją pracę niczym zabawę. Pytania uczniów o małego czworonoga nie miały końca.  Młodzież mogła również obejrzeć pokaz samego Natana w akcji. Gdy funkcjonariusze schowali środek odurzający do jednego z plecaków i wpuścili psa na salę ten od razu wiedział co ma robić. Po niewielkiej pomocy opiekuna Natan odnalazł niebezpieczny środek.

Ponadto na spotkaniu uczniowie mogli poczuć się niczym po zażyciu napojów alkoholowych. Działo się to za sprawą okularów, które odwzorowywały widok właśnie po zażyciu takiej substancji. Spotkanie to bez wątpienia dało wiele do myślenia każdemu uczniowi. Pokazało jak wiele niebezpieczeństw kryje się nawet w najprostszych rzeczach oraz uświadomiło aby zawsze zastanowić się przed podjęciem danej decyzji.

Marlena Gul, kl. 8b