• 14. WYMIANA SZKOLNA Z NIEMCAMI

   • 04.07.2019 17:25
   • 14. WYMIANA SZKOLNA Z NIEMCAMI

   • 14. WYMIANA SZKOLNA Z NIEMCAMI

                W dniach 14.05. - 20.05.2017 roku nasza szkoła gościła 24 uczniów i 2 nauczycieli z Oberschule Apensen w północnych Niemczech. Przez tydzień wymiany młodzież mieszkała w domach rodzinnych 17 uczniów gimnazjum i 7 uczniów szkoły podstawowej.

                Pierwszego dnia goście zostali powitani przez Dyrekcję Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej, a następnie zwiedzili budynek szkoły. Uczniowie z Niemiec wraz ze swoimi partnerami wymiany z entuzjazmem uczestniczyli w codziennym życiu szkoły - w lekcjach i  rozgrywkach sportowych. Obie strony zaprezentowały przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne o swoim mieście. W trakcie pobytu w Kolbuszowej wspólnie zwiedzano Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w którym uczestniczono w warsztatach garncarskich i artystycznych w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. W Miejskim Domu Kultury  w Kolbuszowej obejrzano sztukę niemieckiego pisarza Otfrieda Preusslera "Malutka Czarownica" w wykonaniu aktorów Młodszego Teatru im. A. Fredry przy MDK w Kolbuszowej, wyreżyserowanym przez nauczycielki naszej szkoły p. Magdę Kornak i p. Klaudię Serafin.

                Niezwykłych wrażeń ze wspólnie spędzonych chwil dostarczyła wycieczka do Zakopanego i Krakowa. W Zakopanem podziwiano piękno polskich gór, wyjechano kolejką na Gubałówkę, a z powrotem Butorowego Wierchu wyciągiem krzesełkowym. Chwile wytchnienia dostarczył spacer po Krupówkach. Po przenocowaniu w Białym Dunajcu udano się w dalszą drogę do Krakowa. Na Wawelu wspólnie zwiedzano Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię i podziwiano Starówkę.

                W programie wymiany znalazł sie również czas wolny. W czasie wolnym młodzież przebywała pod opieką rodzin, u których gościła. Pobyt w rodzinach stworzył dobrą okazję do bliższego poznania się i zawarcia przyjaźni. Nauczyciele - opiekunowie grupy, spotkali się z Burmistrzem Kolbuszowej.  

                W przeddzień powrotu gości do Niemiec uczestnicy wymiany wzięli udział we wspólnym biesiadowaniu na skansenie, przygotowanym przez rodziny goszczące niemieckich uczniów.

                Powyższe przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez PNWM - Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży - międzynarodową organizację, powołaną w 1991 roku przez rządy Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży oraz  Burmistrza Kolbuszowej.

                Dzięki wymianie uczniowie wymieniają się doświadczeniami kulturowymi, zapoznają się z tradycjami i zwyczajami odwiedzanego kraju, poznają jego historię, życie codzienne i szkolne, atrakcje turystyczne regionu, następuje integracja młodzieży obu krajów, przezwyciężanie stereotypów, uczniowie nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie, doskonalą umiejętności językowe.

                Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie wymiany rodzinom, nauczycielom i uczniom, wszystkim tym, dzięki którym wymiana międzynarodowa w naszej szkole od wielu lat cieszy się ogromną popularnością.

     

                                                                                    nauczyciel języka niemieckiego

                                                                                                   Beata Mierzwa

     

   • Wróć do listy artykułów