• 12 wymiana

   • 04.07.2019 17:11
   • Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży na wyspie Uznam

   • Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży na wyspie Uznam

    W dniach 25.05. -30.05.2015 odbyła się dwunaste spotkanie młodzieży Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej z rówieśnikami ze szkoły Oberschule Apensen w Dolnej Saksonii. Pierwsze spotkanie z młodzieżą niemiecką odbyło się w maju 2003 roku w Kolbuszowej. W bieżącym roku szkolnym młodzież spotkała się po raz pierwszy poza Apensen i Kolbuszową - w niemieckiej części wyspy Uznam, w pięknie położonej miejscowości Kamminke w Międzynarodowym Ośrodku Spotkań Młodzieży Golm. W spotkaniu uczestniczyło po 20 uczniów z każdej ze stron i 2 nauczycieli. Inicjatorem spotkania na wyspie był dyrektor Oberschule Apensen Günter Bruns.

    Przez trzy dni pod hasłe: "Praca dla pokoju" uczniowie obu szkół realizowali projekt historyczny, który polegał na poznawaniu losów młodych ludzi, którzy pod koniec II wojny światowej mieszkali lub znaleźli się zupełnie przypadkowo w Świnoujściu i jego okolicach w czasie nalotu dywanowego i bombardowania miasta.

    Projekt wzywał do refleksji nad wojną i przemocą. Corocznie w podobnych ośrodkach w Polsce, Holandii, Belgii i Francji spotyka się ponad 10 000 młodzieży i poznaje europejską historię.

    Na wyspie uczniowie zwiedzili Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde - wojskowy zakład doświadczalny, w którym od 1932 roku prowadzono badania i produkowano rakiety typu V-1 i V-2. Po zbombardowaniu zakład przeniesiono na inne tereny Niemiec i do Polski w lasy do podkarpackiej Bliznej niedaleko Kolbuszowej. Przygotowując się do wyjazdu na wyspę Uznam, 14 maja uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Parku Historycznego do Bliznej, w której okolicach znajdował sie poligon doświadczalny dla rakiet V-1 i V-2.

    Młodzież uczestniczyła w rowerowej wycieczce do Świnoujścia, gdzie w grupach mieszanych polsko-niemieckich zapoznawała się z historią miasta i regionu. Przy pięknej pogodzie wolny czas spędzano na plaży.

    W kąpielisku cesarskim Ahlbeck uczestnicy wyjazdu mieli okazję podziwiać odrestaurowane hotele, pensjonaty i wille, zbudowane na początku XX wieku w stylu architektury typowej dla miejscowości kąpieliskowych okresu cesarskiego i spacerować po 280 - metrowym, najstarszym w Niemczech 100-letnim molo. Ostatniego dnia pobytu na wyspie wydano w Kamminke uroczystą kolację z potrawami z grilla.

    Lokalizacja Ośrodka Spotkań Młodzieży Golm tuż przy granicy polsko-niemieckiej jest bardzo korzystna dla wzajemnego poznania się młodych ludzi z obu krajów. Młodzież ma możliwość nie tylko konfrontacji z historycznymi, geograficznymi, kulturalnymi oraz politycznymi aspektami stosunków polsko-niemieckich, ale również może zapoznać się z genezą porozumienia i pojednania.

    Dodatkowo zorganizowano dla młodzieży wycieczkę do Wrocławia, Berlina i Poczdamu. We Wrocławiu szczególnym punktem programu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej i Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldiną i Ossolineum. Z wieży matematycznej podziwiano panoramę miasta oraz Ostrów Tumski i Piaskowy. W drodze do Berlina zatrzymaliśmy się na nocleg w zespole klasztornym, który stanowi część konwiktu poaugustiańskiego z XVII wieku, w którym swoje obserwatorium miał żagański astronom Jan Kepler.

    Po wstępie do historii Niemiec i Berlina, zwiedzanie Berlina rozpoczęliśmy od Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Po przejściu szczegółowych procedur związanych z bezpieczeństwem weszliśmy na szklaną kopułę Reichstagu - budynku niemieckiego Bundestagu, a później spacerowaliśmy pod Bramą Brandenburską i reprezentacyjnym ulicami miasta - Unter den Linden i Kudamm. Obejrzeliśmy fragmenty muru berlińskiego, nowoczesny Plac Poczdamski z Sony Center, Wieżę Telewizyjną oraz Wyspę Muzeów, gdzie historia przeplatała się z teraźniejszością i nowoczesnością. Po krętych drogach niemieckiej historii i zaułkach współczesności oprowadzał nas berliński dziennikarz p. Pronobis - dawny nauczyciel akademicki Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, doktor historii, internowany w czasie stanu wojennego, dyrektor programowy Radia Wolna Europa i autor podręcznika najnowszej historii Polski i świata, kuzyn generała "Grota" Roweckiego, a zarazem autor książki "Generał Grot. Kulisy zdrady i śmierci".

    W drodze powrotnej do Poczdamu podróżowaliśmy pierwszą autostradą Europy AVUS, wybudowaną w 1921 roku, na której w 1959 roku odbyło się Grand Prix Formuły 1. Uczniowie zobaczyli i poznali historię słynnego mostu berlińskiego na rzece Haweli - tzw. "mostu szpiegów" Glienicke, łączącego dwa miasta Berlin i Poczdam, na którym w czasach zimnej wojny Stany Zjednoczone i Związek Radziecki trzykrotnie dokonywały wymiany szpiegów. Przewodnik zainteresował uczniów również konferencją przy Groβer Wannsee 56/58 w Berlinie w 1942 roku, w czasie której prominenci hitlerowskiej służby państwowej zadecydowali o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej.

    Na północy Poczdamu zatrzymaliśmy się w rosyjskiej kolonii Alexandrowka, będącej na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kolonia rosyjska Alexandrowka w Poczdamie powstała w 1826 r., została ufundowana przez króla Fryderyka Wilhelma III dla dwunastu śpiewaków rosyjskiego chóru.
    Bardzo zainteresował uczniów również Pałac Cecilienhof w Poczdamie - ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów, w którym w dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej Churchill, Truman i Stalin. Pałac Cecilienhof należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

    Z dużym zainteresowaniem zwiedzaliśmy Pałac Sanssouci w Poczdamie - perełkę pruskiego rokoko, letnią rezydencję Hohenzollernów, również na liście UNESCO. Piękno pałaców i ogrodów przedstawiał nam p. Busuleanu, który na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej i jest członkiem międzynarodowych misji obserwacji wyborów w Europie Wschodniej.

    Wszyscy uczestnicy wymiany bardzo uważnie słuchali informacji o Berlinie i Poczdamie i za ogromne zainteresowanie tematem zyskali wyjątkowe uznanie wśród przewodników.

    Sześć dni wycieczki było cenną lekcją wiedzy o Niemczech, ich historii, ludziach; sprzyjało nawiązywaniu przyjaźni, dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z krajem nauczanego języka.

    Wyjazd do Niemiec dofinansowali:

    • Fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Poczdamie i Warszawie,
    • Burmistrz Kolbuszowej,
    • Regionalna Fundacja Rozwoju "Serce",
    • Firma Handlowa WALOR.

                 Beata Mierzwa
    nauczyciel j. niemieckiego

   • Wróć do listy artykułów