• NARODOWE CZYTANIE 2019

• 03.10.2019 14:19
      •                    7 września 2019 r. odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania - akcji organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku zaproponowano lekturę polskich nowel. Prezydent wraz z Małżonką spośród wielu propozycji wybrali osiem utworów.

•

W Kolbuszowej przeprowadzeniem tej akcji zajęła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Happening odbył się na placu przed synagogą, czyli na tzw. Skwerze Regionalistów. W tym roku do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni dyrektorzy szkół wraz ze swoimi uczniami. Wyznaczone grupy z Liceum Ogólnokształcącego, z Zespołu Szkół Technicznych, ze Szkoły Podstawowej w Widełce, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 1 zmierzyły się z nowelami „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej oraz „Dym” Marii Konopnickiej.  Spotkanie rozpoczęli pracownicy Urzędu Miejskiego na czele z panem burmistrzem Janem Zubą, którzy przeczytali utwór Henryka Sienkiewicza „Sachem”.  Z nowelą zmierzył się także proboszcz naszej parafii, ksiądz Lucjan Szurmierz.

Drużyna z naszej szkoły w składzie: Wojciech Peret, Justyna Duszkiewicz, Karolina Wilk, Oliwia Kluz, Oliwia Kosiorowska oraz Weronika Trzyna czytała fragment „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej. Uczniowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem, z łatwością pokonując tremę i drobne utrudnienia techniczne.

Dziękujemy dyrektorowi biblioteki, panu Andrzejowi Jagodzińskiemu, za zaproszenie. Z przyjemnością weźmiemy udział w Narodowym Czytaniu w przyszłym roku.