• 16 wymiana

• 04.07.2019 17:43
      • 16. spotkanie z Niemcami w kolbuszowskiej Dwójce

• Wymiana szkolna pomiędzy uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej a niemiecką szkołą Oberschule Apensen rozpoczęła się w maju 2003 roku i trwa nieprzerwanie od 16 lat.

W bieżącym roku szkolnym w dniach 24.03.-29.03.2019 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolbuszowej gościła w swoich murach uczniów z niemieckiego Oberschule Apensen. Wizyta 18 uczniów i 2 nauczycieli przebiegła w miłej, serdecznej atmosferze. Wspólnie uczestniczono w wielu wycieczkach. Nad przebiegiem całej imprezy czuwał dyrektor szkoły Jerzy Sitko. W programie było m. in. Spotkanie z dyrekcją, zwiedzanie szkoły, udział w lekcjach, wspólne rozgrywki sportowe.

Po zajęciach w szkole zwiedzano Muzeum Bombki choinkowej w Nowej Dębie, gdzie uczniowie obu szkół uczestniczyli w warsztatach tematycznych. Każdy uczeń mógł własnoręcznie udekorować bombkę choinkową, wszyscy uczniowie na pamiątkę otrzymali prezent w postaci bombki z własnym imieniem.

W ramach poznawania kultury regionu goście z Niemiec wspólnie z uczniami z Dwójki zwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Miłym akcentem podczas przebywania na terenie Skansenu był udział w warsztatach kulinarnych oraz wspólne pieczenie i degustacja proziaków i tradycyjnego chleba.

W trakcie 6-dniowego pobytu Niemców w Polsce uczestniczono również w 2-dniowej wycieczce do Warszawy.  W Warszawie wspólnie zwiedzono Zamek Królewski, podziwiano panoramę miasta z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki, w Centrum Nauki Kopernik uczestniczono w warsztatach oraz obejrzano fascynujący film „Halo Ziemia”. Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Pałac Prezydencki i budynek Sejmu RP.

Program 16. wymiany szkolnej dofinansował Burmistrz Kolbuszowej i międzynarodowa organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Za pomoc w przygotowaniu i sprawnym przeprowadzeniu wymiany szkolnej serdecznie dziękuję nauczycielom SP2 - p. Annie Januszek oraz nauczycielom wychowania fizycznego – p. Maciejowi Cichoniowi i p. Grzegorzowi Gębarowskiemu.

Beata Mierzwa

nauczyciel języka niemieckiego