• "Bliżej teatru"

• 27.05.2019 14:33
      •      Za nami XII powiatowa impreza pod hasłem „Bliżej teatru” organizowana przez naszą szkołę z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

22 i 23 maja w gościnnych progach Miejskiego Domu Kultury odbywały się spotkania uczniów z teatrem.
      •      We wtorek cztery zespoły z trzech szkół walczyły o zwycięstwo w konkursie „Wiem wszystko o teatrze”. Cała dwunastka udowodniła, że wie wiele o teatrze i zasługuje na podziw. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele każdej ze szkół, po podliczeniu punktów podało werdykt: I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Kolbuszowej, II miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z Kolbuszowej, IV miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kpt. Józefa Batorego w Weryni. Nikt jednak nie był przegrany i każdy otrzymał cenne upominki, od zaproszeń do rzeszowskiego teatru na spektakle „Chory z urojenia” i „Kolacja dla głupca” po gadżety teatralne i nie tylko. Tradycyjnie nagrody ufundowali organizatorzy, czyli szkoła Podstawowa nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej i wieloletni współpracownik szkoły i sponsor, czyli Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

W środę natomiast na scenie zaprezentowały się trzy trupy teatralne. Tegoroczny maraton, tak jak i poprzednie, nie miał formy konkursu. Jest to bowiem przegląd spektakli, jednym słowem święto teatru. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klas trzecich gimnazjalnych z zespołu „Porzuceni” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej. Wystawili spektakl inspirowany powieścią Doroty Terakowskiej „Tam, gdzie spadają anioły”. Następnie przed publicznością pojawili się uczniowie klas drugich z zespołu teatralnego działającego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara w Kolbuszowej ze spektaklem „Ciemne i jasne dni”. Scenariusz sztuki napisali opiekun zespołu p. Alina Ziętek-Salwik i uczeń Karol Jabłoński. Ostatni na scenie zaprezentowali się uczniowie klasy piątej z zespołu teatralnego „Bez nazwy” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej. Najmłodsi zabrali publiczność do starożytnej Grecji na „Ucztę na Olimpie”. Każdemu z widzów aktorzy dostarczyli niezapomnianych przeżyć, wielu wzruszeń i z pewnością skłonili do refleksji.

Tegoroczne święto teatru dobiegło końca, ale to nie koniec obcowania z teatrem w „Dwójce”. Już wkrótce, 3 czerwca, aktorzy z zespołów teatralnych działających w szkole (a jest ich aż trzy – „Bez nazwy”, „Gaduła” i „Porzuceni”) z okazji Dnia Dziecka zaprezentują sztukę „O dwóch takich, co szli słońcu po lekarstwo” – o czym poinformowali opiekunowie wspomnianych trup teatralnych oraz organizatorki imprezy pod hasłem „Bliżej teatru” – Magda Kornak i Klaudia Serafin.