• 14. WYMIANA SZKOLNA Z NIEMCAMI

• 04.07.2019 17:25
      • 14. WYMIANA SZKOLNA Z NIEMCAMI

W dniach 14.05. - 20.05.2017 roku nasza szkoła gościła 24 uczniów i 2 nauczycieli z Oberschule Apensen w północnych Niemczech. Przez tydzień wymiany młodzież mieszkała w domach rodzinnych 17 uczniów gimnazjum i 7 uczniów szkoły podstawowej.

Pierwszego dnia goście zostali powitani przez Dyrekcję Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej, a następnie zwiedzili budynek szkoły. Uczniowie z Niemiec wraz ze swoimi partnerami wymiany z entuzjazmem uczestniczyli w codziennym życiu szkoły - w lekcjach i  rozgrywkach sportowych. Obie strony zaprezentowały przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne o swoim mieście. W trakcie pobytu w Kolbuszowej wspólnie zwiedzano Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w którym uczestniczono w warsztatach garncarskich i artystycznych w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. W Miejskim Domu Kultury  w Kolbuszowej obejrzano sztukę niemieckiego pisarza Otfrieda Preusslera "Malutka Czarownica" w wykonaniu aktorów Młodszego Teatru im. A. Fredry przy MDK w Kolbuszowej, wyreżyserowanym przez nauczycielki naszej szkoły p. Magdę Kornak i p. Klaudię Serafin.

Niezwykłych wrażeń ze wspólnie spędzonych chwil dostarczyła wycieczka do Zakopanego i Krakowa. W Zakopanem podziwiano piękno polskich gór, wyjechano kolejką na Gubałówkę, a z powrotem Butorowego Wierchu wyciągiem krzesełkowym. Chwile wytchnienia dostarczył spacer po Krupówkach. Po przenocowaniu w Białym Dunajcu udano się w dalszą drogę do Krakowa. Na Wawelu wspólnie zwiedzano Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię i podziwiano Starówkę.

W programie wymiany znalazł sie również czas wolny. W czasie wolnym młodzież przebywała pod opieką rodzin, u których gościła. Pobyt w rodzinach stworzył dobrą okazję do bliższego poznania się i zawarcia przyjaźni. Nauczyciele - opiekunowie grupy, spotkali się z Burmistrzem Kolbuszowej.

W przeddzień powrotu gości do Niemiec uczestnicy wymiany wzięli udział we wspólnym biesiadowaniu na skansenie, przygotowanym przez rodziny goszczące niemieckich uczniów.

Powyższe przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez PNWM - Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży - międzynarodową organizację, powołaną w 1991 roku przez rządy Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w celu m.in. finansowego wspierania kontaktów młodzieży oraz  Burmistrza Kolbuszowej.

Dzięki wymianie uczniowie wymieniają się doświadczeniami kulturowymi, zapoznają się z tradycjami i zwyczajami odwiedzanego kraju, poznają jego historię, życie codzienne i szkolne, atrakcje turystyczne regionu, następuje integracja młodzieży obu krajów, przezwyciężanie stereotypów, uczniowie nawiązują nowe znajomości i przyjaźnie, doskonalą umiejętności językowe.

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie wymiany rodzinom, nauczycielom i uczniom, wszystkim tym, dzięki którym wymiana międzynarodowa w naszej szkole od wielu lat cieszy się ogromną popularnością.

nauczyciel języka niemieckiego

Beata Mierzwa