• 18 Wymiana. Wyjazd oczami Piotra - ucznia klasy 8d

• 17.06.2023 21:45
      • 18 Wymiana. Wyjazd oczami Piotra - ucznia klasy 8d
      • W dniach od 04 do 10 czerwca 2023 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielką języka niemieckiego wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej. Celem naszej podróży było niewielkie miasteczko Apensen leżące w północnej części Niemiec niedaleko Hamburga. Grupa liczyła 18 osób. W nocy około godziny 2.30 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkunastogodzinną podróż autokarową.

Po około piętnastogodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Tam czekali już na nas niemieccy koledzy z rodzinami, którzy przywitali nas bardzo serdecznie. Następnie udaliśmy się do rodzin, z którymi spędziliśmy pierwszy wspólny wieczór na wspólnym zapoznawaniu się.

Następnego dnia wcześnie rano zjedliśmy śniadanie w domach niemieckich kolegów i udaliśmy się autobusem szkolnym do szkoły. Zostaliśmy po niej oprowadzeni przez panią dyrektor. Był to duży nowoczesny budynek, znajdowały się w nim m.in. plac zabaw, boisko sportowe, stoły do gry w piłkarzyki, tenisa stołowego. Uczestniczyliśmy również w lekcjach.

Na stołówce szkolnej zjedliśmy wspólny obiad. Następnie udaliśmy się na spływ kajakowy po rzece Schwinge. Było to niezwykłe przeżycie, szczególnie dla tych, którzy robili to pierwszy raz. Nie obyło się jednak bez wywrotek i kontaktu z wodą.

Po pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do naszych niemieckich rodzin. Tam zjedliśmy wspólną kolację.

We wtorek z samego rana wyjechaliśmy autokarem do Cuxhaven - miejscowości położonej przy ujściu rzeki Łaby do Morza Wattowego. Morze Wattowe jest częścią Morza Północnego, charakteryzuje się płaską przestrzenią, która często jest odsłaniana podczas odpływu morza. Umożliwia to spacer po dnie morza, którego doświadczyliśmy. Bardzo miło spędziliśmy tam czas na opalaniu się, grze w siatkówkę plażową, piłkę nożną. Następnie udaliśmy się do sklepów z pamiątkami na drobne zakupy. Po powrocie wróciliśmy do rodzin.

Następnego dnia w środę wyruszyliśmy do miejscowości Buxtehude. Gdy dotarliśmy na miejsce otrzymaliśmy mapę z zaznaczonymi miejscami, które musieliśmy odnaleźć i zrobić sobie z nimi śmieszne zdjęcia. Po udanej zabawie udaliśmy się na obiad do restauracji.

Kolejnym punktem programu tego dnia był wyjazd do Kiekeberg, gdzie zwiedzaliśmy skansen i słuchaliśmy prelekcji na temat dawnego wiejskiego życia. Podczas pobytu na skansenie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich przygotowywała na palenisku coś przypominającego kaszę, która nie była zbyt dobra.

Następnie tak jak co dzień udaliśmy się na nocleg do niemieckich kolegów.

W czwartek pojechaliśmy do Hamburga, gdzie płynęliśmy promem po rzece Łabie. W czasie tego spływu podziwialiśmy port w Hamburgu. Następnie udaliśmy się do budynku Elbphilharmonie. W czasie zwiedzania byliśmy świadkami odbywającej się tam próby. Kolejnym punktem programu było centrum miasta, gdzie udaliśmy się do ratusza. Przy fontannie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Na koniec wycieczki mieliśmy możliwość zrobić zakupy w Europapassage.

Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy w szkole. Na początku uczestniczyliśmy w zajęciach w klasach. Następnie odbyły się zawody sportowe. Uczestniczyliśmy również w pokazie slajdów przygotowanych przez niemieckich uczniów, które zawierały zdjęcia z naszego pobytu. Na koniec odbyło się pożegnanie naszej grupy. Pani dyrektor niemieckiej szkoły wygłosiła kilka słów a następnie nastąpiło smutne niekiedy wywołujące łzy w oczach pożegnanie z niemieckimi kolegami i ich rodzinami.

Około godziny 16 wyruszyliśmy w drogę do domu. Podróż mimo, że długa upłynęła w wesołej atmosferze. Nad ranem w sobotę wróciliśmy do Kolbuszowej.

Uważamy, że wymiana była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Nawiązaliśmy nowe znajomości, które, mam nadzieję, że przetrwają lata. Polecam wszystkim udział w wymianach międzynarodowych. Uważam, że jest to niezapomniane doświadczenie i wielka przygoda.

Piotr Kret, klasa 8d